Ir mūsų mokyklas bei darželius užplūdo grasinimai susprogdinti

DELFI nuotrauka
Grasinimai apie padėtus sprogmenis, prasidėję praėjusios savaitės pabaigoje, tęsiasi ir šią savaitę
Praėjusios savaitės pabaigoje į šalies ugdymo įstaigas ėmė plūsti grasinimai susprogdinti. Penktadienį policija pranešė sulaukusi per 600 laiškų rusų kalba su grasinimais į orą paleisti mokyklas ir darželius įvairiuose šalies miestuose. Tokio pobūdžio laiškai neaplenkė ir Plungės bei Rietavo krašto švietimo įstaigų.

Ketvirtadienį prasidėjusi grasinimų banga stipriausiai smogė penktadienio rytą. Melaginguose grasinimuose buvo nurodyta, jog sprogmenys detonuos 11.20 val. (kitur – 11.25 arba 11.30 val.). Kai kurios mokyklos dėl to nusprendė nutraukti pamokas ir evakuoti žmones.

Viena tokių – Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazija. Kaip „Žemaičiui“ pasakojo Rietavo savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Jolanta Grevienė, vos sulaukusi grasinančio laiško, operatyviai informavo policiją ir elgėsi pagal visus nurodymus: buvo sustabdytas ugdymo procesas, evakuoti mokiniai. Laimei, patikrinus patalpas, paaiškėjo, kad jokių sprogmenų nėra.

Anot vedėjos, streso, įtampos ir nežinomybės, sulaukus grasinančio laiško, neišvengta, tačiau jokios panikos nebuvo. „Viskas vyko labai organizuotai ir sklandžiai. Gal dėl to, kad neseniai gimnazijoje vyko evakuacijos pratybos, tad visi žinojo, kaip elgtis“, – kalbėjo J. Grevienė ir pasidžiaugė, kad grasinimo susprogdinti Rietavo savivaldybėje sulaukė vienintelė L. Ivinskio gimnazija.

Plungėje rusiškus pranešimus į elektroninius paštus apie užminavimą, penktadienio duomenimis, gavo šešios įstaigos: lopšeliai-darželiai „Pasaka“ ir „Nykštukas“, „Saulės“ gimnazija, Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazija, Liepijų mokykla ir Kulių gimnazija.

Dėl masiškai šalyje išplitusių grasinančių laiškų, pasiekusių ir Plungės mokyklas bei darželius, Švietimo ir sporto skyriaus vedėjo Gintauto Rimeikio iniciatyva penktadienio rytą buvo surengtas skubus nuotolinis pasitarimas su įstaigų vadovais.

Jo metu akcentuota, jog grasinančio pobūdžio laiškai, į kuriuos būtina reaguoti, ko gero, yra prieš Lietuvą ir jos mokyklas nukreipta nedraugiškos šalies informacinė ataka, kurios tikslas – sukelti ant kojų tarnybas ir paskleisti paniką visuomenėje.

Visos šešios įstaigos, sulaukusios laiškų, kreipėsi į pareigūnus. Kaip „Žemaičiui“ aiškino G. Rimeikis, pastarieji vyko į minėtas švietimo įstaigas ir, apžiūrėję patalpas bei išorę, įvertino galimas grėsmes. Jų nenustatyta, tad įstaigoms duotas leidimas tęsti ugdymo procesą. Evakuacijos, anot vedėjo, neprireikė.

Pirmadienį vėl sulaukta grasinimų. Kaip tos dienos rytą komentavo G. Rimeikis, laiškų apie užminavimą sulaukusios švietimo įstaigos kreipėsi į policiją, tad pradėti būtini veiksmai.

Panašių grasinimų sulaukė ir Latvijos bei Estijos įstaigos.

Nacionalinis krizių valdymo centras informuoja, jog situacija, susijusi su platinamais grasinančias pranešimais ugdymo įstaigoms, atidžiai stebima. Valstybės saugumo departamento vertinimu, Lietuvoje, taip pat ir Latvijoje bei Estijoje platinami grasinantys pranešimai ugdymo įstaigoms, tikėtina, yra tikslinga ir koordinuota ataka, vykdoma priešiškų valstybių iniciatyva.

Tokio pobūdžio veiksmais siekiama kelti įtampą ir paniką visuomenėje, trikdyti ir destabilizuoti institucijų darbą, didinti nepasitikėjimą. Išaugus geopolitinei įtampai, Lietuva ir kitos Baltijos šalys yra nuolatiniai priešiškų valstybių informacinių-kibernetinių atakų taikiniai.

Lietuvoje terorizmo grėsmės lygis išlieka žemas, todėl piliečiai raginami išlikti ramiais ir nepasiduoti provokacijoms.