
Naujausios
Situacija keičiasi valandomis
Kaip „Žemaitį“ informavo Plungės rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Gintautas Rimeikis, iš karo niokojamos Ukrainos į mūsų kraštą atvykę ukrainiečiai moksleiviai į minėtas įstaigas paskirstyti pagal savo amžių: pradinukai nukreipti į „Babrungo“ progimnaziją, o 5–10 klasių mokiniai – į Senamiesčio mokyklą. Ugdymas esą organizuojamas išlyginamosiose klasėse, kur daugiausia laiko skiriama lietuvių kalbos mokymuisi.
Antradienį kalbintas vedėjas sakė, kad „Babrungo“ progimnaziją lanko penki ukrainiečiai pradinukai. Kitądien jų jau turėjo būti aštuoni. „Situacija keičiasi kas valandą, todėl sunku kalbėti konkrečiais skaičiais“, – sakė G. Rimeikis.
Antradienio duomenimis, Senamiesčio mokykloje – septyni moksleiviai iš Ukrainos. Trečiadienį turėjo ateiti dar vienas. Kaip skelbė pati mokykla, ukrainiečiams vaikams bus vedami grupiniai lietuvių kalbos užsiėmimai, taip pat jie lankys anglų kalbos, istorijos, technologijų, muzikos, dailės, fizinio ugdymo bei informacinių technologijų pamokas. Įstaiga savo moksleivius ragino draugiškai sutikti naujokus.
Nauja patirtis
Senamiesčio mokyklos pavaduotojas ugdymui Juozas Griškus „Žemaičiui“ sakė, jog pas juos ukrainiečiai mokiniai buvo priimti itin draugiškai. Plungiškiai vaikai noriai bendrauja su naujokais. Jų keliai susitinka ir Mykolo Oginskio meno mokykloje. „Iš tikrųjų vaikams viskas daug paprasčiau. Jie greitai susibendrauja, randa bendrų temų, veiklų“, – kalbėjo pavaduotojas, pasak kurio, ukrainiečių Senamiesčio mokykloje – kasdien vis daugiau. Vakar į pamokas turėjo susirinkti vienuolika vaikų iš Ukrainos.
Tiesa, kol kas jie mokosi vienoje grupė. „Pagrindinė mūsų misija – išmokyti juos kažkiek lietuviškai. Tai daroma ne tik per lietuvių, bet ir per kitas pamokas. O kai jau jie turės mūsų kalbos pamatus, bus integruojami į klases pagal amžių. Ukrainiečius moksleivius moko lietuvių kalbos mokytoja Vanda Makauskienė. Kasdien jiems vyksta keturios pamokos. Iš pradžių nenorime jų apkrauti, pirma vaikai turi apsiprasti “, – sakė J. Griškus.
Pavaduotojas pasidžiaugė, kad iš karo siaubiamos Ukrainos pabėgę vaikai po truputį atsiveria, jo žodžiais, jų veidai ima šviesėti. „Sulaukėme vaikų, neseniai palikusių Chersoną. Jie iš arti matė karo siaubą, žuvusiuosius. Jų veideliai – tarsi vaškiniai, persmelkti baimės, išgąsčio, streso. Su tokiais vaikais reikia itin atsargiai bendrauti, apgalvojant kiekvieną žodį. Tad itin didelį dėmesį skiriame ukrainiečių vaikų emocinei būklei. Dėl to jiems kas savaitę bus rengiami susitikimai su psichologe“, – trečiadienį pasakojo pavaduotojas.
Pasak jo, mokyklai patirtis, dirbant su vaikais iš karo zonos, yra visiškai nauja. Esą dėl to mokytojams tenka susidurti su nemenkais iššūkiais. Vienas jų – kalba, mat jaunesni pedagogai silpnai kalba rusiškai. Lietuvoje jaunesnioji karta labiau orientuota į anglų kalbą, o ja ukrainiečiai moksleiviai mažai kalba. Tarpusavyje jie bendrauja tik ukrainiečiai, o su mokytojais – daugiau rusiškai, bet ir tai ne visi.
Kitas dalykas – tai, kad mokytojams tenka dirbti su jautriais, šiuo metu lengvai emociškai pažeidžiamais vaikais. Su tomis pačiomis problemomis susiduria ir kitos šalies švietimo įstaigos, kurias ėmė lankyti Ukrainos vaikai. „Vieni iš kitų semiamės patirties, bendraujame. Vyksta susitikimai, kurių metu diskutuojama, ką reikia daryti, kad ukrainiečiai vaikai ir jaunimas kuo greičiau atsigautų ir integruotųsi į mūsų gyvenimą. Tiesiog viskam reikia laiko. Net patys nesitikėjome, kad mokiniai iš Ukrainos taip greitai grįš prie mokslų“, – kalbėjo J. Griškus.
Dalis mokosi nuotoliniu būdu
Dalis pabėgėlių vaikų ir jaunimo mokslus tęsia nuotoliniu būdu. Antradienio duomenimis, iš visų Plungėje gyvenančių mokyklinio amžiaus pabėgėlių į virtualias pamokas savo šalyje jungiasi apie 30 mokinių.
Kaip sakė Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas G. Rimeikis, sprendžiamas klausimas ir dėl darželinukų ugdymo, bet bent kol kas vietos valdžia nieko negali pasiūlyti – Plungės darželiuose laisvų vietų nėra. Niekam nėra paslaptis, kad net dalis plungiškių rugsėjo mėnesį negavo vietų savo atžaloms ir tebelaukia eilėse.