Sieks, kad mokyklos turėtų galimybę patikrinti vaiko apsilankymą gydymo įstaigoje

Asociatyvi nuotrauka
Nuo naujų mokslo metų griežtės praleistų pamokų pateisinimo tvarka
Neseniai „Žemaitis“ rašė apie dažnos mokyklos ir apskritai švietimo skaudulį – pamokų nelankymą. Kad išsisukinėjimas nuo mokyklos yra didžiulė bėda, byloja ir iškalbingi skaičiai – mūsų šalyje bene kas penktas mokinys per metus praleidžia daugiau kaip šimtą pamokų. Siekiant su tuo kovoti, nutarta griežtinti pamokų lankomumo užtikrinimo tvarką. Tam Seimas pritarė dar birželio mėnesį. Tačiau kokios bus mokinio praleistų pamokų pateisinimo galimybės ir tėvų bei ugdymo įstaigos atsakomybės ir veiksmai, tada konkrečiai dar nebuvo aišku.
Visi šie dalykai atsispindi Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos parengtoje tvarkoje, kurios projektas praėjusią savaitę pasiekė Savivaldybių švietimo specialistus bei mokyklas.

Išgryninta pamokų lankomumo užtikrinimo tvarka

Anksčiau skelbti Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos duomenys byloja, jog 2022–2023 mokslo metais iki kovo pabaigos 304 196 mokiniai praleido daugiau kaip 17 mln. pamokų, iš kurių beveik 4 mln. (20,95 proc.) pamokų nebuvo pateisintos. Iš tų pačių duomenų matyti, kad vidutiniškai vienas mokinys praleido beveik 60 pamokų, tačiau yra ir tokių, kurie praleido per 500 nepateisintų pamokų.

Dėl ligos praleista daugiau kaip 11 mln. pamokų, kas sudaro 83,78 proc. nuo visų tėvų pateisinamų praleistų pamokų. Tačiau ministerija įsitikinusi, kad pastarieji skaičiai toli gražu neatspindi realybės – esą tikrai ne visos šios pamokos yra praleistos mokiniui sunegalavus ar susirgus. Patikrinti to nebuvo galima, kadangi nebuvo reikalaujama medicininės pažymos, patvirtinančios ligą ar negalavimą. Pateisinti absoliučiai visas praleistas pamokas, nepaisant jų skaičiaus, iki šiol galėjo tėvai. Suraitai ant lapelio, kad vaikas serga – ir pamoka pateisinta.

Nuo rugsėjo pirmosios pamokų pateisinimo tvarka turėtų keistis. Kaip „Žemaičiui“ sakė Plungės rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Gintautas Rimeikis, praėjusią savaitę Savivaldybę pasiekė pamokų lankomumo tvarkos projektas, su kuriuo susipažinus iki šio mėnesio 14 dienos galima teikti pastabas.

Naujojoje tvarkoje, kuri turėtų įsigalioti jau nuo rugsėjo, gana aiškiai išdėstytos mokinio praleistų pamokų pateisinimo galimybės, tėvų, globėjų ar rūpintojų ir mokyklos atsakomybės bei veiksmai užtikrinant mokinių ugdymo įstaigos lankomumą.

Mokinio neatvykimas į pamokas galės būti pateisinamas dėl ligos ar apsilankymo pas gydytoją, kitų svarbių asmeninių priežasčių (nepilnamečio mokinio tėvų, globėjų ar rūpintojų arba pilnamečio mokinio prašymu galės būti pateisinamos ne daugiau kaip trys dienos per pusmetį), nepalankių oro sąlygų, įvykių, susijusių su visuomeniniu ar kitu transportu, kuriuo mokinys vyksta į mokyklą, eismo sutrikimų, dalyvavimo sporto varžybose, olimpiadose ar kituose ugdomuosiuose renginiuose, būtinybės apsilankyti valstybinėje ar savivaldybės institucijoje ar įstaigoje bei dėl sveikatos sutrikimų mokiniui esant mokykloje.

Tėvai, globėjai ar rūpintojai privalės užtikrinti, kad vaikas reguliariai lankytų mokyklą, iš anksto informuoti mokyklą, jei vaikas negalės atvykti į pamokas, o neatvykus, raštu pateisinti praleistas pamokas, taip pat – mokyklos nustatyta tvarka pateikti informaciją, patvirtinančią vaiko apsilankymą gydymo įstaigoje, jei vaikas dėl ligos ar apsilankymo pas gydytoją per kalendorinį mėnesį praleido daugiau nei 5 dienas.

Tuo tarpu mokykla turės tą pačią dieną informuoti nepilnamečio mokinio tėvus, globėjus ar rūpintojus apie jų vaiko neatvykimą į mokyklą, jei jie patys nebus apie tai pranešę iš anksto. Jei mokinys pilnametis – mokykla tą pačią dieną jį informuos apie pamokų praleidimo fiksavimą. Taip pat ugdymo įstaiga turės kreiptis į atsakingas institucijas, jei mokinys mokyklos nelankys be pateisinamos priežasties ir kils įtarimų, jog tėvai, globėjai ar rūpintojai neužtikrina vaiko teisės mokytis.

Turi pastabų

Seimui pritarus griežtinti pamokų lankomumo tvarką, G. Rimeikis, kalbėdamas su žurnalistais, tada sakė, jog kol kas – daug nežinomųjų dėl būsimų pokyčių. Šiandien viskas – daug aiškiau, tačiau vedėjas patikino, jog pastabų naujajai tvarkai tikrai bus. Dabar Švietimo ir sporto skyrius esą laukia pastabų iš švietimo įstaigų. Sulaukus, jos bus apibendrintos ir pateiktos Lietuvos savivaldybių asociacijai.

„Kiek diskutavome, siūlysime didinti galimų per pusmetį praleisti dienų skaičių iki 5-ių, taip pat įtvirtinti nuostatą, jog dėl asmeninių priežasčių praleidus pamokas, tėvai turėtų užtikrinti, jog mokinys savarankiškai išmoktų praleistas pamokas. Manome, jog geriau tegul būna sukurtos teisinės prielaidos tėvams mokyklą informuoti apie tikrąsias praleidimo priežastis, o ne informuoti, jog vaikas serga, nes dėl šios priežasties užteks tėvų pateisinimo 5 dienoms per mėnesį“, – kalbėjo G. Rimeikis.

Taip pat ketinama prašyti, jog būtų užtikrinta galimybė mokykloms patikrinti vaiko apsilankymą gydymo įstaigoje, jei vaikas serga ilgiau nei 5 dienas per mėnesį.

„Matome, jog Sveikatos apsaugos ministerija šiais metais pateikė kelis pranešimus, jog mokyklos neturi teisės reikalauti gydytojų pažymų, siekiant pateisinti praleistas pamokas, todėl ir svarbu, jog mokyklos prieigą prie Elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinės sistemos turėtų jau nuo rugsėjo 1-os dienos. Reikia atkreipti dėmesį, jog dar yra nemaža dalis asmenų, kurie nesinaudoja el. valdžios vartų galimybėmis, todėl kils bėdų, jei šis klausimas nebus išspręstas“, – aiškino vedėjas.

Pasak jo, taip pat turi būti labiau detalizuotas algoritmas, kada mokykla gali kreiptis į Vaiko teisių apsaugos tarnybą, nes gali pasitaikyti ir nereikalingų konfliktinių situacijų.