
Naujausios
Vyriausybės plane – ir Plungės krašto renginiai
Šį mėnesį Vyriausybė patvirtino Kultūros ministerijos parengtą V. Mačernio metų minėjimo 2021-aisiais planą. Į jį įtraukta ir dalis veiklų bei renginių, kuriuos organizuos Plungės rajone esančios kultūros įstaigos.
Tiesa, Vyriausybės patvirtintame plane – ne visi renginiai, kurie numatyti per šiuos metus Plungės krašte. Visi sudėlioti į atskirą planą, su kuriuo pirmadienį per Savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdį supažindino Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Vida Saukalienė.
Pirmose penkiose pozicijose – veiklos, praturtinusios pagrindinį poeto minėjimo planą. Tai – poeto V. Mačernio muziejaus ekspozicijos atnaujinimas, kuriuo kovo–birželio mėnesiais žada pasirūpinti Žemaičių Kalvarijos kultūros centras. Birželio 5-ąją taip pat šios įstaigos planuojami mokslinė konferencija „Vytautui Mačerniui 100“ ir šventinis renginys, skirtas poeto šimtmečiui paminėti.
Žemaičių Kalvarijos kultūros centras birželio penktadienio vakarais kvies ir į literatūrines popietes, poezijos vakarus ir koncertą „Aš laimingas esu“.
Tarp Vyriausybės patvirtinto plano renginių – ir mokslinė konferencija Žemaičių dailės muziejuje. Tiesa, poeto metinių išvakarėse numatyto renginio koncepcija keisis, nes konferenciją tą patį mėnesį, kaip jau minėta, suplanavę ir kalvariškiai. Dvi konferencijos per vieną mėnesį, anot V. Saukalienės, nebūtų profesionalu.
Daugybė kitų renginių
Žemaičių dailės muziejus per visus šiuos metus nusidrieksiančią V. Mačernio metų minėjimo programą papuoš ir kitais renginiais – edukacinių pamokų ciklu „V. Mačernio kūrybos paslaptys: praeities ir šiandienos sąskambiai“, aktoriaus Beno Šarkos performansu ir Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazijos mokinių eilėraščių skaitymo vakaru bei poezijos popiete „Žemaitijos poetų odė V. Mačerniui“. Pastaroji susidomėjusiųjų lauks po atviru dangumi Plungės parke, prie Mikalojaus Konstantino Čiurlionio paminklo.
Plungės viešoji biblioteka ruošiasi pakviesti visuomenę į režisieriaus Valentino Masalskio jaunimo teatro sukurtą teatrinės kompozicijos-performanso, skirto V. Mačerniui, pristatymą. Dar vienas bibliotekos renginys – skulptoriaus Romualdo Inčirausko meninės instaliacijos – bareljefo – V. Mačerniui kūrimas.
Plungės viešoji biblioteka dar numačiusi du vakarus-susitikimus. Vienas jų – „Vytautas Mačernis – poetas žemininkas, nepraradęs žemės“, kurio prelegentė bus prof. Viktorija Daujotytė, o vakaro moderatorius – kultūros istorijos tyrinėtojas, visuomenės veikėjas Darius Kuolys.
Žinoma, daugiausia dėmesio V. Mačerniui šiais metais skirs kalvariškiai ir šarneliškiai. Jų planuose be anksčiau minėtų renginių – Šarnelės kraštiečių sueiga „Vytauts mūsa kaimyns“ bei tradiciniu tapęs kasmetinis jaunojo kūrėjo konkursas „Sapnuojančio medžio pavėsy“, skirtas poetui atminti, jo dalyvių pagerbimo šventė bei baigiamasis V. Mačernio metų renginys „Sielos paveikslas“, numatytas spalio mėnesį.
Išleis knygą
V. Saukalienė pasidžiaugė, kad kraštiečio poeto gimimo šimtmetį bei metus įprasmins ir apčiuopiamas dalykas – knyga, į kurią suguls minėto konkurso jaunųjų kūrėjų darbai. Tuo bei leidinio pristatymu žada pasirūpinti Žemaičių Kalvarijos miestelio V. Mačernio bei Plungės viešoji bibliotekos.
Minint V. Mačernio metus, planuojama ir daugiau veiklų. Antai Plungės kultūros centras vasaros pabaigoje visus norinčiuosius žada pakviesti į poezijos, muzikos ir dailės vakarą „Mačernio naktis“, o rudenį – prisijungti prie meninės-edukacinės iniciatyvos „Atvirlaiškis Mačerniui“.
Žlibinų kultūros centras, biblioteka bei seniūnija kaimo gyventojams siūlys savo akimis pamatyti, kur gimė ir augo ryškų pėdsaką lietuvių literatūroje palikęs kūrėjas. Išvykos metu planuojama apsilankyti ir V. Mačernio muziejuje. Dar žlibiniškiai numatę V. Mačernio žymiausių kūrinių skaitymo popietę „Laiškai iš Šarnelės“ Žlibinuose.
Tikimasi, kad visuomenė, iš naujo apmąstydama V. Mačernio asmenybę ir jo kūrybinį palikimą, turės galimybę esmingiau susipažinti ir su Lietuvos istorija. Juk ir Seimo priimtame nutarime rašoma, kad poeto V. Mačernio kūryba ir jos kontekstai padeda formuoti visuomenės istorinę sąmonę ir kultūrinę tapatybę.