„Bijome vaikams pasakyti, kad jų mokyklos nebebus“

Gin­tarės KAR­MO­NIENĖS nuo­trau­ka
Grumb­lių mo­kyk­los bu­vu­sių ir esamų mo­ki­nių tėve­liai ža­da dėti vi­sas pa­stan­gas, kad tik jų mo­kyklėlė iš­liktų
Įgy­ven­di­nant švie­ti­mo tink­lo per­tvarką, Plungės kraš­te lik­vi­duo­ta ne vie­na mo­kyk­la. Kri­to Aleksandravo, Nau­sod­žio, vėliau – Žli­binų ir Kan­tau­čių. Pas­ku­tinės iš sa­vi­val­dybės mo­kyklų sąra­šo išb­rauk­tos Stalgėnų ir Sta­ne­lių mo­kyklėlės. Tiek šių įstaigų pe­da­go­gai, tiek mo­ki­niai bei jų tėve­liai šias ne­tek­tis iš­gy­ve­no itin skaud­žiai. Ne sykį rašė­me, kiek jie dėjo pa­stangų, ban­dy­da­mi iš­gelbė­ti sa­vo mo­kyklė­les, – rin­ko pa­ra­šus, ata­ka­vo vald­žią, pra­šy­da­mi neuž­ge­sin­ti pa­sku­ti­nių jų kai­mo ži­bu­rių, ta­čiau vis­kas bu­vo vel­tui.
Ne­se­niai pa­vo­jaus var­pai nu­skambė­jo ir pra­di­nei Grumb­lių mo­kyklė­lei – nuo kitų moks­lo metų ir ją ke­ti­na­ma už­da­ry­ti. Ta­čiau grumb­liš­kiai su tuo ne­su­tin­ka ir ža­da dėti vi­sas pa­stan­gas, kad tik kai­mo švie­su­lys neuž­gestų. „Taip leng­vai rankų ne­nu­lei­si­me. Jei ir ne­pa­vyks, bent jau ži­no­si­me, kad dėl sa­vo mo­kyk­los ir vaikų pa­darė­me viską“, – tei­gia jie.



Grumb­lių mo­kyk­la – pa­vyz­dinė

Apie tai, kad Alsėd­žių Sta­nis­lo­vo Na­ru­tav­čiaus gim­na­zi­jai pri­klau­santį Grumb­lių sky­rių ruo­šia­ma­si lik­vi­duo­ti, jie pa­sa­ko­jo su­ži­noję iš laik­raš­čių. „Li­ko­me šo­ki­ruo­ti to­kios nau­jie­nos“, – kalbė­jo bu­vu­sių ir esamų Grumb­lių mo­kyklėlės mo­ki­nių tėve­liai, pa­kvietę „Že­maitį“ su­si­tik­ti.
Pa­sak jų, šią ži­nią skaud­žiai pri­ėmė ne tik pra­di­nu­kus au­gi­nan­čios šei­mos, bet ir vi­sas kai­mas.
Vie­nas po ki­to žmonės dėstė, kad Grumb­lių mo­kyk­la – pa­vyz­dinė. Esą čia vai­kams su­kur­ta pui­ki at­mos­fe­ra, dir­ba sa­vo dar­bui at­si­da­vu­si mo­ky­to­ja, ku­ri kiek­vieną vaiką ap­da­li­na dėme­siu, kiek­vie­nam at­ski­rai išaiš­ki­na pa­moką.
„Mo­ky­to­ja ne­skirs­to vaikų į silp­nus ir stip­rius – vi­siems vie­no­dai ski­ria dėme­sio. Jos dėka į mies­to mo­kyk­las mūsų vai­kai išei­na pa­si­kaustę. Jų pa­žy­miai ten ne­si­ri­ta že­myn“, – kalbė­jo tėve­liai, ne juo­kais su­ne­rimę dėl mo­kyk­los li­ki­mo.


Ti­ki­si išim­ties

Grumb­liš­kiai ir iš ki­tur sa­vo vai­kus į šią mo­kyklą at­ve­žan­tys tėvai pa­sa­ko­jo girdėję, kad tokį įstai­gos li­kimą lėmė Vy­riau­sybės pa­tvir­tin­tos švie­ti­mo tink­lo kūri­mo tai­syklės, pa­gal ku­rias nuo kitų moks­lo metų ga­li­mas tik dviejų pra­di­nių kla­sių jun­gi­mas. Ta­čiau, jų nuo­mo­ne, Grumb­lių mo­kyklė­lei, garsė­jan­čiai stip­riai išug­do­mais mo­ki­niais, būtų ga­li­ma tai­ky­ti išimtį ir leis­ti jai to­liau veik­ti su vie­nu jung­ti­niu visų pra­di­nių kla­sių komp­lek­tu, kaip yra šiuo me­tu.
Tėve­liai sakė ta­me ne­ma­tan­tys nie­ko blo­go, prie­šin­gai – net įžvel­gian­tys naudą: ma­žes­nie­ji iš vy­res­nių klasės draugų esą daug ko iš­moks­ta.
Pliu­su tėve­liai lai­ko ir tai, kad jų at­ža­los mo­ko­si ma­žo­je, vos de­šim­ties moks­lei­vių klasė­je. Juk dir­bant su tris­de­šimt mo­ki­nių, mo­ky­to­jui sun­ku kiek­vieną pa­stebė­ti, skir­ti kiek­vie­nam lai­ko. O grumb­liš­kiai pra­di­nu­kai mo­ko­si būtent taip – mo­ky­to­ja prie kiek­vie­no priei­na, kiek­vie­no pa­klau­sinė­ja, ži­no, kas kurį vaiką ka­muo­ja, ko­kios jo mo­ky­mo­si spra­gos, kaip jas už­pil­dy­ti.
„Mūsų vaikų mo­ky­to­ja Dai­na Za­bi­tytė – auk­so vertės. Jūs ne­įsi­vaiz­duo­ja­te, kaip ji at­si­da­vu­si vai­kams, mo­kyk­lai. Vai­kai taip pat ją ver­ti­na. Mo­ky­to­ja tiek išugd­žiu­si jų at­sa­ko­mybę, rimtą po­žiūrį į pa­mo­kas, kad klasė­je nėra nė vie­no, ku­ris ateitų į mo­kyklą ne­pa­ruošęs namų darbų. Mūsų sūnus iš­gy­ve­na, jei kaž­ko iki ga­lo ne­pa­da­ro, nes jam svar­bu ne­pa­ves­ti mo­ky­to­jos, ku­ri  kiek­vieną da­lyką rei­ka­lau­ja mokė­ti šim­tu pro­centų, – ti­ki­no tre­čio­ko tėve­liai Lai­ma ir Mo­des­tas Pe­lec­kiai.


Be mo­kyk­los kai­mas bus miręs

Tą pa­tį sakė ir jau bai­gu­sių šią mo­kyklėlę vaikų ma­ma Lau­ra Sa­ba­liaus­kaitė. Mo­te­ris pri­si­minė ir tai, kaip mo­ky­to­ja jos vai­kus su­gebė­jo mo­ty­vuo­ti, įtrauk­ti į užk­la­sinę veiklą. „Mums ši mo­kyk­la bu­vo vis­kas. Čia ne tik ma­te­ma­ti­kos ar lie­tu­vių kal­bos mo­ko­ma, čia ug­do­mi įvai­riau­si vaikų ga­bu­mai. Ko­kius dar­be­lius jie kar­tu su mo­ky­to­ja pa­da­ro... Aik­čio­ja žmonės pa­matę“, – kalbė­jo mo­te­ris.
Jai ant­ri­no ir ant­roką į šią mo­kyklėlę leid­žian­ti Si­gutė Jac­ke­vi­čienė. Ji var­di­jo vi­sus grumb­liš­kių vaikų pa­sie­ki­mus, sakė, jog ne vie­nas šią mo­kyklėlę baigęs mo­ki­nys mies­to mo­kyk­lo­je – pirmū­nas. Po mo­kyk­los sto­gu įsikū­ru­sio­je bib­lio­te­ko­je dir­ban­ti grumb­liškė pri­minė ab­so­liutų de­šim­tu­ki­ninką Nojų Nor­vidą, ku­ris į Plungės Se­na­mies­čio mo­kyklą išė­jo baigęs būtent Grumb­lių mo­kyklėlę. Už pa­žan­gumą grumb­liš­kis net bu­vo laimėjęs MA­XI­MOS sti­pen­diją.
„Ne mūsų vai­kai kaž­ko­kie ste­buk­lin­gi, bet mo­kyk­la ge­ra ir mo­ky­to­ja auk­sinė. Aukš­ti mo­ky­mo­si re­zul­ta­tai – jos įdir­bio veid­ro­dis. Nė vie­ni tėve­liai šiai mo­kyk­lai ar mo­ky­to­jai nėra turėję jo­kių prie­kaištų dėl mo­ky­mo ko­kybės, nes ji čia – aukš­čiau­sio ly­gi. Jau vien dėl to turėtų leis­ti mo­kyk­lai gy­vuo­ti“, – sakė S. Jac­ke­vi­čienė.
Mo­te­ris stebė­jo­si, kad vald­žia leng­va ran­ka šluo­ja kai­mo mo­kyklė­les, o tuo tar­pu ski­ria lėšų kad ir tų pa­čių pa­bėgėlių vaikų ug­dy­mui. Tiek ji, tiek ki­ti į su­si­ti­kimą su žur­na­lis­te at­ėję tėve­liai sakė esan­tys tik­ri, kad su to­kiu vald­žios po­žiū­riu kai­mai ga­lu­ti­nai iš­tuštės – jau­nos šei­mos ap­lenks be mo­kyk­los li­ku­sias gy­ven­vie­tes.
Tą pa­tvir­ti­no ir prie­š pen­ketą metų į Grumb­lius at­si­kėlę Pe­lec­kiai, pa­sak ku­rių, tai, kad čia yra mo­kyk­la, jiems vai­di­no ga­na ne­menką vaid­menį. Iš pra­džių šei­ma ke­ti­no sa­vo vaiką leis­ti į Plungės mo­kyklą, nes čia ir dar­želį lankė, bet iš­girdę, ko­kia pro­fe­sio­na­li mo­ky­to­ja dir­ba Grumb­liuo­se, nea­be­jo­da­mi jį už­rašė būtent į šią mo­kyklėlę. „Nė aki­mir­kai ne­pa­si­gailė­jo­me to­kio sa­vo spren­di­mo. Liūd­na, jei mūsų sūnus ne­galės čia baig­ti visų ke­tu­rių kla­sių. Iš tikrųjų net aša­ros kaupė­si, iš­gir­dus, kas lau­kia mūsų mo­kyk­los“, – kalbė­jo L. Pe­lec­kienė.


Į Grumb­lių mo­kyklėlę – net iš Plungės

Su did­žiu­liu ne­ri­mu naujų moks­lo metų lau­kia ne tik grumb­liškės šei­mos, bet ir iš Plungės į Grumb­lius mo­ky­tis sa­vo at­žalą ve­žio­jan­ti Jūratė Do­zo­ro­va. Mo­te­ris sakė nė ne­įsi­vaiz­duo­jan­ti, kur leistų sa­vo sūnų mo­ky­tis, jei vis tik iš­si­pil­dytų liūd­niau­sias sce­na­ri­jus.
„Į Grumb­lių mo­kyklėlę per­ėjo­me iš di­delės Plungės mo­kyk­los, ku­rio­je sūnus jautė­si už­gui­tas, pa­lik­tas li­ki­mo va­liai. Ma­no vai­kui nu­sta­ty­tas leng­vas au­tiz­mas. Jis ne­tu­ri el­ge­sio su­tri­kimų, jo bėda – ne­su­gebė­ji­mas su­si­kaup­ti. Ta­čiau taip bu­vo iki at­ke­liau­jant į šią mo­kyklą. Čia ma­no sūnus vi­siš­kai pa­si­keitė – iš už­da­ro, su aša­ro­mis į pa­mo­kas ėju­sio ber­niu­ko vir­to bend­rau­jan­čiu, drąsiu vai­ku. Anks­čiau bi­jo­jo prie­š klasę kalbė­ti, o šian­dien drąsiai dek­la­muo­ja eilė­raš­čius. Ženk­liai pa­gerė­jo ir mo­ky­mo­si re­zul­ta­tai.“
Plun­giškė įsi­ti­ki­nu­si, kad jos vai­kui vais­tais ta­po ma­ža bend­ruo­menė, šil­ta at­mos­fe­ra ir ne­pap­ras­tai ge­ra mo­ky­to­ja. „Ne­ži­nau, kur reikėtų dėtis, jei vis tik už­da­rytų šią mo­kyklą. Kur su­ras­ti kitą to­kią mo­ky­toją? Bi­jau, kad grįš tos pa­čios pro­ble­mos. Bi­jau ir pa­gal­vo­ti, kad ma­no vai­kas vėl bus nu­kiš­tas į kampą ir vie­nin­te­lis rei­ka­la­vi­mas jam bus ne­triukš­mau­ti“, – su ne­ri­mu kalbė­jo tre­čio­ko ma­ma.


Vai­kai ki­tos mo­kyk­los ne­no­ri

O ko­kia pa­čių vaikų reak­ci­ja, iš­gir­dus apie mo­kyklėlės už­da­rymą? Dau­gu­ma tėvų ti­ki­no iki šiol ne­drįstan­tys vai­kams to pra­neš­ti. Iš Sta­ne­lių sa­vo sūnų į Grumb­lių mo­kyklą at­ve­žan­tys Li­na ir Kęstu­tis Li­de­kaus­kai pa­sa­ko­jo už­si­minę, kad mo­kyk­los ga­li ne­lik­ti. Sakė, jog tre­čio­kas iš­kart pa­reiškė ne­no­rin­tis jo­kios ki­tos mo­kyk­los ir mo­ky­to­jos. Su­tuok­ti­niai pa­sa­ko­jo, kad jų at­ža­la į Sta­ne­lių mo­kyklą ėjo per prie­vartą, o į Grumb­lių mo­kyklėlę ke­liau­ja be jo­kių pyk­čių.
Tėve­liai kalbė­jo bi­jan­tys ir pa­gal­vo­ti apie tai, ka­da jų ma­žie­ji turėtų kel­tis, jei tektų vyk­ti į to­li­mesnę mo­kyklą, ir ka­da iš jos be­grįžtų, nes au­to­bu­sas na­mo ve­ža to­li gra­žu ne iš kar­to po pra­di­nukų pa­mokų.
Su­si­rin­ku­sie­ji kalbė­jo turį viltį, kad vald­žia at­si­žvelgs į jų bei jų at­žalų norą ir leis Grumb­lių mo­kyklė­lei gy­vuo­ti išim­ties tvar­ka. Juo la­biau kad už šios mo­kyk­los iš­li­kimą yra ne tik vi­sas kai­mas, pra­di­nukų tėve­liai, bet ir se­niū­nas. Grumb­liš­kiai ti­ki, kad ir me­ras bus jų pusė­je, nes jis vie­šo­jo­je erdvė­je aiš­kiai išdėstė ne­su­tin­kan­tis su su­pla­nuo­to­mis per­tvar­ko­mis, ku­rios kai­miš­ko­sioms vie­tovėms – pra­žūtin­gos.
Grumb­liš­kių mo­ki­nių tėve­liai teigė ne­ke­ti­nan­tys su­dėję ran­kas lauk­ti ry­to­jaus. Jie ruo­šia­si rink­ti pa­ra­šus ir kreip­tis į vi­sas įma­no­mas ins­ti­tu­ci­jas, kad būtų iš­girs­ti.


Šansų – ma­žai

Ar Grumb­lių mo­kyklėlė tu­ri bent men­kiau­sią ga­li­mybę iš­lik­ti, „Že­mai­tis“ tei­ra­vo­si Plungės ra­jo­no sa­vi­val­dybės Švie­ti­mo ir spor­to sky­riaus vedė­jo Gin­tau­to Ri­mei­kio, ku­riam šios įstai­gos si­tua­ci­ja – pui­kiai ži­no­ma.
Vedė­jas paaiš­ki­no, kad pa­gal naująją mo­kyklų tink­lo kūri­mo tai­syk­lių re­dak­ciją, pra­di­nia­me ug­dy­me jung­ti ga­li­ma tik po dvi skir­tin­gas kla­ses. O iki šiol jung­ti­nes pra­di­nukų kla­ses bu­vo ga­li­ma su­da­ry­ti jun­giant ir vi­sas ke­tu­rias kla­ses.
„Dėl da­bar­tinės nuo­sta­tos vis­kas ir kei­čia­si iš esmės. Šiais moks­lo me­tais Grumb­liuo­se ug­do­ma 10 mo­ki­nių (1 pir­mo­kas ir po 3 ant­ro­kus, tre­čio­kus ir ket­vir­to­kus). Ma­žiau­sias ga­li­mas mo­ki­nių skai­čius jung­tinė­je klasė­je ga­li būti 8 mo­ki­niai. Jei­gu žiū­ri­me kitų moks­lo metų per­spek­tyvą, išė­jus da­bar­ti­niams ket­vir­to­kams, ten lie­ka 7 mo­ki­niai, iš jų 3 – skir­tin­gų klasių (jun­gia­mos ga­li būti tik dvi klasės).
No­rint turė­ti du jung­ti­nių kla­sių komp­lek­tus, reiktų bent 9 mo­ki­nių. Kad būtų ga­li­ma iš­lai­ky­ti vieną jung­tinį klasės komp­lektą, pa­vyzd­žiui, būsimų pir­mokų ir būsimų tre­čiokų, reikėtų, jog ateitų ma­žiau­siai 5 būsi­mi pir­mo­kai. Kal­bant apie kitą jung­tinį klasės komp­lektą – būsimų ant­rokų ir ket­vir­tokų, ma­to­me jog lie­ka 4 mo­ki­niai, todėl reiktų, jog mo­kyklą pra­dėtų lan­ky­ti dar bent 4 mo­ki­niai – būsi­mi ant­ro­kai ar­ba ket­vir­to­kai“, – aiš­ki­no G. Ri­mei­kis.
Jo tei­gi­mu, teo­riš­kai įma­no­mas tik pir­ma­sis va­rian­tas. Jei į pirmą klasę atei­na 5 mo­ki­niai ir ši klasė jun­gia­ma su tre­čio­kais, ta­da to­kia klasė ga­li dar gy­vuo­ti dve­jus me­tus, kol baigs mo­kyklą būsi­mie­ji tre­čio­kai.
Anot vedė­jo, teo­riš­kai ga­li­my­bių yra, ta­čiau pra­kti­ka ro­do ką ki­ta, nes, pa­vyzd­žiui, pra­ėju­siais moks­lo me­tais į pirmą klasę Grumbliuose at­ėjo vos vie­nas pir­mo­kas. Sky­riaus duo­me­ni­mis, vie­nas pir­mos klasės mo­ki­nys būtų ir ki­tais me­tais.
G. Ri­mei­kis ti­ki­no, kad šiuo at­ve­ju Sa­vi­val­dybė ir jos no­ras pa­dėti grumb­liš­kiams jo­kio vaid­mens ne­vai­di­na. Esą viską le­mia na­cio­na­li­niai teisės ak­tai, ku­rie priim­ti va­do­vau­jan­tis eks­pertų ir tarp­tau­ti­nių ty­rimų re­ko­men­da­ci­jo­mis. „Grumb­lių mo­kyklėlės re­zul­ta­tai vi­sa­da bu­vo tik­rai ge­ri, nes dir­ba pui­ki ir pro­fe­sio­na­li mo­ky­to­ja, bet šiuo at­ve­ju tai dau­giau išim­tis nei tai­syklė. Dau­ge­liu at­vejų jung­tinė­se klasė­se ug­dy­mo ko­kybė yra pra­stesnė nei įpras­to­se“, – aiš­ki­no vedė­jas.