
Naujausios
Išgyvenusieji tremtį su didžiule širdgėla prisimena suluošintus tautiečių gyvenimus, prarastus artimuosius, vaikus, amžino įšalo žemėje atgulusius brangius žmones. Prisimena ir tai, kaip buvo sugrūsti į gyvulinius vagonus ir išplėšti iš Tėvynės ir gimtų namų. Dažnas, išgirdęs bėgiais atidundantį traukinį, prisiminimais grįžta aštuonis dešimtmečius atgal, kai lediniais veidais rusai į Sibirą trėmė šeimas, pavienius žmones.
Pirmieji masiniai trėmimai į Sibirą, kaip prisiminta minint Gedulo ir vilties dieną, prasidėjo ankstyvą 1941-ųjų birželio 14-osios rytą. Su savimi turėję tik būtiniausius daiktus ir duonos kriaukšlę žmonės buvo sukišti į gyvulinius vagonus ir pasiųsti į pačias atokiausias Sibiro vietas.
Vieniems likimas lėmė grįžti, kiti, atidavę gyvybę, taip ir liko svetimoje žemėje. Tremtį išgyvenusių tautiečių – tūkstančiai. Iš viso buvo išvežta apie 131 600 žmonių. Išgirsti jų pavardes bei likimus galima per Birželio 14-ąją vykstančius skaitymus.
Ir Plungėje, prie Laisvės paminklo, antradienį vykusio minėjimo metu nuskambėjo ne vienas tūkstantis pavardžių, kurias skaitė vietos valdžios atstovai, mokytojai, mokiniai. „Balsytė Juzė – grįžo, Švirgždytė Stasė – grįžo, Salys Gediminas – grįžo, Každailis Izidorius – negrįžo...“ – skambėjo prie Laisvės paminklo, pagerbus tremtinius visuotine tylos minute, suvienijusia visą šalį bei po pasaulį išsibarsčiusius lietuvius.
Skaitovus vieną po kito kvietė Plungės rajono buvusių tremtinių nevyriausybinės organizacijos „Paliesti tremties“ pirmininkė Aniceta Grikšienė, pasidžiaugusi, jog minint Gedulo ir vilties dieną taip aktyviai dalyvauja Plungės vaikai ir jaunimas.
Anot pirmininkės, tūkstančiai nekaltų mūsų tautiečių nukentėjo nuo žiaurių sovietų represijų, tačiau ne skaičiai svarbiausia, o likimai.
Gedulo ir vilties dienos minėjime Plungėje prisiminti ne tik prieš daugiau nei aštuonis dešimtmečius į Sovietų Sąjungą ištremti gyventojai, bet ir karo tragediją šiuo metu išgyvenantys ukrainiečiai. Ne vienas minėjimo dalyvis sakė negalintis patikėti, jog istorija kartojasi, kad tai, ką vykdė sovietinis režimas prieš aštuonis dešimtmečius Lietuvoje, dabar kartoja Putino režimas Ukrainoje.
Renginio metu, kuriame dalyvavo ir būrys Plungėje įsikūrusių Ukrainos gyventojų, akcentuota, jog tragišku, skausmu ir sunkiai pakeliamais išgyvenimas grįstu keliu, kurį mums, lietuviams, simbolizuoja Birželio 14-oji, šiandien žengia daugiau nei milijonas ukrainiečių, išblaškytų po šalį agresorę. Neaišku, kiek iš jų grįš namo.
Visai Lietuvai reikšmingą dieną Plungės Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje aukotos šventos Mišios, kurių metu giedojo Plungės kultūros centro tremtinių ir politinių kalinių choras „Tėvynės ilgesys“, vadovaujamas Rūtos Černeckienės.
Atvėrę širdis maldai, vėliau plungiškiai rinkosi bažnyčios šventoriuje, kur ypatingai jautrią poezijos ir dainų vakaro atmosferą kūrė tas pat „Tėvynės ilgesys“ ir kiti Kultūros centro meno kolektyvai: teatras „Saula“, vokalinis ansamblis, dainavimo studija „Hello“ bei Plungės trečiojo amžiaus universiteto moterų ansamblis „Širdies melodija“.