
Naujausios
Bibliotekos rankraštyne leidinį surado, įvadą, komentarus ir pačius prisiminimus spaudai parengė Bydgoščės Kazimiero Didžiojo universiteto profesorius, habilituotas daktaras Ryszard Nowicki. Istorikas ir knygotyrininkas jau tris dešimtmečius tyrinėja lenkų didikų Skuževskių giminės istoriją. Mokslininkas yra parengęs nemažai publikacijų apie įvairius šios giminės atstovus, jų kultūrinį paveldą.
Kunigaikštienės Marijos Skuževskos Oginskienės prisiminimai pirmą kartą visuomenei buvo pristatyti 2016 metais. Tada paskelbti tik jų fragmentai. Šiai žiniai pasiekus Lietuvą, Plungės muziejininkai su lenkų mokslininku užmezgė kontaktą, laukė jo atliekamo tyrimo pabaigos. Apie ketinamą išleisti visą prisiminimų versiją plungiškiams pranešta 2018 m., tačiau leidinio teko palaukti iki 2019 m. pabaigos.
Prisiminimų autorė grafaitė Marija Skuževska (1857–1945), vėliau kunigaikštienė Oginskienė, – Plungės dvaro savininko kunigaikščio Mykolo Mikalojaus Severino Marko Oginskio (1849–1902) žmona, buvo kilusi iš vakarinės Lenkijos dalies, vadinamosios Didžiosios Lenkijos, iš žinomos šiuose kraštuose grafų Skuževskių giminės. Užaugo ir vaikystę praleido šeimos dvare Černejeve, netoli Gniezno. Po Abiejų Tautų Respublikos padalijimo teritorija atiteko Prūsijai.
1976 m. Černejeve Marija ištekėjo už kunigaikščio Mykolo Oginskio. Po vestuvių sutuoktinių pora apsigyveno Žemaitijoje. Kelerius metus praleidę Rietave, netrukus persikėlė į naujai pasistatydintą neorenesansinę rezidenciją Plungėje. Čia M. Oginskienė kartu su vyru kūrė gyvenimą ir namus, kuriuose praleido beveik keturiasdešimt metų.
Po vyro mirties 1902 m. našlaujanti M. Oginskienė stengėsi tęsti visuomeninę ir filantropinę veiklą. Prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui, išvyko į gimtinę. 1918 m. apsigyveno Poznanėje, Žečpospolitos gatvėje. Kaip rašo R. Nowicki, visą tarpukario laikotarpį didikė Poznanėje gyveno aktyvų visuomeninį gyvenimą, o jos svečių salonas buvo svarbiausias visame mieste. Ji ir toliau tęsė daug metų vykdytą karitatyvinę veiklą, buvo aktyvi įvairių šalpos draugijų narė, artimai bendravo su savo giminaičiais. Mirė M. Oginskienė Poznanėje 1945 m. kovo 22 dieną.
M. Oginskienės prisiminimų suradimas nebuvo atsitiktinis. Tai ilgamečio ir didelę mokslinę patirtį turinčio istoriko R. Nowicki darbo vaisius. Beje, profesorius ne tik daug metų tyrinėja Marijos Skuževskos Oginskienės šeimos istoriją – jis yra aplankęs įvairias šalis, tarp jų ir Australiją, kur savo gyvenimo pabaigą praleido paskutinysis Skuževskių giminės atstovas. Skuževskių tema istorikas yra išleidęs ne vieną knygą, noriai bendradarbiauja su muziejais.
Nuo rankraščio suradimo turėjo praeiti laiko, kad jį ištyrus būtų galima parengti visą prisiminimų publikaciją, pateikti mokslinius komentarus. Pasak tyrėjo, Poznanėje esančiai Račinskių bibliotekai 1958 m. šį rankraštį padovanojo žinomas Lvovo archyvaras Jerzy Koller, greičiausiai pats pažinojęs kunigaikštienę ir puikiai supratęs prisiminimų vertę.
Manoma, kad prisiminimai M. Oginskienės buvo parašyti Antrojo pasaulinio karo metais, kunigaikštienės gyvenimo saulėlydyje. Tai liudija įvykių vertinimas iš laiko distancijos, iš autorės atminties išsitrynusios kai kurios įvykių datos ir asmenvardžiai. Prisiminimai buvo diktuojami, tačiau pasitaiko puslapių ir su pačios didikės ranka rašytu tekstu. Spėjama, kad prisiminimus užrašinėjo labai artimas asmuo, greičiausiai moteris. Autorė užrašytą tekstą pati tikrino ir darė reikiamas pataisas.
Išlikusį rankraštį sudaro trys dalys, nors pati M. Oginskienė buvo ketinusi parengti septynių dalių prisiminimus. Juose pasakojami XIX a. antrosios pusės įvykiai. Čia pateikiama vertingos informacijos apie gyvenimą Rietavo, Plungės dvaruose, vasarojimą Palangoje, kalbama apie Oginskius supusius žmones.
Kadangi M. Oginskienė su vyru daug keliavo, prisiminimuose užfiksavo kelionių po Prancūziją, Rusiją, Vokietiją, Austriją, Italiją ir Vengriją įspūdžius. Pasakojama apie Rusijos ir Prūsijos monarchus, popiežių Leoną XIII, su kuriais prisiminimų autorei teko bendrauti.
M. Oginskienė užsimena ir apie to meto aristokratijos, įtakingų politikų, kultūros, mokslo ir meno žmonių interesus.
Reikšminga, kad išblaškytas Plungės Oginskių dokumentinis paveldas po daugelio metų papildytas svarbiais Oginskių istoriją liudijančiais prisiminimais, svariai nušviečiančiais ne tik pačios Marijos Oginskienės, bet ir jos amžininkų biografijas, taip pat devynioliktojo šimtmečio pabaigos Žemaitijos dvarų istorijos pažinimą.