
Naujausios
Vyrams nėra kur kreiptis
Tiesą sakant, plungiškis į Savivaldybę kreipėsi ne finansinės paramos, bet prašydamas patalpų, kuriose galėtų įgyvendinti savo sumanymą. Vyras per Plungės rajono savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinės apsaugos komiteto posėdį pasakojo dirbantis Mažeikiuose priklausomybių konsultantu. Pats išgyvenantis skyrybų krizę, be to, neslepiantis turįs priklausomybę, tad puikiai žinąs, jog panašioje situacijoje atsidūrusiems vyrams, bent jau Plungėje, nėra kur kreiptis pagalbos.
„Kiek tenka susidurti, tai labai didelė problema. Pas mus nusistovėjęs požiūris, kad vyrai neverkia. Vienam pačiam susitvarkyt su tuo, kas viduj vyksta, nėra lengva. Ne visada reikalinga profesionali pagalba, kartais užtenka pasikalbėti. Todėl bus teikiamos anoniminės konsultacijos tiems, kurie nedrįsta, bijo kreiptis tokios paslaugos kitur. Bus skatinamas šeimyninis gyvenimas, laiko leidimas su vaikais. Mano tikslas – padėti tapti geresniais tėvais“, – vardino plungiškis.
Jo įkurto centro planuose – priklausomybių, smurto artimoje aplinkoje prevencija. M. Katkus pasakojo dažnai susiduriantis su vyrų krizėmis, kurios mažai analizuojamos. Pasak jo, apskritai ši tema stigmatizuojama. Moterų krizių centrų esą netrūksta, o vyrams, fiziškai stipriems, bet emociškai palaužtiems, kaip ir nėra kur kreiptis.
Išgirdusi tai, komiteto narė Irena Taučienė priminė mūsų mieste jau veikiančią kitą panašią įstaigą – Gintaro Armalio vadovaujamą Plungės krizių centrą. Politikė teiravosi, ar šių dviejų centrų veikla nesidubliuos?
Socialinės paramos skyriaus vedėja Genovaitė Vasylienė priminė, kad G. Armalio vadovaujamas centras dirba tik su ten gyvenančiais asmenimis. Kiti į šią įstaigą kreiptis konsultacijos ar kokios kitos pagalbos negali, todėl M. Katkaus įstaiga, jei įsibėgės su planuojamomis veiklomis, puikiai užpildys šią nišą – į ją galės kreiptis visi rajono gyventojai.
Suabejojo pasirengimu
Komiteto pirmininkui Raimondui Dovilčiui rūpėjo išgirsti, kokia M. Katkaus darbinė patirtis. Plungiškis sakė dvejus metus dirbantis su Mažeikių visuomenės sveikatos biuru, kuris perka jo, kaip priklausomybių konsultanto, paslaugas, bendradarbiaujantis su tenykščiu policijos komisariatu, probacijos tarnyba, Socialinių paslaugų centru, vaiko teisių specialistais.
Esą ir čia, Plungėje, savo veiklos neįsivaizduojantis be minėtųjų institucijų pagalbos.
„Mes matom, kad tų paslaugų mums trūksta. Su ta problema susiduria kiekvienas pirminės sveikatos priežiūros centras. Ir į ligoninės priėmimo skyrių atveža nemažai varguolių. Nors šalia – mūsų Visuomenės sveikatos biuras su priklausomybių specialistais, bet per trejus metus niekas iš jų nebuvo atėjęs“, – neslėpė apmaudo R. Doviltis.
Vis dėlto jis neskubėjo „laiminti“ Plungės vyrų krizių centro idėjos ir ragino M. Katkų pirma ieškoti galimų partnerių, kurie padėtų įgyvendinti sumanymus. Kitas komiteto narys Gintaras Bagužis suabejojo plungiškio tinkamu pasirengimu ir finansinėmis galimybėmis plėtoti centro veiklą.
„Idėja dar žalia. Kaip vystys veiklą, išlaikys patalpas? Be finansų šiais laikais nieko nepadarysi. Aš manau, kad mes galime jam padėt, surasti kažkokį finansavimo šaltinį, bet kol kas nepritarčiau. Siūlyčiau atidėti mėnesiui“, – ragino G. Bagužis.
„Nestabdykim žmogaus“
R. Doviltis taip pat sutiko, kad nereikėtų skubėti su patalpų nuomos klausimu, vis dėlto kitų komiteto narių balsų užteko atsverti šioms dviem nuomonėms. Dauguma pasisakė už tai, kad reikia palaikyti gražią iniciatyvą ir negesinti jos.
„Nestabdykim žmogaus veiklos, tegul pradeda dirbti. Juk mes finansavimo neskiriam, tik patalpas suteikiam. O nišų yra labai daug: iš įkalinimo įstaigų grįžusiems žmonėms kažkas turės tarpininkaut, Savivaldybė bus atsakinga. Yra smurto artimoj aplinkoj įvairių programų, į kurias gali pretenduoti tik nevyriausybinės organizacijos. Ir mūsų Savivaldybė tų pinigų negauna tik todėl, kad mes neturim iniciatyvių žmonių“, – kalbėjo Socialinės paramos skyriaus vedėja.
Jai antrino ir administracijos direktoriaus pavaduotojas Mantas Česnauskas. Jis atkreipė dėmesį į tai, kad klausimo atidėjimas mėnesiui nieko neišspręs. Kabinetas stovi nenaudojamas, o čia kaip tik pasitaikė gera proga paskirti jį prasmingai veiklai.
Be to, pavaduotojo nuomone, kol kas pagrindinės naujai įsteigto centro išlaidos bus to kabineto išlaikymas. „Didžiausios išlaidos bus šildymui, šalčiausiais mėnesiais jos gali siekti 50–60 eurų. Tai nėra tokie dideli pinigai, kurių žmogus pats asmeniškai nesukrapštytų. Gal atsiras ir norinčių privačiai padėti“, – svarstė M. Česnauskas.
Tad galiausiai nutarta kabinetą išnuomoti, o ateity, centrui pradėjus veikti, galbūt grįžti prie klausimo apie galimą rimtesnę pagalbą jam.