Kompensuos ir meno mokyklų pedagogų kelionių išlaidas

Gintarės KARMONIENĖS nuotrauka
Pasak R. Urniežienės, kompensacijos palengvins meno mokyklų pedagogų, atvažiuojančių iš kitur, dalią
Visoje šalyje ir toliau trūksta įvairių sričių švietimo specialistų. Net tokios didelės savivaldybės kaip Vilniaus švietimo įstaigos skambina varpais dėl logopedų, specialiųjų pedagogų, pradinio ugdymo, lietuvių ir užsienio kalbų mokytojų, psichologų ir kitų švietimo specialistų stygiaus. Ši problema opi ir Plungės savivaldybėje. Siekdama mažinti švietimo specialistų trūkumą, Plungės rajono savivaldybė nutarė pasiūlyti išskirtines sąlygas tam tikrų sričių mokytojams – kompensaciją kelionių išlaidoms dengti. Šia galimybe jau naudojasi ne vienas pedagogas, dirbantis bendrojo ugdymo įstaigose ir lopšeliuose-darželiuose, o dabar į kompensaciją gali pretenduoti ir meno mokyklų pedagogai. Tokį sprendimą palaimino prieš didžiąsias metų šventes posėdžiavusi Savivaldybės taryba.

Pritraukti pedagogų bandoma įvairiais būdais

Apie tai, kad Plungės krašte trūksta įvairių sričių pedagogų, buvo kalbama ne vienerius metus. Kaip „Žemaičiui“ sakė Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Gintautas Rimeikis, Plungės krašte labiausiai juntama gamtos mokslų ir švietimo specialistų stoka. Trūksta ir kitų dalykų pedagogų, tačiau jų pavyksta prisivilioti iš kitur. Plungės savivaldybės mokyklose dirba mokytojų, atvykstančių iš Telšių, Klaipėdos, Mažeikių, Kretingos ir Rietavo savivaldybių.

Trūkstamiems mokytojams pritraukti Savivaldybė pasitelkia įvairiausius būdus. Antai šiais metais fizikos ir chemijos mokytojus bandyta suvilioti galimybe gauti lėšų būsto nuomai ar įsigijimui. Būta ir kitų pasiūlymų, tačiau norinčiųjų neatsirado.

„Mokyklos bandė kooperuotis, skelbiant atrankas sudaryti bendrą pamokų krūvį. Dažnu atveju mokyklos fizikos mokytojui atskirai gali pasiūlyti po 0,4 ar 0,6 etato, bet trys mokyklos kooperavosi ir siūlė 1,5 etato krūvio iškart. Liūdna, bet ir tai nepadėjo – pretendentų nebuvo, – kalbėjo vedėjas ir prisiminė rugsėjį startavusią Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos iniciatyvą ketvirto kurso studentams, sudariusiems su mokyklomis sutartis, skirti mėnesines 500 eurų stipendijas. – Mūsų mokyklos irgi yra pateikusios darbo pasiūlymus ir laukia, kol kas atsilieps.“

Tikimasi, kad kitų metų Savivaldybės biudžete bus numatyta papildomai lėšų pedagogų persikvalifikavimui, tačiau ir čia esą kyla tam tikrų problemų – mokyklų vadovai teigia, jog ne visada pavyksta prikalbinti žmogų įgyti papildomą kvalifikaciją.

Kompensuojamos kelionės išlaidos

Siekiant prisivilioti specialistų, buvo sukurtas ir kelionių išlaidų kompensavimo mechanizmas tiems pedagogams, kurie į darbą vyksta ne mažesnį kaip 10 kilometrų atstumą. Kelionės išlaidų kompensavimo dydis – 0,10 euro už kilometrą, tačiau vienam specialistui kelionės išlaidų mėnesinis kompensacijos dydis negali viršyti 100 eurų.

Iki šiol, pasinaudoję kelionių kompensavimo galimybe, pigiau į darbą ir namo važinėjo geografijos, biologijos, fizikos, chemijos, matematikos, anglų, rusų ir vokiečių kalbų mokytojai, logopedai, psichologai ir specialieji pedagogai. O nuo sausio pirmosios finansinė parama kelionių išlaidoms dengti priklausys ir meno mokyklų pedagogams. Tam pirmiausia pritarė gruodžio mėnesį posėdžiavę Švietimo, kultūros ir sporto komiteto nariai, o vėliau ir Savivaldybės taryba.

Kaip per komiteto posėdį aiškino G. Rimeikis, kiekvienai meno mokyklai daugiausia gali būti skiriami 5 krepšeliai, kurio kiekvieno dydis metams – 1 000 eurų. Pasak vedėjo, kam reikalinga kompensacija, spręs patys meno mokyklų vadovai, atsižvelgdami į tai, kokių pedagogų jiems trūksta, bei remdamiesi kriterijais, išdėstytais kompensacijos kelionėms skyrimo tvarkoje.

„Teoriškai kiekviena mokykla galėtų kompensuoti kelionės išlaidas bent 5 pedagogams, bet gali būti, jog kelių asmenų kelionės išlaidos nesieks maksimalios – 100 eurų – per mėnesį sumos, todėl tokiu atveju mokyklos, atsižvelgdamos į turimas lėšas, galės kelionės išlaidas kompensuoti ir didesniam asmenų ratui“, – vėliau „Žemaičiui“ aiškino vedėjas.

Šiais metais kelionių kompensavimui Savivaldybės biudžete numatyti bemaž 43 tūkst. eurų.

Svarbu ne tik prisivilioti, bet ir išsaugoti specialistus

Per Švietimo, kultūros ir sporto komitetą kai kuriems kilo klausimų, ar išties ir meno mokyklos susiduria su specialistų trūkumo problema. Anot G. Rimeikio, su minėta problema susiduria ir šios mokyklos. Trūkstami specialistai, vedėjo žodžiais, ant kiekvieno kampo nesimėto, todėl būtina pasistengti juos pritraukti bei išlaikyti turimus, kurie į Plungės miesto ir rajono meno mokyklas atvyksta iš įvairių miestų – Skuodo, Kretingos, Mažeikių ir kitų.

Pasak G. Rimeikio, mokykla, galinti pasiūlyti kompensaciją už keliones, bus kur kas patrauklesnė. Ypač tai aktualu Platelių meno mokyklai, turinčiai filialus keliose kaimiškose vietovėse, kur ne taip paprasta darbuotojams sukurti palankias darbo sąlygas. Norėdami susirinkti pilną darbo krūvį, kaimiškųjų meno mokyklų specialistai priversti dirbti ne vienoje įstaigoje.

O štai Plungės Mykolo Oginskio meno mokykla mokytojams gali pasiūlyti kur kas didesnį darbo krūvį, todėl jai lengviau prisivilioti trūkstamų specialistų. Tačiau, kaip sakė „Žemaičio“ kalbinta įstaigos direktorė Rita Urniežienė, tai padaryti vis tiek nėra taip paprasta – kiekvienas skaičiuoja, kiek atsieis kelionės išlaidos.

Todėl, anot R. Urniežienės, meno mokyklų vadovai ne sykį kėlė klausimą, kodėl ir į jų įstaigas dirbti iš kitur atvykstantys specialistai negali gauti kompensacijų už keliones.

„Labai nudžiugino Savivaldybės tarybos sprendimas pagelbėti atvykstantiems ir meno mokyklų mokytojams. Pagaliau sulaukta teigiamų pokyčių“, – džiaugėsi direktorė ir pasakojo, kad jos vadovaujama įstaiga yra prisiviliojusi nemažą būrį atvažiuojančių pedagogų. Į M. Oginskio meno mokyklą atvyksta violončelės, fortepijono, dainavimo, gitaros mokytojų bei koncertmeisterių iš Palangos, Gargždų, Klaipėdos, Kretingos, Telšių.

Įstaigai labai svarbu juos išlaikyti. Direktorės teigimu, kol kuro kainos nebuvo pasiekusios tokių aukštumų, dar buvo galima kentėti, tačiau pastaruoju metu kelionių išlaidų klausimas esą buvęs itin aktualus.