Sužibo viltis išsaugoti Grumblių mokyklėlę?

Gin­tarės KAR­MO­NIENĖS nuo­trau­ka
Jei A. Klišonio iniciatyva neduos vaisių, Grumblių mokykla rudenį liks užrakinta
Ne­se­niai rašė­me, ko­kios per­mai­nos lau­kia da­lies Plungės kraš­to mo­kyklų, „pa­lei­dus“ pra­ėju­sių metų pa­bai­go­je Vy­riau­sybės pa­tvir­tintą švie­ti­mo tin­ko per­tvar­kos planą. Plungės kraš­tui jis kirstų itin skaud­žiai – pir­miau­sia ne­liktų Grumb­lių mo­kyklėlės, o vėliau ne­tek­tu­me ir ma­žiau­siai dviejų kai­miškųjų gim­na­zijų – Že­mai­čių Kal­va­ri­jos Mo­tie­jaus Va­lan­čiaus ir Ku­lių. Neaiš­ku, kaip būtų ir su Alsėd­žių Sta­nis­lo­vo Na­ru­ta­vi­čiaus gim­na­zi­ja, jei šiai ne­pa­vyks tap­ti ka­detų mo­kyk­la.
Ne­su­tik­da­mas su to­kio­mis už­ma­čio­mis, Plungės ra­jo­no me­ras Aud­rius Kli­šo­nis ini­ci­ja­vo su­si­ti­kimą su Tel­šių re­gio­no me­rais, pra­ėju­sią sa­vaitę bu­vo bendrauta ir su Pre­zi­den­to ko­man­da, taip pat pa­reng­tas krei­pi­ma­sis į Švie­ti­mo, moks­lo ir spor­to mi­nis­te­riją, vi­sas
Sei­mo frak­ci­jas bei Pre­zi­dentą.



Ban­dys gelbė­ti švie­timą kai­miš­ko­sio­se vie­tovė­se

Pri­min­si­me, kad pa­gal švie­ti­mo tink­lo per­tvar­kos planą pir­mie­ji pa­si­kei­ti­mai – jau nuo kitų moks­lo metų. Jei vis­kas vyks taip, kaip su­pla­nuo­ta, bus at­si­sa­ky­ta jung­ti­nių kla­sių vy­res­niems vai­kams, drau­ge galės mo­ky­tis tik dvi pra­di­nukų klasės. Kei­sis pri­va­lo­mas mo­ki­nių skai­čius tre­čio­se ir ket­vir­to­se gim­na­zinė­se klasė­se, o klasės, ku­rio­se – ma­žiau nei 8 vai­kai, ne­be­bus fi­nan­suo­ja­mos iš vals­tybės „ki­šenės“. Šis sce­na­ri­jus, ži­no­ma, skaud­žiau­siai smogs re­gio­ninėms mo­kyk­loms – da­lis jų iš­nyks, da­lis pra­ras šiuo me­tu tu­rimą sta­tusą. Apie tai, kaip Švie­ti­mo, moks­lo ir spor­to mi­nis­te­ri­jos (ŠMSM) pa­si­ūly­ta ir Vy­riau­sybės pa­tvir­tin­ta švie­ti­mo tink­lo per­tvar­ka pa­veiktų Plungės sa­vi­val­dybė­je esan­čias švie­ti­mo įstai­gas, dar sykį kalbė­ta per pir­ma­dienį vy­kusį Švie­ti­mo, kultū­ros ir spor­to ko­mi­te­to po­sėdį. Jo me­tu A. Kli­šo­nis pa­si­da­li­jo nau­jau­sio­mis ži­nio­mis.
Me­ras kalbė­jo nuo pat pra­džių ne­su­tikęs su su­pla­nuo­tais pa­si­kei­ti­mais, skaud­žiau­siai at­si­liep­sian­čiais kai­miš­ko­sioms vie­tovėms. Nuo kitų metų pir­mus žings­nius ženg­sian­čią per­tvarką jis va­di­no pra­žūtin­ga ne tik kaimų švie­ti­mui, bet ir jų iš­li­ki­mui. Anot  sa­vi­val­dybės va­do­vo, švie­ti­mo tink­lo per­tvar­kos pla­no ro­dik­liai ve­da į ne­viltį.
A. Kli­šo­nis ini­ci­ja­vo su­si­ti­kimą su Tel­šių ap­skri­ties sa­vi­val­dy­bių va­do­vais, Švie­ti­mo sky­rių vedė­jais bei Sei­mo na­riais. Jo da­ly­viai su­ti­ko, jog re­for­ma, ku­rią gruodį pa­tvir­ti­no Vy­riau­sybė, – iš­ties pra­žūtin­ga vi­sam re­gio­nui, nes pra­ra­dimų neiš­vengs ne tik Plungės, bet ir ki­tos sa­vi­val­dybės. An­tai Tel­šių sa­vi­val­dy­bei iš mo­kyklų sąra­šo tektų išb­rauk­ti net Var­nių gim­na­ziją.
Dėl to vie­nin­gai bu­vo su­tar­ta siek­ti, jog švie­ti­mo tink­lo per­tvar­ka būtų per­svars­ty­ta.
To sie­kiant pra­ėju­sią sa­vaitę bu­vo su­si­tik­ta su Pre­zi­den­to ko­man­da, taip pat pa­reng­tas krei­pi­ma­sis į ŠMSM, vi­sas Sei­mo frak­ci­jas bei Pre­zi­dentą. Pir­miau­sia sie­kia­ma, kad būtų ati­dėtos lem­tin­go­sios da­tos. Taip pat no­ri­ma, kad per­tvar­kos pla­ne būtų pa­ko­re­guo­ti punk­tai dėl moks­lei­vių skai­čiaus tre­čio­se ir ket­vir­to­se gim­na­zinė­se klasė­se. Nes jei bus, kaip da­bar nu­ma­ty­ta, nuo 2026 metų Plungės sa­vi­val­dybė­je ga­li ne­lik­ti nė vie­nos kai­miš­ko­sios gim­na­zi­jos. Anot me­ro, taip nu­ti­kus kils di­de­lių pro­blemų dėl mo­ki­nių pa­vėžėji­mo.
Suk­ri­ti­kuo­tas ir spren­di­mas iš vals­tybės biud­že­to ne­be­fi­nan­suo­ti ma­žiau nei 8 mo­ki­nius tu­rin­čių kla­sių, tai­kant tam tik­ras išim­tis tik tau­ti­nių ma­žumų mo­kyk­loms ir ne­kei­čiant ne­vals­ty­bi­nių mo­kyklų fi­nan­sa­vi­mo tvar­kos.
„Si­tua­ci­ja – tik­rai la­bai ne­ska­ni. Ta­čiau ma­nau, kad šitą pro­cesą bend­ro­mis jėgo­mis mes su­gebė­si­me pa­ju­din­ti ir pa­keis­ti“, – kalbė­jo A. Kli­šo­nis ir pa­juo­ka­vo, jog to­kiu at­ve­ju, jei ŠMSM mi­nis­te­ri­ja neis į dia­logą, že­mai­čius bus sie­kia­ma pa­skelb­ti tau­ti­ne ma­žu­ma.


Pri­minė nor­vegų pa­vyzdį

Kad rei­kia steng­tis gelbė­ti švie­timą kai­miš­ko­sio­se vie­tovė­se, pri­tarė ir Švie­ti­mo, kultū­ros ir spor­to ko­mi­te­to pir­mi­ninkė Vi­da Bon­daus­kienė. Su tuo su­ti­ko ir ko­mi­te­to na­rys Aud­rius Mi­siū­nas, iškėlęs klau­simą dėl Grumb­lių mo­kyklėlės li­ki­mo.
Po­li­ti­kas klausė, ko­kia būtų me­ro nuo­monė, jei Sa­vi­val­dybė ryžtų­si iš sa­vo „ki­šenės“ iš­lai­ky­ti to­kias uni­ka­lias mo­kyk­las, ko­kia yra Grumb­lių mo­kyklėlė. A. Mi­siū­nas pri­minė prie­š ke­letą metų pla­čiai nu­skambė­jusį nor­vegų poelgį, kuo­met dėl vie­nos du vai­kus au­gi­nan­čios šei­mos, gy­ve­nan­čios ato­kio­je sa­lo­je, bu­vo įsteig­ta mo­kyk­la.
„Aiš­ku, mes – ne nor­ve­gai. Mes – kur kas skur­des­ni. Bet pa­ti idė­ja iš­sau­go­ti uni­ka­lias mo­kyk­las tam tik­ro­se vie­to­se galėtų turė­ti ateitį. Anks­čiau ar vėliau ir mes būsi­me tur­tin­ges­ni“, – kalbė­jo po­li­ti­kas.
A. Kli­šo­nis pa­ti­ki­no, kad dis­ku­tuo­jant dėl būti­nybės ko­re­guo­ti sku­bo­tai pa­tvir­tin­tos per­tvar­kos planą bu­vo kal­ba­ma ir apie Grumb­lių mo­kyklėlę.
„Mo­kyk­la Grumb­liuo­se ne eg­zis­tuo­ja, o vei­kia. Ir vei­kia tik­rai pui­kiai. Mo­ki­niai jo­je pa­ruo­šia­mi pui­kiai“, – sakė me­ras. Pa­sak jo, rei­kia pa­ban­dy­ti paieš­ko­ti ga­li­my­bių šią įstaigą fi­nan­suo­ti iš Sa­vi­val­dybės biud­že­to.
A. Kli­šo­nio tei­gi­mu, su mi­nis­te­ri­ja bus de­ri­ma­si ir dėl tų kla­sių, ku­rio­se – ma­žiau nei 8 vai­kai, fi­nan­sa­vi­mo. Šiuo at­ve­ju esą būtų ga­li­ma tai­ky­ti va­di­namąjį su­telk­tinį fi­nan­sa­vimą – da­lis būtų fi­nan­suo­ja­ma iš mi­nis­te­ri­jos, o li­ku­si da­lis iš Sa­vi­val­dybės lėšų. Pas­ta­ro­ji, me­ro nuo­mo­ne, galėtų fi­nan­suo­ti trūkstamą mo­ki­nių skai­čių.