
Naujausios
Skambėjo lietuvių liaudies ir patriotinės dainos
Šventinė diena Alsėdžiuose prasidėjo gimnazijoje surengtu respublikiniu pilietinių dainų konkursu „Sudainuokime Lietuvai“, sukvietusiu būrį dainininkų.
Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienai skirtas dainų konkursas, kaip sakė jį vedęs Alsėdžių bendruomenės pirmininkas Žydrūnas Purauskis ir jam talkinusi Vaida Silkauskenė, yra vienas iš renginių, kuriais Alsėdžiai nori įrodyti esantys verti šiemet jiems suteikto Lietuvos mažosios kultūros sostinės vardo.
Prieš pakviesdami į sceną vienas po kito pasirodžiusius konkurso dalyvius, renginio vedėjai visus supažindino su vertinimo komisija: Alsėdžių gimnazijos direktoriumi Regimantu Kavaliausku, Žemaičių Kalvarijos kultūros centro direktore Rima Jokubauskiene, Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos etnografe Aldona Kuprelyte ir Platelių meno mokyklos mokytoja Julija Valančiene. Komisijai pirmininkavo iš kito Lietuvos galo atvykusi charizmatiškoji televizijos ir radijo laidų vedėja, etnomuzikologė Zita Kelmickaitė.
Žodžio kišenėje neieškanti viešnia renginį padarė ypatingu – jos šmaikščių pastebėjimų neišvengė ne tik kolegos komisijos nariai, bet ir į konkursą suvažiavę dainininkai: Rūtos Černeckienės vadovaujami Plungės trečiojo amžiaus universiteto moterų ir Žlibinų kultūros centro moterų ansambliai, Šateikių kultūros centro mišrus vokalinis ansamblis ir jo vadovė Laima Domarkienė, Alsėdžių gimnazijos vaikinų vokalinis ansamblis, kurio vadovas – Martynas Miliauskas, alsėdiškė solistė Iveta Silkauskaitė, dieviško balso savininkė Diana Paulauskienė iš Platelių, Ritos Šukienės vadovaujama etnostudija ir jos mažieji dainorėliai Edgaras Petrovas, Jonas Narkevičius ir Benediktas Daukša, bei Platelių meno mokyklos duetas Roberta ir Augustė Bagdonaitės (vadovė – Kristina Kondratavičienė), kurioms pritarė ir Alsėdžių kultūros centro kapela „Alsėda“, vėliau pasirodžiusi su savo mišriu ansambliu.
„Aš kai pamačiau gimnazijos direktorių, supratau, kodėl ta gimnazija taip gerai gyvena, – toks gražus vyras. Kur jūs matėte tokias mėlynas akis? Koks pačių Alsėdžių grožis, o dar kai pradėjo pasakoti, kas čia vyksta... Aš jums galiu duoti rankas, kojas nukapoti – aš vėl atvažiuosiu į Alsėdžius ir „Ryto suktinis“ naują sezoną čia tikrai suksis“, – sveikindama visus žemaičius, sugebančius taip gražiai ir jautriai dainuoti apie skausmą, apie baisius dalykus, apie karą, žmogaus gėlą, kalbėjo Z. Kelmickaitė.
Nuskambėjus visoms dainoms, kurių visi dalyviai turėjo atlikti po dvi – lietuvių liaudies ir patriotinę, – komisija sėdo rinkti geriausiųjų. Tokiais pripažinti mažieji salantiškiai, nuo pirmųjų scenoje akimirkų savo balsais, dainomis bei apranga „nuginklavę“ tiek komisiją, tiek publiką. Jiems atiteko 100 eurų piniginė dovana.
Savo nugalėtoją išsirinko ir publika – daugiausiai jos simpatijų pelnė šateikiškių kolektyvas.
Skaniausią košę išvirė alsėdiškės mokytojos
Gerą nuotaiką Z. Kelmickaitė dalino besisukdama ir kitoje komisijoje, kuriai teko nuspręsti, kieno kareiviška košė gardžiausia. Kartu su ja košes ragavo ir vertino Alsėdžių seniūnė Danutė Repšienė, bendruomenės pirmininkas Ž. Purauskis, UAB „Raska“ savininkas Giedrius Merkevičius, Kauno technikos profesinio centro direktorius Paulius Čepas ir Alsėdžių gimnazijos direktorius R. Kavaliauskas.
Jiems teko apsilankyti net šešiuose vadinamuosiuose kiemeliuose, kuriuose įkurdintuose puoduose kunkuliavo viena už kitą gardesnės kareiviškos košės virimo bei tikrų tikriausi ukrainietiški barščiai. Pastaruosius virė Alsėdžiuose prieglobstį radusios ukrainiečių šeimos.
Pirmąkart Alsėdžiuose surengtame kareiviškos košės virimo čempionate dalyvavo Lietuvos šaulių sąjungos Žemaitijos šaulių 8-osios rinktinės 805-oji kuopa, prisistačiusi su šūkiu „Paragauk! Pakaštavuok!“, iš Tauragės krašto atvykęs moterų klubas „Raktas“, vertinimo komisiją pasitikęs ne tik šūkiu „Esame! Buvome! Būsime“, bet ir daina, kurią plačia krūtine traukė ir pati Z. Kelmickaitė.
Košę viręs Socialdemokratų partijos Plungės skyrius skambiai pareiškė „Pavaišinsime visus, nes mes darom šedevrus“, Alsėdžių gimnazijos mokytojų komanda „Gimnazėjės gaspadėnės“ prisistatė žemaitišku šūkiu „Jiesk bi bagali“, o tos pačios gimnazijos tarybos tėvų komanda „Kresnėlės“ net sueiliavo: „Mes kresnelės, mes žavingos ir sultingos, ir mėsingos“.
Pastaroji komanda, nors ir netapo nugalėtoja, sulaukė tiek košės skanautojų, kad po apdovanojimų buvo priversta išvirti dar vieną puodą.
Geriausiomis šeimininkėmis išrinktos alsėdiškės mokytojos – jų košė pripažinta gardžiausia. Antrąją vietą pelnė „Paragauk! Pakaštavuok!“ šūkio savininkai, o Tauragės krašto gaspadinės liko trečios.
Pažintis su statutiniais pareigūnais
Alsėdžiuose tradiciškai buvo galima susipažinti ir su statutinėmis profesijomis. Jas pristatė Lietuvos kariuomenės Karo policija, Plungės priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba bei Plungės rajono policijos komisariatas.
Renginio metu buvo galima pasigrožėti ir ginklų paroda. Krašto apsaugos savanorių pajėgų išrikiuotus ginklus „matavosi“ tiek maži, tiek dideli.
Netrūko ir įvairiausių statutinių profesijų veiklų, kurias organizavo karys-savanoris Eugenijus Malyševas. O kur dar įspūdingas koncertas, kurį Žvėrinyčioje susirinkusiems alsėdiškiams bei svečiams dovanojo Lietuvos šaulių sąjungos Žemaitijos 8-osios rinktinės ir Lietuvos kariuomenės karinių jūrų pajėgų orkestrai bei atlikėjos Edita Bodrovaitė.