Senamiesčio mokykloje įrengti cigarečių detektoriai

Gintarės KARMONIENĖS nuotraukos
Direktorius P. Zakalskis susipažįsta su į telefoną įdiegta su detektoriumi susieta programėle
Specialistai pastebi, jog vis daugiau moksleivių pasiduoda madai svaigintis elektroninėmis cigaretėmis. Blogiausia, kad vis jaunesnius mokinius suviliojantis dūmas rūksta ne tik parkuose ar kokiose slaptose, tik jaunimui žinomose vietelėse, bet ir mokyklose. Moksleiviai elektronines cigaretes drąsiai traukia rūbinėse ir tualetuose. Kovojant su tuo kai kuriose šalies ugdymo įstaigose įrengiami būtent elektroninių cigarečių dūmų detektoriai. Dvylika tokių jau sumontuota ir Plungėje – pirmaisiais elektroninių cigarečių dūmų detektoriais džiaugiasi Senamiesčio mokykla. Kokiu principu šie detektoriai veikia, trečiadienį pasakojo ir pademonstravo jais mokyklą aprūpinę saugos tarnybos „Argus“ atstovai.

Rūkančiųjų amžius vis jaunėja

Į elektroninių cigarečių dūmų detektorių pristatymą Senamiesčio mokykloje atvyko ne tik minėtos saugos tarnybos atstovai, bet ir šios iniciatyvos sumanytojai – politiniam komitetui „Vieninga Plungė“ priklausantys Plungės rajono savivaldybės tarybos nariai Mindaugas Kaunas, Vida Bondauskienė, Tomas Mašeckis ir Rimas Dužinskas. Būtent „Vieningos Plungės“ nariams ir kilo idėja Senamiesčio mokykloje įrengti pirmuosius rajone elektroninių cigarečių dūmų detektorius – jie įsigyti iš „Vieningos Plungės“ atstovų Taryboje atlyginimų.

nuotrauka
V. Bondauskienė papasakojo, kaip gimė idėja mokykloje įrengti dūmų daviklius
 

Mokyklos direktorius Paulius Zakalskis dėkojo jiems už šią iniciatyvą. Įstaiga ją, direktoriaus žodžiais, priėmė su dideliu džiaugsmu, kadangi moksleivių rūkymo problema nesvetima ir Senamiesčio mokyklai. Pastebima, jog rūko vis jaunesni mokiniai, o įdomiausia, kad elektroninės cigaretės įtraukia vis daugiau mergaičių.

Dažniausiai rūkoma persirengimo kambariuose ir tualetuose, todėl šiose erdvėse ir sumontuoti elektroninių cigarečių dūmus fiksuojantys detektoriai.

Iki šiol mokykla su rūkančiais moksleiviais kovojo drausdama ne tik rūkyti, bet ir apskritai su savimi nešiotis bet kokią rūkymo priemonę. Jei šių reikalavimų nepaisoma, apie tai informuojama policija.

Kodėl būtent Senamiesčio mokykla?

Užbėgdama galimoms kalboms už akių, V. Bondauskienė paaiškino, kodėl būtent Senamiesčio mokykla rajone pasirinkta pilotine įstaiga naujovei išbandyti. „Pirmiausia dėl to, kad ši įstaiga visada atvira pokyčiams. Antras dalykas – mes žiūrėjome, kad nebūtų supainioti viešieji ir privatūs interesai: nė vienas iš mūsų nedirba Senamiesčio mokykloje, nė vieno iš mūsų vaikai ar anūkai čia nesimoko. O ši iniciatyva gimė atsižvelgiant į situaciją Lietuvoje“, – kalbėjo Tarybos narė ir atskleidė gana liūdną statistiką, kad mūsų šalies moksleiviai yra antroje vietoje Europoje pagal elektroninių cigarečių rūkymą. Turimais duomenimis, rūko net 31 procentas mokinių, kai tuo tarpu visos Europos vidurkis siekia vos 14 procentų.

V. Bondauskienė atkreipė dėmesį ir į jaunėjantį rūkančiųjų amžių – vis daugiau mokinių pripažįsta pradėję rūkyti nesulaukę nė trylikos metų. Liūdina ir tai, kad dauguma nesuvokia elektroninių cigarečių daromos žalos jiems patiems ir aplinkiniams.

Rūkančiuosius išduos signalas

Kokiu principu elektroninių cigarečių detektoriai veikia, susirinkusiesiems papasakojo saugos tarnybos atstovai – „Argus“ fizinės saugos departamento vadovas Aidas Rudys, Žemaitijos regiono vadovas Deivydas Lakštutis ir pardavimų vadybininkas Linas Janavičius.

nuotrauka
L. Janavičius pademonstravo, kokiu principu detektorius veikia
 

Pasak jų, šie detektoriai skirti stebėti uždaras patalpas, kad būtų galima aptikti galimus cigarečių dūmus. Davikliai fiksuoja visų tipų cigarečių dūmus, net ir rūkant prie atviro lango. Ant lubų montuojamas prietaisas, kuris, aptikęs cigarečių dūmus, ims skleisti įspėjamąjį signalą, kurį girdės ne tik pats rūkorius, bet ir atsakingi mokyklos asmenys – įspėjimus jie gaus mobiliaisiais telefonais.

Kaip praktiškai veikia detektoriai, buvo galima išvysti atlikus eksperimentą, kurio metu, vos tik L. Janavičius išpūtė elektroninės cigaretės dūmą, detektorius jį užfiksavo, apie tai informuodamas garsiniu signalu bei nusiųsdamas pranešimą į telefoną. Tiesa, garsinį signalą detektorius siunčia ir palietus ar trinktelėjus jį, tai – apsauga nuo galimo mokinių susidorojimo su juo. Be to, jis fiksuos ir kitus stipresnius garsus, triukšmą, taip padėdamas kovoti ir su galimu smurtu mokykloje. Nustatyti rūkalių, vandalą ar smurtautoją, net jei šis skubiai pasišalins iš įvykio vietos, bus galima pasitelkiant vaizdo kameras.

nuotrauka
Atliktas eksperimentas parodė, kaip žaibiškai į dūmus reaguoja Senamiesčio mokykloje sumontuoti detektoriai
 

Mokyklos direktorius išreiškė viltį, jog naujieji detektoriai pasitarnaus prevencijai ir niekada nesuveiks dėl realios priežasties.