Gintarės KARMONIENĖS nuotrauka
Valgyklos darbuotojos teigė sveriančios kiekvieną maisto trupinėlį
Neseniai rašėme apie nemalonią situaciją Plungės lopšelyje-darželyje „Pasaka“, į kurią įstaiga pakliuvo po to, kai į „Žemaičio“ redakciją paskambinusi moteris pranešė apie dvi darželio darbuotojas, neva vagiančias iš vaikų maistą. Viešai pasklidus tokioms kalboms, Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis inicijavo patikrinimą darželyje, į kurį pakvietė ir „Žemaitį“.

Inicijavo patikrinimą

Nors patikrinimas pasirodė kiek keistokas, mat apie jį iš anksto buvo informuota ne tik redakcija, bet ir darželio administracija, vis tik nutarėme jame sudalyvauti. Pats Savivaldybės vadovas darželyje nepasirodė, aiškintis situacijos vietoje savęs pasiuntė Švietimo ir sporto skyriaus vedėją Gintautą Rimeikį. Į mero inicijuotą patikrinimą nebuvo kviestI nei Maisto ir veterinarijos tarnybos, nei kitų institucijų atstovai.

Atvykus G. Rimeikiui ir „Žemaičiui“, darželio direktorė Irena Petreikienė iškart ėmė guostis po pasirodžiusio straipsnio apie galimai iš darželinukų vagiamą maistą nebedrįstanti į miestą išeiti. „Esu apvaginta“, – vis kartojo vadovė ir ėmė pasakoti jau girdėtą versiją, kad vagyste apkaltintos jos darbuotojos, kurių viena dirba grupėje, o kita – valgykloje, neturi galimybių išnešti maisto produktų, nes viskas esą griežtai kontroliuojama.

Direktorė tikino, jog visi maisto produktai iki smulkmenų suskaičiuojami, o porcijos sveriamos. „Aš neįsivaizduoju, kaip galima kažką pavogti, kai viskas skaičiuojama. Pavyzdžiui, šiandien turime 113 vaikų, tai ir porcijų tiek ruošiama. Viską prižiūri maitinimo organizatorė. Ji suskaičiuoja, kiek produktų reikės kitai dienai pagal tai, kiek vaikų turi ateiti. Surašomas valgiaraštis, kuris perduodamas sandėlininkei. Ji pagal tą valgiaraštį išduoda reikiamą kiekį produktų ir suskaičiuoja likučius“, – aiškino I. Petreikienė.

Pasak ilgametės darželio direktorės, vaikams atiduodama viskas, kas jiems priklauso. Jei darželinukas nesuvalgo, pavyzdžiui, obuolio ar jogurto, visa tai jam sudedama neštis namo.

Darželio vadovė teigė kiekvieną rytą apsilankanti virtuvėje, matanti į dubenis sudėtą mėsą, stebinti, kaip jis sveriamas, kaip vyksta kiti maisto ruošimo procesai. Sakė kasdien apvaikščiojanti ir grupes, bet nė karto nėra pastebėjusi, kad kažkas neleistino būtų daroma.

Norėdama įrodyti, kad jos vadovaujamoje įstaigoje nėra jokių vagysčių, I. Petreikienė aprodė tiek sandėlio, kuriame laikomi maisto produktai, tiek valgyklos patalpas. Sukvietė ir savo darbuotojas, kad šios papasakotų visą vieno ar kito patiekalo kelią nuo sandėlio iki darželinuko lėkštės. Tiek maitinimo organizatorė, tiek sandėlininkė ir valgyklos darbuotojos viską smulkiai išaiškino ir parodė. Nuvedė ir ten, kur laikomos maisto atliekos, kurios neva ne atiduodamos kuriai darželio darbuotojai, bet yra laikomos tam skirtame šaldiklyje, kol jas išsiveža maisto atliekomis besirūpinanti įmonė.

Neigė vogusios

Darželio direktorė pasakojo, jog po žurnalistės skambučio dėl galimo vagiliavimo iškart susikvietusi savo darbuotojus, kalbėjusi apie virš darželio pakibusį juodą debesį. Tikino bendravusi ir su tomis darbuotojomis, kurios buvo įvardytos kaip vagiliautojos. Abi, anot vadovės, neigia nešusios iš darželio maisto produktus, vaikšto nuleidusios galvas, jaučiasi apvagintos.

Ir direktorė, kaip pati leido suprasti, jomis tiki. I. Petreikienė aiškino, kad nėra jokių signalų, kad tokie dalykai vyktų jos darželyje. Esą ir tėvai nėra niekada skundęsi, kad porcijos per mažos, kad jų vaikai neprivalgo. Atvirkščiai – darželio maistas neva giriamas.

Nepaisant to, I. Petreikienė, kaip ir patarė Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas G. Rimeikis, tikinęs, jog aklai guldyti galvą už kolektyvą nederėtų, nes niekas nežino, kaip išties buvo, žadėjo sustiprinti priežiūrą darželyje. „Nors mes čia esame kaip ant veidrodžio, nepatingėsiu palaukti, patikrinti darbuotojus“, – sakė įstaigos vadovė.

Ji prašė laikraštyje paneigti kalbas apie maisto vagystes, nes esą jos iš piršto laužtos. Tačiau darželis įsikūręs daugiabučių kvartale ir yra išties, kaip minėjo pati direktorė, gyventojų labai matomas ir stebimas. Tas pats ne sykį minėta ir po „Žemaičio“ straipsniu apie situaciją „Pasakoje“ pasipylusiuose komentaruose. Kol vieni komentatoriai bandė teisinti galimą vagiliavimą, aiškindami, jog vogti išmokė pati valdžia, kiti rašė ir patys matantys, jog iš šios įstaigos nuolat krepšiais nešamas maistas. Treti aiškino, kad tokie dalykai vyksta dažname darželyje, mokykloje, net ligoninėje.

Bet liaudies išmintis byloja, jog nepagautas – ne vagis, tad direktorei lieka atidžiau stebėti ne tik nemalonumų sūkuryje atsidūrusias darbuotojas.

O G. Rimeikis siūlė darželiui pagalvoti ir apie vaizdo filmavimo kameras virtuvėje. Be to, vedėjas patikino, jog kreipsis ir į Visuomenės sveikatos biuro specialistus, kad šie apsilankytų tiek šiame, tiek ir kituose darželiuose, ir pastebėtų maisto kelią iki darželinuko lėkštės.

Darželis sujudo po skambučio

O mes savo skaitytojams primename, jog darželis „Pasaka“ po padidinamuoju stiklu atsidūrė po to, kai mums, žurnalistams, paskambino anonimu išlikti panorusi moteris. Ji, įvardydama konkrečius vardus ir pavardes, pasakojo apie tai, jog dvi lopšelio-darželio „Pasaka“ darbuotojos, susietos giminystės ryšiu, vagia maistą. „Mažyliams į lėkštę įdedamas kąsnelis mėsos. Daugiau neįmanoma, nes po darbo produktai pilnais krepšiais velkami į kaimą“, – kalbėjo skambinusioji.

Moteris tikino, jog kalba gryną tiesą, kurią pati išgirdo iš kito asmens – vieno iš minėtų darbuotojų motiną pažįstančio žmogaus, gerai žinančio, kur ir kokie maišai maisto atkeliauja iš „Pasakos“ darželio. Anonimas teigė, jog maisto produktai iš darželio keliauja pas grupėje dirbančios darbuotojos motiną, gyvenančią Plungės rajone.

„Pavogtas maistas išvežamas į kaimą. Pamatytumėte, kokie maišai velkami po darbo. Nuvažiuokit – patys pamatysit. Ne veltui ta, kuriai viskas atitenka, pasakojasi skania žuvimi, kauliukais besimaitinanti. Vaikams bekliūva kąsnelis. O juk jie – neįgalūs. Plyšta širdis, kad žmonės tokius dalykus daro. Iš vaikų atimti maistą... Čia baisiau už baisiausią“, – faktus moteris.

Būtent po jos skambučio „Pasakos“ darželis ir įsisuko į nemalonumus. Į juos sureagavo ir rajono valdžia, inicijavusi kiek keistokai pasirodžiusią įstaigos patikrą.