
Naujausios

Svarbiausia – pabūti tarp bendraminčių
Kad V. Jaugėla pakliuvo į respublikinį konkursinės parodos „Aukso vainikas“ etapą, paaiškėjo per lapkričio 5-ąją Telšių kultūros centre vykusią tautodailės parodą, kurios metu ir buvo atrinkti geriausi darbai.
Dėl teisės dalyvauti respublikinėje parodoje bei pretenduoti gauti Lietuvos liaudies kultūros centro įsteigtą „Aukso vainiko“ (geriausio metų liaudies meistro) nominacijos apdovanojimą iš viso varžėsi 14 mūsų krašto tautodailininkų. Tačiau fortūna nusišypsojo tik tautodailininkui iš Gintališkės.
Gaila, kad pastaroji kūrėją šiek tiek apleido pagrindiniame konkursinės parodos etape ir jam atiteko ne nugalėtojo, o trečiosios vietos laimėtojo vardas, kurį įprasmino bronzinis vainikėlis.
Tiesa, V. Jaugėla pasipuošti aukso vainiku siekė jau ne pirmus metus. Šiame konkurse medžio meistras dalyvavo ir anksčiau bei trejus metus iš eilės – 2015-aisiais, 2016-aisiais ir 2017-aisiais – už vaizdinės dailės kūrinius – medžio skulptūras – taip pat pelnė trečiąsias vietas.
Bet ne pagrindinis prizas tautodailininkui rūpi. Kaip pats sakė, svarbiausia jam – pabūti tarp bendraminčių, atmosferoje, kurioje „plačia krūtine“ kvėpuoja kūryba, liaudies menas.
Apdovanoti nugalėtojai
Kaip jau buvo minėta, šiųmetinėje baigiamojoje konkursinėje „Aukso vainiko“ parodoje iš viso pristatyti beveik 30-ies geriausių savo apskričių meistrų vertingiausi vaizdinės liaudies dailės, skulptūros, tapybos, grafikos ir taikomųjų dailės šakų bei kryždirbystės kūriniai.
Pirmųjų vietų laimėtojai – po vieną vaizdinės, taikomosios dailės ir kryždirbystės atstovą – buvo apdovanoti simboliniais aukso vainikais. Jai pasipuošė ir 15-ąjį kartą vykusios konkursinė liaudies meno parodos „Aukso vainikas“ laureatais tapo medžio drožėjas Artūras Janickas iš Alytaus, juostinių kilimų audėja Aurelija Gražina Rukšaitė iš Kauno rajono ir kryždirbys Rimantas Zinkevičius iš Ukmergės krašto.
Nugalėtojai iš anksto nebuvo žinomi, todėl audėja iškilmėse nedalyvavo, mat visiškai nesitikėjo pelnyti pirmąją vietą. Likusius du ir kitus parodos dalyvius pasveikino kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas, akcentavęs, kad tautodailė – tai nuostabus mūsų paveldas, perteikiantis tautos kultūros esmę.
Apie tai kalbėjo ir renginį vedę Loreta Sungailienė bei Saulius Pilinkus. Cituodami Lietuvos dailės istoriko bei kritiko Pauliaus Galaunės žodžius, jie sakė, jog liaudies menas, kaip ir mūsų kalba, tautosaka, yra visos tautos dvasios turtas, kurio niekas iš jos negali atimti. Tie paminklai patys savaime yra gyvi ir kalba apie savo kūrėjus amžiais. Tiktai tais paminklais tauta yra gyva, tiktai jie sudaro tautos esmę, tiktai tuo ji atsispiria prieš išnaikinimą, tiktai tuo viena tauta skiriasi nuo kitos. Ir kol tauta įstengia ir gali juos kurti, tol yra gyvas organizmas.
Paroda atskleidė tautodailės brandą
Iškilmėse dalyvavo ir daugiau garbingų svečių, tarp kurių – Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis, Lietuvos tautodailininkų sąjungos regioninių skyrių ir bendrijų nariai, menotyrininkai, etnologai, iškilūs visuomenės, kultūros veikėjai.
Renginio metu, pasidžiaugta, jog paroda „Aukso vainikas“ atskleidė bendrą tautodailės brandumą, parodė, jog ji vis dar nepraranda savo gyvasties, sudomina ne tik vyresnės kartos, bet ir jaunuosius kūrėjus. Visų jų dėka tęsiamos senųjų amatų tradicijas.
„Gera žinoti, jog ir šiandien žmogui tebereikia grožio, estetiškos aplinkos. Šiandien ypač svarbu puoselėti liaudies meno tradicijas, juolab rūpintis jų tęstinumu ateityje“, – kalbėta renginio metu ir priminta, jo šie –2020-ieji – metai – Tautodailės. Per juos vyksiančių įvairių renginių metu bus stengiamasi visuomenę, o ypač jaunimą, skatinti domėtis tautodailės raida, jos šakomis, suvokti tradicinės dailės ir amatų kultūrinę bei meninę vertę.
