Planuose – Kulių, Žemaičių Kalvarijos ir Alsėdžių gimnazijų jungtuvės

„Žemaičio“ nuotr.
Pasigirdo siūlymų Kulių gimnazijos nejungti prie Alsėdžių ir Žemaičių Kalvarijos gimnazijų, bet pertvarkyti į progimnaziją
Įgyvendinant švietimo tinklo pertvarką, Plungės krašte likviduota ne viena mokykla. O kiek dar mokyklų keitė statusą ar tapo kitų skyriais. Visus šiuos pokyčius įstaigų pedagogai, mokiniai bei jų tėveliai išgyveno itin skaudžiai, vėliau pamažu susitaikė. Tačiau vos spėjo apgyti žaizdos dėl vienų pertvarkų, užsimota imtis naujų. Naujausias užmojis – sujungti Kulių, Žemaičių Kalvarijos Motiejaus Valančiaus ir Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazijas, pastarąją paliekant centre ir „perkrikštijant“ ją iš pradžių į Žemaitijos kadetų gimnaziją, o vėliau – Į licėjų. Kuliuose ir Žemaičių Kalvarijoje mokyklos veiktų kaip šios filialai.

Planuojamos trijų įstaigų tuoktuvės

Apie tokius mūsų krašto švietimo įstaigų tinklo pertvarkos posūkius kalbėta per sausio 24-ąją vykusį Plungės rajono savivaldybės kolegijos posėdį.

Prieš detaliau pristatydamas, kas keistųsi Savivaldybės tarybai palaiminus trijų mokyklų tuoktuves, Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Gintautas Rimeikis, tarsi užbėgdamas už akių, pareiškė, kad toks sprendimas būtinas, jei norima išsaugoti vidurinį ugdymą visose tokį išsilavinimą šiuo metu teikiančiose rajono gimnazijose.

nuotrauka
G. Rimeikis pristatė planuojamą pertvarką/Gintarės KARMONIENĖS nuotrauka
 

Anot vedėjo, koreguojant švietimo įstaigų tinklą, siūloma sujungti tris rajono gimnazijas – Kulių, Žemaičių Kalvarijos ir Alsėdžių. Tai turėtų būti padaryta iki šių metų rugpjūčio 31 dienos, tad naujus mokslo metus Kulių ir Žemaičių Kalvarijos gimnazijos pasitiktų jau kaip filialai, o Alsėdžių gimnazija taptų centrine mokykla.

Tiesa, keistųsi ir šios jungtinės įstaigos pavadinimas – iš pradžių ji vadintųsi Plungės rajono Žemaitijos kadetų gimnazija, o vėliau jai, tikimasi, būtų suteiktas licėjaus statusas. Žinoma, dėl pastarojo dar reikia pasistengti – tam būtinas Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos pritarimas.

Mokytojai baiminasi atleidimo

Kaip per posėdį patikino G. Rimeikis, apie sujungimo planus visos trys gimnazijos yra informuotos. Žemaičių Kalvarijos Motiejaus Valančiaus gimnazijos bendruomenė su jungtuvėmis sutinka. Kulių ir Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazijų pozicija bent jau iki sausio 24-osios nebuvo žinoma.

Posėdyje dalyvavęs Tarybos narys Mindaugas Kaunas siūlė planuojamus pokyčius detaliau aptarti su tų įstaigų pedagogais. Esą tarp jų juntamas nerimas dėl numatytų pokyčių – mokytojai baiminasi vieną dieną sulauksiantys atleidimo lapelių.

„Reikia aiškiai iškomunikuoti, kad mokytojai nebus atleisti, kad tiesiog yra įgyvendinama reorganizacija. Jei įsineš chaosas dėl atleidimo, tai gausis didelis pasipriešinimas“, – kalbėjo M. Kaunas.

Tačiau G. Rimeikis patikino, kad mokytojams nėra dėl ko nerimauti, nes jų darbo vietos nepasikeis, nebus ir atleidimų. Vedėjas garantavo, kad pedagogų darbo vietos bus išsaugotas. „Tiesiog prieš reorganizavimą įstaigos privalo atlikti informavimo procedūras, pranešti, kad keičiasi darbo sutarties sąlygos, bet darbo vieta yra išlaikoma“, – kalbėjo G. Rimeikis, tuo pačiu patikindamas, kad jokių pokyčių nepajus ir moksleiviai – jie ir toliau lankys tą pačią mokyklą.

Susipažinus su numatytais pokyčiais, būta ir daugiau klausimų. Tarybos narei Vidai Bondauskienei rūpėjo sužinoti, kaip, sujungus gimnazijas, bus sprendžiamas atvažiuojančių mokytojų kelionių į darbą apmokėjimo klausimas. Anot mero Audriaus Klišonio, šiuo klausimu rūpintis turės Alsėdžių gimnazijos vadovas, jis turės organizuoti mokytojų pavežėjimą. O lėšų tam reikalui esą yra numatyta.

Į diskusiją įsitraukęs vicemeras Žydrūnas Purauskis sakė, jog panašiu principu, kokiu, pritarus Tarybai, nuo kitų mokslo metų dirbti turėtų minėtų trijų miestelių mokyklos, veikia kelios Šiaulių įstaigos. Jos kvietė atvykti, pasižiūrėti, kaip jiems sekasi, susipažinti, pagal kokią schemą dirbama, ir galbūt pasisemti gerosios patirties.

Pertvarka – būtina

Aptariant suplanuotų švietimo įstaigų pertvarką, pasigirdo ir kitokių siūlymų. Tarybos nario Roberto Endriko nuomone, Kulių gimnazijos į jungtuves nereikėtų traukti, šią įstaigą esą logiškiau būti reorganizuoti į progimnaziją.

„Nėra prasmės jos jungtis, nes labai nepatogu geografiškai. Mes daugiau šnekame apie mokytojų pasidalinimą, kaip jie važiuos, kaip jie dirbs, bet vaikai tikrai tarp Alsėdžių ir Kulių nemigruos, visi kuliškiai važiuos į Plungės gimnaziją“, – įsitikinęs jis.

Tačiau meras paaiškino, kad šių mokyklų vaikai niekur nevažinės, visi liks mokytis savo mokyklose ir ten galės įgyti vidurinį išsilavinimą. Bet jei bus nepritarta ketinamai reorganizacijai, minėtų trijų įstaigų rytojus atrodo liūdnokai. Jei gimnazinėse klasėse nepavyks surinkti po 21 moksleivį, tokių klasių apskritai nebus galima komplektuoti. O tuo tarpu filialuose klases leidžiama komplektuoti esant vos 12 moksleivių.

Ketinama keisti ir miesto mokyklų tinklą

Per Kolegijos posėdį kalbėta ir apie pokyčius, kurie numatyti Plungės akademiko Adolfo Jucio progimnazijos „Saulės“ skyriuje. „Saulės“ gimnazijos bendrabutyje veikianti mokyklėlė – ne pačios geriausios būklės, o jos remontas brangiai atsieitų, todėl planuojama palaipsniui ją uždaryti, jos mokinius nukreipiant į minėtą progimnaziją.

Pirmas žingsnis rengiantis skyriaus uždarymui, – nuo naujų mokslo metų nebekomplektuoti pirmokų klasės. Likusieji mokiniai, kurie jau mokosi „Saulės“ skyriuje, mokslus užbaigtų įstaigos nepakeitę. Tokiam sprendimui taip pat turi pritarti Taryba, tačiau prieš tai planuojami pokyčiai aptarti vakar vykusiame Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdyje.