
Naujausios
Apdovanojimo nesureikšmina
Aukso vainikas yra ir pagarba, ir aukščiausias liaudies meistrų įvertinimas. Kas jeigu ne jie puoselėja liaudies kultūrą, mūsų tautinį identitetą? Tačiau
V. Jaugėla nemano, jog daro kažką ypatingo. „Kaip sūnus sako, kol dar krutu ir kirvį ar kaltą valdau, vadinasi, gyvas esu“, – nesureikšmindamas savo kūrybos ir juo labiau nuopelnų už ją, kitądien po apdovanojimų „Žemaičiui“ kalbėjo tituluotas medžio meistras.
Aukso vainiku V. Jaugėla pasipuošė pirmąkart, nors respublikinėje konkursinėje liaudies meno parodoje „Aukso vainikas“ dalyvavo toli gražu ne pirmą sykį. Ankstesniais metais tautodailininkas šiame konkurse dukart yra tapęs trečiosios vietos laimėtoju ir kartą – antrosios. Ir, kai jau mažiausiai tikėjosi tapti laureatu, sulaukė aukščiausio įvertinimo – galvą papuošusio aukso vainiko, liudijančio, jog šįkart būtent jis yra vienas geriausių liaudies meistrų šalyje. „Rodos, jokių nuopelnų neturiu, mažai ką bedarau, esu nebereikalingas senelis ir paukšt iš dangaus toks apdovanojimas. Tokių gerų, jaunų meistrų dalyvavo, tokių šaunių darbų pristatė, o aš, būdamas 83 metų senis, juos nukonkuravau. Toks jausmas, kad pats pasiėmiau tą vainiką ir užsidėjau ant galvos“, –
vis dar negalėdamas atsistebėti pelnytu apdovanojimu įspūdžiais dalijosi drožėjas, į parodą atvežęs gražiausius per pastaruosius trejus metus sukurtus savo darbus. Tarp jų – prie stalo susėdę kalnų giedotojai.
Kaip sakė pats meistras, komisijai labai patiko jo išdrožtų kalnus giedančių kaimo žmonių veidai, kurie – labai charakteringi. Šiuo bruožu V. Jaugėla ir anksčiau yra atkreipęs dėmesį į savo kūrybą. „Man nepatinka, kad daug meistrų žmones ar angelus daro vienodais veidais. Tokie kaip mongoliški, kaip iš bulvės išdrožti atrodo. Veidas turi būti išraiškingas, su charakteriu“, – kalbėjo Gintališkėje gyvenantis kūrėjas.
Laimėdamas gėdos nepadarė
Nors pelnyto titulo V. Jaugėla ir nelinkęs sureikšminti, vis dėlto jo svarbos visai nenubraukė. Sakė, kad smagu bičiuliams ar bendraklasiams įrodyti, jog iš išdykusio ir mažai į mokslus dėmesį kreipusio jaunuolio šis tas išaugo.
„Buvau dykas kaip velnias, kupinas visokių nesąmonių. Tad niekas nesitikėjo, jog iš manęs išeis koks truputį rimtesnis žmogus. Nelaikau ir dabar, kad esu rimtas, bet va šį tą nuveikiu. Aš ir mano bičiulis Vladas Gaudiešius (ilgametis „Žemaičio“ fotokorespondentas – aut.) esame seniausi ir kiečiausi“, – juokavo V. Jaugėla, pridurdamas, kad į Plungės kraštą parvežęs aukso vainiką nepadarė gėdos nei giminei, nei rajonui, nei tautodailininkams.
„Tik kad nesijaučiu šio apdovanojimo vertas. Ir tikrai nesitikėjau jo sulaukti. Pats sau mintyse pasvarsčiau, gausiu ar ne kokį padėkos raštą. Apie aukso vainiką nė nesapnavau, – vis kuklinosi medžio drožėjas. – Man svarbiausia dalyvauti, parodyti, kuo gyvenu. Tie visi vainikai mažiausiai rūpi. Ir tos garbės man nereikia. Užtenka, kad dar esu gyvas. Ir dabar, kad paskambinote, tai ir tauziju, bet šiaip to dėmesio nereikia man. Paskui bus taip, kaip kaime sako: „Kelia kaip š... ant šakių.“
Pastebėta konkurse buvo ir kita mūsų kraštietė – getautiškė Galina Švedienė. Be mezgimo, nėrimo, siuvinėjimo, o labiausiai audimo savo gyvenimo neįsivaizduojanti meistrė pagerbta specialiu diplomu, kurio nusipelnė už žemaitiško kostiumo puoselėjimą.