Seksualiniu priekabiavimu apkaltintas mokytojas atleistas iš darbo

Jurgitos NAGLIENĖS nuotr.
Ketvirtadienį „Ryto“ pagrindinė mokykla priėmė sprendimą atsisveikinti su pedagogu, mokinių apkaltintu nederamu elgesiu kūno kultūros pamokose. Toliau situaciją tiria policija
Po seksualinio priekabiavimo skandalo, kuris įsisuko į Plungės „Ryto“ pagrindinę mokyklą, pagaliau aišku, ką parodė įstaigos vidinis tyrimas. Kaip „Žemaičiui“ sakė mokyklos direktorius Stanislovas Ivanauskas, specialiai šiam įvykiui tirti sudaryta komisija nustatė, kad nepadoriu elgesiu fizinio lavinimo mokytojas mokinių apkaltintas ne be pagrindo.

Tyrimas užsitęsė

Priminsime, jog vidinį tyrimą „Ryto“ pagrindinė mokykla inicijavo po to, kai ant įstaigos vadovo darbo stalo atgulė 5–10 klasėse besimokančių mergaičių skundas dėl nederamo fizinio lavinimo mokytojo elgesio. Mokinės pedagogą kaltino seksualiniu priekabiavimu, esą šis per pamokas jas nužiūrinėja, liepia daryti pratimus, kuriuos atlikdamos jos nejaukiai jaučiasi, o kartais sulaukia ir nepadorių, visai nedviprasmiškai skambančių mokytojo replikų.

Tiesa, kaip iškart po to, kai sulaukta skundo, aiškino mokyklos direktorius S. Ivanauskas, tyrimas buvo pradėtas ne dėl galimo seksualinio priekabiavimo, o dėl galimo šiurkštaus darbo tvarkos pažeidimo.

Tyrimą tikėtasi užbaigti per savaitę, tačiau, norint tiksliai išsiaiškinti visas aplinkybes, jo terminas buvo pratęstas.

Išvadas komisija pateikė lapkričio 3-ąją. Jos – visiškai nepalankios į skandalą įsivėlusiam mokytojui. Kaip „Žemaičiui“ sakė mokyklos vadovas, komisija nustatė, kad pedagogas, visąlaik neigęs nederamai elgęsis ir visą šią istoriją vadinęs bandymu su juo susidoroti, savo elgesiu vis tik nusižengė darbo drausmei ir pedagogo etikos normoms.

Ką konkrečiai pavyko išsiaiškinti bene dvi savaites dirbusiai komisijai, S. Ivanauskas nekomentavo. Tik sakė, jog, gavus tėvų sutikimą, buvo atliktos mokinių apklausos. Kalbėta ir su pačiais tėveliais. Visa susisteminta medžiaga, direktoriaus teigimu, perduota policijai, kuri mokytojo atžvilgiu pradėjo ikiteisminį tyrimą. Tyrimas dėl seksualinio priekabiavimo (Baudžiamojo kodekso 152 straipsnis) policijoje pradėtas po to, kai į ją kreipėsi vaiko teisių apsaugos specialistai.

Baudžiamasis kodeksas numato, jog tas, kas siekdamas seksualinio bendravimo ar pasitenkinimo vulgariais ar panašiais veiksmais, pasiūlymais ar užuominomis priekabiavo prie pagal tarnybą ar kitaip priklausomo asmens, padarė baudžiamąjį nusižengimą ir baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu.

Pašlijo mokytojo sveikata

Pats kūno kultūros mokytojas dar neseniai žurnalistams guodėsi stipriai išgyvenantis dėl šio įvykio ir tikino nežinantis, kodėl mokinės išgalvojo tokį dalyką. Pasak jo, nieko panašaus, ką jos teigia, neva niekada nebuvo.

„Man tik gaila mano asmenybės, gaila, kad taip buvau apš..., kokioj būsenoj aš dabar esu, kaip šeima jaučiasi“, – žurnalistams dar iki išvadų kalbėjo mokytojas, kartu tikindamas, kad jam skaudu, jog tokiais atvejais kalbama tik apie mokinių psichologinę būseną, o mokytojas paliekamas likimo valiai – niekas net nepasidomi, kaip jis laikosi, ar nereikalinga pagalba.

Visą tą laiką, kol mokykloje buvo atliekamas vidinis tyrimas, fizinio lavinimo mokytojas buvo nušalintas nuo pareigų, tiesa, tik „Ryto“ pagrindinėje mokykloje – kitoje darbovietėje – Plungės technologijų ir verslo mokykloje (TVM) – jis toliau dirbo, mokytojauja iki šiol.

Po gautų mokytojui nepalankių išvadų, kaip sakė „Ryto“ mokyklos direktorius, dar savaitę spręsta dėl tolimesnio šio pedagogo likimo. Ketvirtadienį S. Ivanauskas turėjo nuspręsti, atleisti mokytoją iš darbo ar ne, tačiau tądien joks sprendimas nepriimtas.

S. Ivanauskas aiškino, jog į nemalonumus įsivėlęs mokytojas prašė atidėti šį sprendimą ir susilaikyti nuo bet kokių viešų komentarų. Priežastis – dėl šių įvykių pašlijusi pedagogo sveikata, dėl to ketvirtadienį jis kreipėsi į medikus.

Kaip sakė direktorius, jis su fizinio lavinimo mokytoju susitarė, jog galutinis sprendimas bus priimtas penktadienį. „Situacija – sudėtinga, reikia suprasti ir mokytoją, jo psichologinę sveikatą. Matyti, kad žmogus tikrai išgyvena. Tiesiog turiu būti žmogiškas. Rytoj pateiksime konkretų sprendimą. Šiandien baigės jo nušalinimo nuo darbo terminas. Rytoj mokytojas pamokų neturi, tai per tą dieną viską ir išsispręsime“, – supratingumo ketvirtadienį prašė direktorius.

Mokytojas atleistas

Penktadienį paaiškėjo, kad sprendimas mokytojo atžvilgiu vis tik buvo priimtas jau ketvirtadienį. S. Ivanauskas teisinosi, jog anksčiau pasakyti, kas buvo nuspręsta, negalėjo, nes nemalonių kaltinimų prispaustam mokytojui davė žodį bent dienai susilaikyti nuo visuomenės informavimo. Toks buvo pedagogo pageidavimas.

Ir visgi, koks sprendimas buvo priimtas? „Ryto“ mokyklos vadovas sakė, jog mokytoją nutarta atleisti. Pagrindas – šiurkštus darbo tvarkos pažeidimas. „Mokytojas atleistas jau vakar, su juo atsiskaityta, jokių išeitinių jam nemokėta, paskaičiuota tik, kiek priklauso už nepanaudotas atostogas. Ką čia bepridursi. Komisija nustatė, kad mokytojas negerbė mokinio kaip asmens, pažeidinėjo interesus, etikos normas. Mokytojas turi gerbti mokinį, puoselėti tarpusavio santykius, kultūringai su juo bendrauti“, – penktadienį kalbėjo S. Ivanauskas.

„Ryto“ pagrindinėje mokykloje į skandalą įsivėlęs mokytojas jau nebedirba, o kaip ketina elgtis Plungės TVM, kurioje jis mokinius moko dailės? Šito ƒ„Žemaitis“ teiravosi įstaigos vadovo Audriaus Misiūno.

Šiam buvo naujiena, kad pas jį dirbantis mokytojas buvo atleistas iš darbo „Ryto“ pagrindinėje mokykloje, nes su moksleivėmis elgėsi, švelniai tariant, nederamai.

Nepaisant to, direktorius tikino nekeičiantis savo pozicijos šio pedagogo atžvilgiu. Anot A. Misiūno, jis neturi jokio pagrindo atleisti šį mokytoją iš darbo, nes jo vadovaujamoje įstaigoje su juo nėra buvę jokių problemų.

O kaip mokinių saugumas, dėl kurio susirūpinimą, įsisiubavus seksualinio priekabiavimo skandalui „Ryto“ mokykloje, buvo išreiškę Plungės TVM lankančių moksleivių tėvai? A. Misiūno aiškinimu, šis mokytojas jo mokykloje niekam nėra užkliuvęs, esą jo atžvilgiu nėra buvę jokių nusiskundimų.

Ir vis tik Plungės TVM vadovas po žinios, kokį sprendimą priėmė „Ryto“ mokykla, tikino apsvarstysiantis tolimesnį dailės mokytoju jo vadovaujamoje įstaigoje dirbančio pedagogo likimą. „Pasikonsultuosime su Švietimo ir sporto skyriumi, ką tokiu atveju daryti. Tikrai svarstysime, ką toliau daryti, atkreipdami dėmesį į mokytojo elgesį kitoje mokykloje. Kol kas jis pas mus dirba. Dažniausiai pirmadieniais darome pasitarimus, iki to laiko susirinksiu visą informaciją ir tikrai bus vienas, antras ar trečias sprendimas padarytas. Neliks be jokios reakcijos“, – kalbėjo A. Misiūnas.