Tegyvuoja klasikinė muzika

Sauliaus NARKAUS nuotraukos
Pianistas Lukas Geniušas ir Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras
Jau 19 metų plungiškiai paskutinį vasaros savaitgalį pasitinka ne su liūdesiu, o su iškilmingom patrankos salvėm, aidinčiom už Lietuvą, už Plungę ir plungiškius bei už tarptautinį Mykolo Oginskio festivalį, kaip jau įprasta, startuojantį vasarai besibaigiant ir dovanojantį visą mėnesį rimtosios klasikinės muzikos koncertų. Būtent taip praėjusį šeštadienį pasitiktas ir jau XIX tarptautinis Mykolo Oginskio festivalis.
Pirmasis festivalio koncertas, kaip visada, – anšlaginis

Kaip jau įprasta, pradėti festivalį patikėta Lietuvos nacionaliniam simfoniniam orkestrui. Šįkart jis, diriguojamas Vilmanto Kaliūno, atliko Liudviko van Bethoveno koncertą Nr. 4 fortepijonui, kurį meistriškai valdė Lukas Geniušas, bei simfoniją Nr. 5.

Pasibaigus koncertui ir per sausakimšą salę aidint nesibaigiantiems plojimams, Žemaičių dailės muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas išpranašavo esantis tikras, jog kitą savaitę, aprašydamas festivalio atidarymą, laikraštis „Žemaitis“ parašys: „Bova baisē gražē“. Belieka pildyti direktoriaus pranašystę ir patvirtinti – tikrai bova baisē gražē.

Beje, dar prieš nuaidint festivalio pradžią skelbiančioms patrankos salvėms, susirinkusiesiems A. Bakanauskas priminė, kad šiemet Žemaičių dailės muziejus mini gražią – 30-ies metų gyvavimo – sukaktį.

„Aš galvoju, kas būtų, jei tada muziejus nebūtų buvęs įsteigtas? Ar čia šiandiena mes stovėtume, ar atvyktų kultūros ministras, Seimo nariai? Gal rūmai šiandien būtų privatizuoti? Bet ne, mes, žemaičiai, plungiškiai, nutarėm, kad čia bus pagrindinis Vakarų Lietuvos kultūros židinys“, – sakė A. Bakanauskas.

O festivalį organizuojančios Plungiškių draugijos prezidentas Liudas Skierus priminė ir kitą svarbią sukaktį – rugsėjo 12 dieną sueis 120 metų nuo tada, kai gimė fizikas Adolfas Jucys. Būtent jo iniciatyva 1971 metais įkurta Plungiškių draugija. Ją po kelių dešimtmečių atkūręs Bronislovas Lubys, patariamas muzikų Juozo ir Stasio Domarkų, ėmėsi iniciatyvos organizuoti tarptautinius Mykolo Oginskio festivalius.

Kita svarbi sukaktis bus minima kitąmet – bus minimos kompozitoriaus ir dailininko Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 150-osios gimimo metinės. „Jei ne kunigaikščiai Oginskiai, jeigu ne Plungė, tokio Čiurlionio, kokį žinome dabar, mes net nebūtume turėję, todėl reikia tuo didžiuotis“, – akcentavo L. Skierus, užsiminęs ir apie tai, kad šiai sukakčiai paminėti bus dedikuotas XX tarptautinis M. Oginskio festivalis.

Bet tai bus po metų. Na, o dabar, kaip minėta, mūsų laukia visas mėnuo klasikinės muzikos koncertų. Ateinantį šeštadienį, 17 val., žirgyne visų dėmesio lauks Šv. Kristoforo kamerinis orkestras, diriguojamas Modesto Barkausko.