Iš darželinukų vagiamas maistas?

Gintarės KARMONIENĖS nuotrauka
Į redakciją paskambinusi moteris tikino, jog iš lopšelio-darželio „Pasaka“ vagiamas maistas
Tokiu gandu pasidalino į „Žemaičio“ redakciją paskambinusi anonimu pageidavusi išlikti moteris. Anot jos, dvi Plungės lopšelio-darželio „Pasaka“ darbuotojos (redakcijai jų pavardės žinomos), kurių viena dirba valgykloje, kita – grupėje, vagia maistą. „Mažyliams į lėkštę įdedamas kąsnelis mėsos. Daugiau neįmanoma, nes maisto neįgaliems vaikučiams paprasčiausiai nelieka – po darbo produktai pilnais krepšiais velkami į kaimą“, – piktinosi skambinusioji. Įstaigos direktorė Irena Petreikienė nebuvo linkusi tuo tikėti, tačiau pažadėjo tokią informaciją patikinti.

„Čia baisiau už baisiausią“

Į žurnalistus kreipusis moteris kalbėjo labai konkrečiai. Pasakodama apie galimą vagiliavimą kelis kartus akcentavo, jog kalba ne išgalvotus dalykus, o tai, ką savo ausimis išgirdo iš kito žmogaus – vienos iš minėtų darbuotojų motiną pažįstančio asmens, gerai žinančio, kur ir kokie maišai maisto atkeliauja iš „Pasakos“ darželio. Negana to, skambinusioji nurodė minėtų darbuotojų, kurias sieja giminystės ryšys, vardus ir pavardes, pasakė, kad viena dirba valgykloje, kita vaikus grupėje prižiūri. Neva būtent pastarosios mamai, gyvenančiai Plungės rajone, ir iškeliauja iš darželio slapta išnešti produktai.

„Pavogtas maistas išvežamas į kaimą. Pamatytumėte, kokie maišai velkami po darbo. Nuvažiuokit – patys pamatysit. Ne veltui ta, kuriai viskas atitenka, pasakojasi skania žuvimi, kauliukais besimaitinanti. Vaikams bekliūva kąsnelis. O juk jie – neįgalūs. Plyšta širdis, kad žmonės tokius dalykus daro. Iš vaikų atimti maistą... Čia baisiau už baisiausią“, – kalbėjo moteris ir pridūrė ne sykį svarsčiusi savo užaugintų daržovių į darželį nuvežti, bet išgirdusi apie vagiliavimą atsisakiusi šios minties.

Maisto produktų prikrauti krepšiai, anot skambinusiosios, į kaimą, kurį ji taip pat įvardijo, keliauja kartą per savaitę. O tada ir džiaugiasi jų sulaukusiųjų pilvai, tik ne „Pasakos“ vaikų.

„To dar ir betrūko“

Taip pokalbį su žurnalistais pradėjo lopšelio-darželio „Pasaka“ direktorė, išgirdusi, kokiu klausimu jai skambiname.

nuotrauka
Direktorė nebuvo linkusi tikėti, kad jos vadovaujamoje įstaigoje vyksta tokie dalykai /„Žemaičio“ nuotrauka
 

Vadovė aiškino nelabai įsivaizduojanti, kokiu būdu grupėje dirbanti moteris galėtų pavogti maisto. „Tikrai taip negali būti, jei yra, tarkim, septyni vaikai toje neįgaliųjų grupėje, tai jiems patiekiami septyni kotletai. Pavyzdžiui, šiandien toje grupėje – penki vaikai. Tai jūs man pasakykite, ką ten iš tų penkių kotletų galima paimti ir išvežti į kaimą? Kaip išvis reikia pavogti, jei grupėje dirba ne vienas žmogus...“ – stebėjosi I. Petreikienė.

Direktorės teigimu, sudėtinga pasisavinti maisto produktų ir minėtai valgyklos darbuotojai, nes ir ji dirba ne viena. „Neturiu minčių, kaip būtų galima iš darželio išnešti maisto, jei viskas iki smulkmenų suskaičiuojama. Porcijos skaičiuojamos pagal vaikų skaičių. Jei darželyje tądien 100 vaikų, vadinasi, bus paruošta tiek ir porcijų“, – kone galvą už savo darbuotojas guldė direktorė.

Bet gal mažiesiems patiekiamos mažesnės nei priklauso porcijos ir taip darbuotojos nusuka sau mėsos, žuvies ar dar kažkokių produktų?

Darželio vadovė toliau neįsileido jokių abejonių dėl galimų neteisėtų savo darbuotojų veiksmų. „Atsiprašau, bet su tuo nesutiksiu niekada. Kiekviena porcija yra sveriama. Yra ir maitinimo organizatorė, kuri tą daro. Ji suskaičiuoja, kiek produktų reikės kitai dienai pagal tai, kiek vaikų turi ateiti. Tada sandėlininkė išduoda reikiamą kiekį produktų. Sveriama mėsa, miltai, pagal receptūrą skaičiuojami kiaušiniai. Negalima padaryti nei dviem kotletais daugiau, nei dviem mažiau. Viskas turi atitikti. Negi jūs galvojate, kad vaikui kotletas turi būti 80-ies gramų, bet jam paduos 50-ies gramų? Taip nėra. Galite ateiti ir patys sverti. Nedažnai, bet įstaigoje apsilanko Maisto ir veterinarijos tarnybos kokybės specialistė, pažiūri, patikrina. Negali būti didelių nukrypimų, gali skirtis 3–4 gramai, ne daugiau“, – savo laikėsi direktorė.

I. Petreikienė patikino, kad stengiasi viską sužiūrėti, jog vaikams, jos žodžiais, būtų viskas atiduodama.

Valgiaraščiai neva prieinami ir tėveliams, kurie gali matyti, ką kiekvieną dieną jų vaikas valgo. Jokių priekaištų dėl maisto ar porcijų esą nėra buvę.

Žadėjo patikrinti

Nors įstaigos vadovė nebuvo linkusi tikėti į redakciją paskambinusios moters žodžiais, bet pažadėjo pakalbėti su savo darbuotojais, įspėti, kad tokių dalykų šiukštu negali būti, ir, jei reikės, dar ir slapta pasekti, ar jai už nugaros nevyksta kažkas neleistino.

„Ačiū, kad siunčiate signalą, tikrai kalbėsiuosi, tikrai spręsime, jei išties tokie dalykai vyksta. Nors nelabai tikiu, nes neįsivaizduoju, kaip tai turėtų vykti. Esu ir pati sulaukusi panašaus anoniminio skambučio – žmonės pamatė darželio darbuotoją, į mašiną kraunančią kažkokias dėžes. Kaip ir dabar reaguosiu, taip ir tada reagavau – patikrinau informaciją ir išsiaiškinau, kad darbuotoja namo vežėsi tuščias dėžes krosniai pakurti. Bet net ir tai uždraudžiau, pasakiau neštis nebent suplėšytas dėžes“, – teigė I. Petreikienė.

Direktorė sakė apsilankanti grupėse, kada vaikai valgo, ir matanti, kad vienas daugiau, kitas mažiau suvalgo. Bet jei esą išvystų, kad darželinuko lėkštėje guli, kaip ji sakė, pusė kotleto, „maža nepasirodytų“. I. Petreikienė, kuri darželyje dirba 49 metus, aiškino, jog savo darbuotojoms per tiek metų yra prisakiusi vaikų maisto neliesti, esą paimti ir užbaigti jų patiekalą galima tik tokiu atveju, jei vaikas jo nesuvalgė ir jau yra nuėjęs nuo stalo.

Vagiamas maistas šiame darželyje ar ne, šiandien sunku pasakyti. Lieka tikėtis, kad po šio signalo įstaigos direktorė atkreips dėmesį į pasiųstą žinutę ir akyliau stebės situaciją.