Vietoj pietų miego darželinukams – kitoks poilsis

Asociatyvi nuotrauka
Darželinukams pietų miegas nebėra privalomas
Ilgą laiką virusios diskusijos dėl priverstinio vaikų pietų miego pagaliau davė vaisių – darželiai atsisakė ilgametės praktikos mažuosius prievarta suguldyti į lovas poilsiui. Vietoj miego darželinukams siūlomos kitos poilsio formos. Kokios jos, „Žemaičiui“ pasakojo Plungės rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Gintautas Rimeikis.

Nekokybiško poilsio ratas

Nors kai kurie tėvai tikina, kad jų atžalos džiaugiasi galėdamos darželiuose padėti galvą ant pagalvės ir bent valandėlę pasimėgauti pietų miegu, vis tik tikriausiai daugiau tokių vaikų, ypač vyresniųjų grupėse, kuriems pietų miegas – tikra kančia.

Darželinukus auginančios šeimos sukaupusios itin nemalonių patirčių, kuomet jų mažyliai prievarta buvo guldomi pokaičiui. Vieni tėvai pasakoja, kad jų vaikai iš streso nusikramtydavo nagučius, kiti – jog jų atžalos šlapindavosi į lovą, treti – kad dieną pokaičio numigusius mažuosius vakare sunku užmigdyti, dėl to ryte jie pabunda suirzę bei nepailsėję, ir taip užsisuka nekokybiško poilsio ratas.

Priverstinio miego atsisakyta

Laimei, po per visą šalį nuvilnijusios tėvų iniciatyvos keisti, jų įsitikinimu, ydingą privalomo miego praktiką, tokiems vaikams, kuriems pietų miegas darželiuose sukeldavo nemalonių patirčių, nebereikia kankintis – priverstinio pietų pogulio atsisakyta.

Dabar, tėvams ar globėjams pageidaujant, nemiegantiems vaikams siūloma užsiimti kita ramia veikla, netrikdant kitų vaikų poilsio: piešimu, koliažų kūrimu, plastilino, modilino lipdymu, žaidimu su kinetiniu smėliu ir panašiai. Ilgiau nei 4 valandas ugdymo įstaigoje praleidžiančiam vaikui organizuojamas poilsis, kuris nebūtinai yra miegas.

Tokia praktika taikoma ir Plungės krašte. Kaip teigė Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas G. Rimeikis, visose ikimokyklinį ir priešmokyklinį ugdymą vykdančiose įstaigose yra sudarytos sąlygos pasirinkti ir kitokią nei miegojimas poilsio formą. Įstaigų vadovai yra parengę ir patvirtinę vaikų dienos poilsio laiko organizavimo tvarkos aprašą bei vaikų, nenorinčių miegoti pietų miego, užimtumo tvarkos aprašą.

Kaip aiškino vedėjas, siekiant užtikrinti geriausius vaikų interesus ir atsižvelgiant į bendrus jų raidos ypatumus bei jiems palankiausią poilsio būdą, visose įstaigose, vykdančiose ikimokyklinį ir priešmokyklinį ugdymą, vaikai po pietų yra guldomi pietų miego.

Tie tėvai, kurie yra įsitikinę, kad jų vaiko nebūtina migdyti ir kad tai nepakenks vaiko vystymuisi, situaciją išdiskutuoja su grupės auklėtojomis ir teikia prašymą įstaigos direktoriui dėl alternatyvaus poilsio. Direktorius, gavęs prašymą, paskiria už priežiūrą atsakingą asmenį ir nurodo įtraukti vaiką į pietų miego nemiegančių vaikų sąrašą.

Siūloma daugybė veiklų

Kaip minėta, pietų miego nemiegantiems vaikams siūlomos kitos poilsio formos. Pogulio atsisakę darželinukai gali būti užimami grupėje arba palydimi pas už jų saugumą ir priežiūrą atsakingą darbuotoją.

Siekiama, kad kiekvieno darželinuko individualumas būtų gerbiamas ir kad būtų atliepiami jo individualūs poreikiai, dėl to kas nori, tas gulasi miegoti, o kas nenori – pasineria į kitas ramias veiklas.

Mažiesiems vietoj miego grupėje ar kitose erdvėse gali būti skaitomos knygos arba leidžiama jas vartyti. Taip pat siūloma galimybė klausytis audiopasakojimų, žaisti su žaislais, kurie nekelia triukšmo, dėlioti dėliones.

Kita pietų pogulio alternatyva – paprasti kvėpavimo pratimai, kurie gali padėti vaikams nusiraminti ir atsipalaiduoti. Jei yra galimybė, siūloma vaikus išvesti pasivaikščioti arba žaisti į lauką.

Pailsėti nuo kasdienių veiklų ugdymo įstaigoje mažieji gali ir piešdami, lipdydami, spalvindami, kurdami dailės projektus ir kitaip ugdydami savo kūrybiškumą. O kur dar rami ir maloni muzika, galinti padėti vaikui atsipalaiduoti.

Tiesa, jei tėvai pakeičia nuomonę dėl vaiko poilsio formos, bet kada gali atšaukti savo prašymą neguldyti vaiko pietų miego. Dėl to reikia raštiškai kreiptis į įstaigos vadovą.