Naujus mokslo metus Alsėdžių gimnazija pasitiks kitokia

Gintarės KARMONIENĖS nuotr.
Nuo rugsėjo keisis ne tik gimnazijos statusas, bet ir pavadinimas
2023-ųjų gegužę Alsėdžiuose lankantis švietimo, mokslo ir sporto ministrei pasirašytas reikšmingas dokumentas – ketinimų protokolas, bylojantis, jog nuo 2023–2024 mokslo metų gimnazija turės kadetų klases, o dar po metų taps kadetų mokykla. Viskas vyksta taip, kaip numatyta – kadetų klasės įsteigtos pernai, o štai šiuos mokslo metus gimnazija pasitiks kaip Žemaitijos kadetų mokykla.

Tai ne vienintelė naujovė, laukianti Alsėdžių mokyklos – artėjančius mokslo metus įstaiga pradės turtingesnė, mat prie jos bus prijungtos Žemaičių Kalvarijos ir Kulių gimnazijos, tapsiančios Žemaitijos kadetų mokyklos skyriais.

Plungės rajono savivaldybės taryba pritarė struktūriniams pokyčiams, pagal kuriuos nuo šių metų rugsėjo pirmosios Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazija „perkrikštijama“ į Žemaitijos kadetų mokyklą su skyriais Žemaičių Kalvarijoje ir Kuliuose.

Imtis šių pokyčių teko, siekiant išsaugoti vidurinį ugdymą visose tokį išsilavinimą šiuo metu teikiančiose rajono gimnazijose.

Grėsmė išnykti mažosioms gimnazijoms iškilo jau šiais mokslo metais įsigaliojant reikalavimui turėti bent 21 mokinį vienuoliktoje klasėje, nors iki šiol niekas taip ir nepaaiškino, kokiais kriterijais nustatytas šis skaičius. Tokia nuostata Vyriausybės priimta dar 2021 metais.

Toks centrinės valdžios sprendimas – skaudus kirtis daugybei šalies gimnazijų ir tuo pačiu regionams bei juose gyvenantiems vaikams, iš kurių atimama galimybė siekti nemokamo gimnazinio išsilavinimo.

Taigi žinodama, kad nuo kitų mokslo metų mokykloms bus taikomas reikalavimas dėl 21 moksleivio klasėje ir tai, kad miestelių gimnazijos šio reikalavimo neatitiks, Plungės rajono savivaldybė iš anksto ėmėsi žingsnių išsaugoti gimnazijas Alsėdžiuose, Žemaičių Kalvarijoje ir Kuliuose.

Ši pertvarka leis mokymo įstaigoms gyvuoti, nepaisant to, kad jose nebus reikalaujamo 21-o mokinio klasėje. Kuliškiai moksleiviai ir toliau mokysis Kuliuose, kalvariškiai – Žemaičių Kalvarijoje, alsėdiškiai ir kitų rajono moksleiviai, siekiantys kadetinio ugdymo, – Alsėdžiuose.

Įdomu tai, kad ministerija numato išimtis tautinių mažumų mokykloms, mokyklų skyriams, jungtinėms gimnazijoms ir gimnazijoms, kurios yra vienintelės visoje savivaldybėje. Tokioms įstaigoms leidžiama gyvuoti su mažesniu mokinių skaičiumi. Ši išimtis tapo puikia korta savivaldybėms, nesutinkančioms su numatyta mokyklų tinklo pertvarka ir kategoriškai pasisakančioms prieš gimnazijų jungtuves.

Tačiau mūsų savivaldybė nusprendė nekovoti ir kitaip bandyti išsaugoti savo mažąsias gimnazijas. Tiesa, trijų gimnazijų „tuoktuvės“ ne visų įstaigų buvo džiugiai priimtos – jomis nebuvo patenkinti kuliškiai pedagogai, baiminęsi dėl to, kad gali būti atleisti arba kad keisis jų darbo vietos. Nerimauta ir dėl atvažiuojančių mokytojų.

Būta ir kitų nuogąstavimų, bet, kaip per šį mėnesį vykusį Šveitimo, kultūros ir sporto komiteto posėdį sakė komiteto narė Vida Bondauskienė, visokių baimių atsirado dėl komunikacijos problemų, netinkamai ir netinkamu laiku ištransliuotos informacijos. Šiuo metu, anot politikės, tarp mokytojų neaiškumų jau nebėra.