Senamiesčio mokyklą ketinama pritaikyti neįgaliesiems

Asociatyvi nuotrauka
Neįgaliesiems patekti į daugumą švietimo įstaigų – tiesiog neįmanoma
Nebe pirmus metus skambinama varpais dėl to, kad įstaigos nėra pritaikytos neįgaliųjų poreikiams. Tuo tarpu akis bado ne vienas teisinis dokumentas, nurodantis, kad tai privalo būti padaryta. Ir jei remsimės vien jais bei valdininkų kalbomis, susidarys įspūdis, jog neįgalieji toli gražu nėra palikti likimo valiai. Tačiau realybė – kur kas liūdnesnė. Net švietimo įstaigos negali pasigirti negalią, ypač judėjimo, turintiems vaikams patogia aplinka, nors nuolat akcentuojama neįgaliųjų integracijos į visuomenę svarba.
Šia tema ne sykį diskutavo ir Plungės valdžios atstovai, nepabijoję pripažinti, kad mūsų krašte tiek darželių, tiek mokyklų prieinamumas neįgaliesiems yra itin prastas. Sprendžiant šią problemą, žadėta per artimiausius metus neįgaliesiems pritaikyti bent dalį mūsų krašto švietimo įstaigų. Panašu, kad pirmoji kregždė bus Senamiesčio mokykla, kuri neįgaliųjų poreikiams bus pritaikyta pagal universalaus dizaino principą.
Gintarės KARMONIENĖS nuotrauka
Norint sukurti Senamiesčio mokykloje patogią aplinką negalią turintiems vaikams, ketinama investuoti per 400 tūkst. eurų

Statistika negailestinga

Prieš keletą metų Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atlikta analizė parodė, kad valstybinių mokymo įstaigų pastatų, visiškai pritaikytų asmenims su judėjimo negalia, šalyje yra vos keliolika procentų, pritaikytų regos negalią turintiems žmonėms – iki vieno procento. Į beveik pusę šių įstaigų pastatų negalią turintys žmonės patekti negali, nes jose nėra išorinės nuovažos, lifto, o daugiau nei pusėje visų pastatų neįgalieji gali judėti tik pirmame aukšte. Ta pati analizė parodė, kad tik nedidelė dalis klasių durų yra visiškai pritaikytos žmonėms vežimėliuose.

Šie duomenys puikiai atspindi ir situaciją Plungės rajono savivaldybės švietimo įstaigose, kur prie įėjimų nėra įvažų neįgaliesiems. Ne ką geriau ir viduje – patekę į pastatą neįgalieji geriausiu atveju gali judėti tik pirmame aukšte, o kur dar siauros durys, slenksčiai, laiptai ir kiti pakilimai. Pasigendama ir elementariausių ranktūrių, neretu atveju nepritaikyti ir tualetai.

Ne sykį kalbėta, kad mūsų krašte vos viena kita įstaiga gali pasigirti kad ir nedideliais bandymais sukurti patogią aplinką negalią turintiems vaikams. Universalios aplinkos sukūrimas – brangus reikalas, tad dažnai finansai tampa lemiamu veiksniu.

Tvarkys Senamiesčio mokyklą

Bene prieš porą metų Vyriausybė skelbėsi numačiusi spręsti šį opų klausimą ir jau iki 2027 metų tinkamai sutvarkyti visas šalies švietimo įstaigas. Buvo suplanuota iki 2024-ųjų tinkamai įrengti 36 įstaigas.

Plungės rajono savivaldybėje fizinę negalią turintiems asmenis iš dalies pritaikytos trys įstaigos: Plungės specialiojo ugdymo centras, „Ryto“ pagrindinė mokykla ir Liepijų mokyklos Platelių skyrius.

Per užpraėjusį pirmadienį vykusį Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdį paviešinta, jog, pritarus Tarybai, bus siekiama pagal universalaus dizaino principą sutvarkyti Senamiesčio mokyklą.

Kaip sakė posėdžiavusiųjų pritarimo projektui „Infrastruktūros pritaikymas neįgaliesiems Plungės Senamiesčio mokykloje“ prašiusi Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vyr. specialistė Evelina Petrikaitė, iš pradžių ketinta neįgaliųjų poreikiams pritaikyti „Saulės“ gimnazijos infrastruktūrą, tačiau, įvertinus sudėtingą šios gimnazijos pastato išplanavimo struktūrą, skiriamų lėšų dydį ir atsižvelgus į tai, kad pagal keliamus reikalavimus visas mokyklos pastatas turėtų būti visiškai pritaikytas laisvai ir savarankiškai į jį patekti bei po jį judėti asmenims, turintiems įvairias negalias, nuspręsta dėmesį sutelkti į Senamiesčio mokyklą.

Anot specialistės, įgyvendinant projektą įstaigoje turėtų būti įrengti pandusai patekti į pastatą, užtikrintas patekimas į visus jo aukštus, kiekviename pastato aukšte turi būti įrengta bent viena tualeto patalpa asmenims su negalia, panaikintos visos kliūtys judėjimui.

Darbai kol kas tik planuojami

Kaip „Žemaičiui“ komentavo Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Gintautas Rimeikis, kol kas darbai yra tik planavimo procese.

„Pagal regioninio planavimo priemonę viena iš remiamų veiklų yra mokyklų pritaikymas neįgaliems asmenims pagal universalaus dizaino principą. Universalaus dizaino principai apima įvairių negalių turimas asmenų grupes, todėl projektas nėra orientuotas tik į fizinę negalią turinčius asmenis. Įgyvendinant projektą, turėtų būti pritaikytos erdvės asmenims, turintiems regėjimo, klausos, judėjimo ir kitų negalių. Tai reiškia, jog būtina įrengti garso stoteles, specialiai pažymėti įėjimus į kabinetus, žinoma, šalinti slenksčius, įsigyti keltuvus ir panašiai. Bendra projekto vertė siekia apie 424 tūkst. eurusų“, – sakė vedėjas.

Anot jo, ši suma nėra didelė, tad norint įgyvendinti keliamus reikalavimus, buvo pasirinkta Senamiesčio mokykla. Jei sumanymas bus įgyvendintas, ji bus pirmoji rajone, neįgaliųjų poreikiams pritaikyta pagal universalaus dizaino principus.