Vieni tėvai kaltina auklėtoją smurtavus prieš vaikus, kiti deda galvas už ją

Asociatyvi nuotrauka
Kulių gimnazijos priešmokyklinėje grupėje susiklostė itin nemaloni situacija: aiškinamasi, ar auklėtoja tikrai smurtavo prieš vaikus
Praėjusį ketvirtadienį redakcija sulaukė vieno kuliškio skambučio. Vyras tikino nebežinantis, kur kreiptis dėl neva iš darbo visais būdais iškrapštyti bandomos Kulių gimnazijos priešmokyklinės grupės, kurią lanko jo sūnus, auklėtojos. Esą pedagogė yra puolama prieš ją nusiteikusių vieno vaiko tėvelių, kaltinama smurtu prieš vaikus, nors nieko panašaus grupėje, kurioje dirba ši auklėtoja, anot skambinusiojo, nėra ir nebuvo.
„Žemaičiui“ aiškinantis, kas iš tiesų vyksta vienoje iš priešmokyklinių grupių Kuliuose, į dienos šviesą ėmė lįsti detalės, visai priešingos pasakotoms minėto kuliškio tėvelio.

Su auklėtoja bandoma susidoroti?

Jau antrąją savo atžalą tai pačiai auklėtojai patikintis kuliškis (redakcijai vardas ir pavardė žinomi) „Žemaičiui“ pasakojo, kad su pedagoge bandoma susidoroti. Esą ji myli vaikus ir vaikai ją, tačiau vienai šeimai vis tiek kažkuo neįtinka. Ši neva kaltina pedagogę smurtu prieš sūnų, dėl to net teisminį procesą buvo įsukusi, po kurio, kaip aiškino tėvelis, paaiškėjo, kad auklėtoja vis tik – nekalta. Tačiau net ir tada, jo teigimu, pedagogė nebuvo palikta ramybėje.

Nauja nesutarimų karuselė, anot kuliškio, įsisuko pedagogei sausio pradžioje po pusantro mėnesio grįžus iš biuletenio.

„Mano jau antras vaikas eina pas tą auklėtoją ir, patikėkite, nėra buvę jokių nusiskundimų ja. Jaunėlis, žinodamas, kad dirbs būtent ta auklėtoja, tiesiog veržiasi į darželį, – pasakojo vyras ir patikino, kad ne tik jis, bet ir kitų grupės vaikų tėvai palaiko šią auklėtoją ir yra įsitikinę, kad ji negalėtų nė balso prieš mažuosius pakelti. – Rinkome parašus, kad auklėtoja grįžtų į darbą, ir tik vieno vaiko tėvai nepasirašė.“

Kuliškio tikinimu, su grupės auklėtoja iš pradžių bandyta susidoroti per dabar jau buvusią Kulių gimnazijos direktorę, tačiau, kai planas neišdegė, imtasi kitų priemonių – pedagogė buvo apskųsta Savivaldybės Švietimo ir sporto skyriui. Šiam įsikišus į šią istoriją, auklėtoja neva buvo nušalinta nuo pareigų.

„Mūsų vaikai – vėl be mokytojo, o juk lanko paruošiamąją grupę. Vėl kentės vaikų mokslai“, – apmaudą liejo vyriškis ir prisiminė, kad dabar dar ir grupės auklytė ėmė žerti kaltinimus minėtai pedagogei – esą ne tik vaikai kenčia nuo auklėtojos, bet ir ji.

„Kaip suprantu, ta auklytė susimokė irgi prieš auklėtoją, nors pati anksčiau ją gynė, stodama piestu prieš tuos tėvelius“, – situaciją aiškino kuliškis. Jis įsitikinęs, kad auklytės nepalankumą moteris užsitarnavo po to, kai grįžusi po ligos ėmė jai priekaištauti dėl apleistų vaikų mokslų – esą mažieji, kol jos nebuvo, nebuvo nieko mokomi, tik žaidė.

Kaip pasakojo tėvelis, auklytė net parašė skundą, kuriame dėsto patirianti iš kolegės psichologinį smurtą. Auklytė neva taip pat nurodžiusi, kad auklėtoja skriaudžia vaikus, ant jų rėkdama, laistydama juos vandeniu bei spardydama jų žaislus.

„Mes, tėvai, pirmą kartą girdime tokius dalykus. Savo vaiko ne kartą klausėme, kas vyksta grupėje: gal auklėtoja šaukia, gal tampo už rankos ar kitaip skriaudžia, bet mums buvo atšauta, kad nenusišnekėtume. Juk sūnus – ne mažiukas, tikrai papasakotų, jei kas blogo vyktų“, – įsitikinęs vyras.

Skundų – ne vienas

Kad vienoje priešmokyklinėje grupėje Kuliuose išties esama problemų ir labai rimtų, „Žemaitis“ išgirdo ir iš Švietimo ir sporto skyriaus vedėjo Gintauto Rimeikio. Praėjusį ketvirtadienį sulaukęs žurnalistų skambučio jis nelabai nustebo, tik paklausė, kuri pusė kreipėsi į redakciją. Pasak vedėjo, ši situacija – nekasdienė.

„Viskas prasidėjo pernai spalį ar rugsėjį. Mokykla atlikinėjo vidinius tyrimus, bet dabar gavome skundą ir mes, tad Savivaldybė pradės tarnybinį patikrinimą, o ką nustatys, sunku pasakyti“, – kalbėjo vedėjas ir pridūrė nuo platesnių komentarų susilaikysiantis, kad nepakenktų tyrimui.

Išgirdome tik tiek, kad tyrimas inicijuotas dėl galimo Pedagogo etikos kodekso pažeidimo. „Kokio konkrečiai, kol kas neįvardinsiu. Tik galiu pasakyti, kad šiuo metu auklėtoja nušalinta nuo pareigų. Ir šį pasiūlymą davė ne Savivaldybė, o gimnazijos sudaryta darbo grupė, kuri tyrė skundą auklėtojos atžvilgiu“, – aiškino vedėjas.

Jis atskleidė labai įdomią detalę – kuliške pedagoge skundžiasi ne tik šeima, apie kurią mums kalbėjo paskambinęs tėvelis, ir auklytė, bet ir dar vieno vaiko gimdytojai.

Vedėjo teigimu, iki praėjusio ketvirtadienio buvo gauti bemaž trys raštiški skundai, kurių pagrindu ir bus tęsiamas tyrimas.

„Mokykla iš pradžių pati tyrė šį atvejį, ir, atrodo, viskas buvo išsisprendę dar pernai lapkritį. Bet va sulaukta daugiau skundų, todėl mūsų pareiga reaguoti. Negalime palikti mokyklos vienos, turime padėti“, – kalbėjo G. Rimeikis. Pasak jo, tyrimo išvados turėtų būti aiškios vėliausiai po mėnesio.

„Mūsų vaikai kentėjo ir fiziškai, ir psichologiškai“

Kol tyrimas nėra baigtas, sunku spėlioti, dėl ko vienoje priešmokyklinukų grupėje Kuliuose susiklostė tokia nemaloni situacija. Gal išties kokie įnoringi tėveliai užsimojo susidoroti su jiems neįtikusia pedagoge? Tokių atvejų būna. Bet pasitaiko ir situacijų, kad išties auklėtojos su vaikais elgiasi, švelniai tariant, nederamai. Ne vienas toks atvejis aprašytas spaudoje bei parodytas per televiziją.

„Žemaičiui“ pavyko susisiekti mama, kuri pirmoji prabilo apie galimus smurto atvejus darželinukų grupėje Kuliuose. Iš pradžių jauna moteris tarsi bandė teisintis žurnalistams, kodėl visa ši situacija nuėjo net iki Savivaldybės, tačiau tuoj pat tvirtai pareiškė, kad skundai rašyti ne be reikalo.

„Ketėjo ne tik vaikai, bet ir suaugę žmonės. Mūsų vaikai negali patys apsiginti, bet mes darysime viską, kad daugiau niekas nenukentėtų“, – susijaudinusi kalbėjo mama. Ji tikino, jog apie tai, kad auklėtoja nesivaldo bendraudama su vaikais, sužinojo ne iš savo sūnaus, bet iš toje pačioje įstaigoje dirbančio kito žmogaus.

„Jis pamatė, kad yra naudojamas smurtas prieš mūsų vaiką. Tada yla ir pradėjo lįsti iš maišo, o šią savaitę išvis sužinojome tokių dalykų, kad galvojam: „O Dievuli mano““, – penktadienį „Žemaičiui“ situaciją komentavo jauna mama.

Būtent dėl jos raštiško kreipimosi į Kulių gimnazijos administraciją dėl nederamo pedagogės elgesio su vaikais minėtos auklėtojos atžvilgiu buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas, bet, kaip paaiškėjo aiškinantis šią situaciją, jis vis tik nepasiekė teismo, o buvo nutrauktas. Priežastis – pedagogės veiksmuose neįžvelgta nusikalstamos veikos požymių.

Tačiau šįkart ši mama nėra vienintelė, kuri turi priekaištų pedagogei. Moteris pasakojo, kad šią savaitę dar viena mama sužinojo, jog ta pati auklėtoja dar anksčiau skriaudė ir jos vaikus.

„Mes nebegalime tylėti. Daug negaliu šnekėti, kol vyksta tyrimas, bet skriaustų vaikų – tikrai ne vienas. Mes turime užtikrinti savo vaikų saugumą. Patikėkite, po auklėtojos išpuolių mano vaikas kardinaliai pasikeitė. Ir jei tokie pedagogai gali dirbti, tai nežinau...“ – kalbėjo mama.

Nuo to, ką išgirdo, pakraupo

Apie nesutarimus tarp auklėtojos ir vienos mamos tikino žinojusi ir kito darželinuko mama. Tiesa, moteris „Žemaičiui“ pasakojo apie visą šią istoriją žinojusi tik iš nuogirdų ir tik visai neseniai išgirdusi, kad grupės auklėtoja smurtavo ne tik prieš tą vieną berniuką, bet ir prieš daugiau vaikų.

Moteris „Žemaičiui“ pasakojo, kad į dienos šviesą šiurpinančių detalių iškilo prakalbus grupės auklytei. „Auklytė pasakojo, kad auklėtoja po biuletenio grįžo  blogos nuotaikos, šaukė, nešė iš grupės žaislus, kitą auklėtoją apkaltino, kad blogai dirbo, ištrynė iš kompiuterio jos dokumentus“, – teigė ji. Esą tai išgirdusi ėmė spausti auklytę iškloti viską, ką ši žino.

Tada auklytė, kaip aiškino pašnekovė, pridėjusi ranką prie širdies ėmė pasakoti, kas išties vyko dirbant šiai pedagogei, ir atsiprašė, kad iki šiol tylėjo, teisindamasi tuo, kad paprasčiausiai bijojo kalbėti.

Moteris tikino likusi pakraupusi nuo to, ką išgirdo. „Pasirodo, mano vaikai atpirkimo ožiais buvo pernai. Auklėtoja juos draskydavo gulinčius lovelėse, tampydavo iš suolo, purkšdavo vandenį į veidą, kad nusiramintų, nes jie – patrakę, greiti, – pasakojo moteris. Ji neslėpė, kad jos atžalos – aktyvesnės, tačiau tai nereiškia, kad su jomis galima taip elgtis. – Aš pasakiau, kad mano vaikų šita auklėtoja daugiau nemokys ir aš eisiu iki pat paskutinės instancijos. Namuose mes mokom savo vaikus būti tolerantiškais, aiškinam, kad visi esame lygūs, gražūs, o čia...“

„Žemaičiui“ pavyko susisiekti ir su minėta auklyte. Moteris su žurnalistais kalbėjo labai nedrąsiai, tačiau teigė, kad mums žinomi smurto atvejai – ne vieninteliai. Auklytė tikino ir pati nukentėjusi nuo šios kolegės.

„Dažnai ji negražiai elgdavosi. Jai užeidavo... Bet dabar, kai grįžo po biuletenio, tai išvis buvo paklaikusi. Žemino mane, sakė, kad nieko nesugebu. Grupėje stumdė spinteles, vaikų žaislus liepė išnešti. Man buvo šokas, buvo baisu. Vaikai klausinėjo, kas su auklėtoja darosi. Iš tikrųjų aš jos kiekvieną dieną bijojau, kasdien jaučiau baimę ir įtampą. Pirmus metus buvo nuolat ašaros“, – drebančiu balsu kalbėjo moteris ir tikino nebegalinti ilgiau tylėti ir kentėti.

„Mane šmeižia“

O ką apie visą šią situaciją mano pati auklėtoja? „Žemaičiui“ ji aiškino, kad šitaip ją tiesiog bandoma išmesti iš darbo. „Penkti metai dirbu ir nieko panašaus nėra buvę. Ta šeima kaltino mane nebūtais dalykais, dabar dar ir mano auklytė aiškina, kad kažkuriais metais – pernai ar užpernai – aš prieš kitus vaikus smurtavau. Vėl mane šmeižia. Toks puolimas yra, toks noras susidoroti...“ – dėstė pedagogė.

Ji tikino esanti tikra, kad auklytė, kol ji sirgo, buvo prieš ją nuteikta, ir sakė nesuprantanti, kokį psichologinį smurtą patiria jos kolegė, nes kenčia tai ji, su ja bandoma susidoroti. Moteris pasakojo dėl to ne sykį raštiškai kreipusis pagalbos į gimnazijos administraciją, tačiau jokio sprendimo nesulaukusi. Priešingai – jai buvo pasiūlyta atsiimti tuos raštus.

„Viskas buvo gerai, kol kitoje grupėje dirbanti mano grupės vaiko giminaitė nepasakė jo mamai, kad aš atseit smurtauju prieš tą vaiką. Tada ir prasidėjo nuolatinis psichologinis spaudimas, tėvų raštai. Aš nesuprantu, kuo užkliuvau tai šeimai. Džiaugiuosi, kad kiti tėvai mane palaiko, rinko parašus, kad kuo greičiau grįžčiau į darbą, – pasakojo pedagogė ir retoriškai paklausė, kodėl tas vaikas, nuo kurio mamos skundo viskas prasidėjo, veržiasi pas ją į grupę, jei ji – tokia bloga. – Mes su tuo vaiku labai gerai sutariame, bendrą kalbą randame, bet tėvams aš nepatinku ir jie visais įmanomais būdais bando su manim susidoroti. Man esant biuletenyje kažkokiu būdu, matyt, paveikė ir mano auklytę.“

Pedagogė reiškė apmaudą, kad mokykla pati nesugebėjo išspręsti šios problemos ir kad viskas tiek toli nuėjo. Moteris tikino labai išgyvenanti dėl šios situacijos, esą dėl visų įvykių jai net pašlijo sveikata.

„Jei dabar ant kiekvieno mokytojo bet kas sugalvos bet ką pasakyti ir visi tikės, kas tada bus? Mokytojas turės palikti savo darbo vietą? Čia – nesąmonė, to negali būti šiais laikais. Turi būti viskas įrodyta“, – kartėlio neslėpė moteris.

Tyrimai – vienas po kito

Su didžiuliu nusivylimu ir širdgėla nemalonius įvykius Kulių gimnazijoje komentavo ir laikinai šios įstaigos direktorės pareigas einanti Alvyra Viršilienė. „Man nuoširdžiai liūdna ir skaudu, kad tokie atvejai nutinka mokykloje. Aš tikrai puikiai suprantu pareigą užtikrinti visiems vaikams saugumą, gerą emocinį klimatą ir kokybišką ugdymą. Aišku, ne mažiau svarbi ir pedagogų bendruomenės emocinė sveikata bei profesionalumas, sugebėjimas tinkamai ugdyti tėvų patikėtus vaikus“, – susijaudinusi kalbėjo vadovė.

Ji prisiminė, jog pirmas skundas dėl netinkamo auklėtojos elgesio gautas dar pernai spalį. Tada buvo sudaryta speciali komisija, ji nustatė, kad auklėtoja nepažeidė Pedagogo etikos kodekso.

Po to, A. Viršilienės teigimu, vaiko mama ir auklėtoja susitaikė, bet trumpam – vėl sulaukta tos mamos nusiskundimų, juos tirti ėmėsi jau kita komisija. Šiai aiškinantis aplinkybes, paaiškėjo dar kitų galimų smurto atvejų, tad jų tyrimas šiai dienai perleistas Savivaldybės sudarytai komisijai.

Direktorė viliasi, kad ši detaliai ištirs visus atvejus ir priims atitinkamus sprendimus bei pateiks rekomendacijas.

nuotrauka
Pačiai Kulių gimnazijai neišsprendus konfliktinės situacijos vienoje priešmokyklinėje grupėje, nagrinėti tėvų skundus ėmėsi Savivaldybė. Kulių gimnazijos nuotrauka