
Naujausios
Siūlė mažinti rinkliavos dydį
Pirmasis į šią biudžeto eilutę per Ekonomikos, finansų ir biudžeto komitetą pirštu bedė Tarybos narys Algirdas Pečiulis. Pasak jo, įvertinus, kad šiemet numatyta rinkliavos surinkti 1,2 mln. eurų, o pernai jos surinkta daugiau ir liko nepanaudota 543 tūkst. eurų, galima daryti išvadą, jog iš atliekų turėtojų renkama nepagrįstai didelė rinkliava.
„Pagal (Telšių regiono atliekų tvarkymo centro – aut.) steigimo sutartį, turint pelno būtų prievolė mažinti rinkliavos dydį“, – kalbėjo A. Pečiulis.
Komentuodamas situaciją Savivaldybės administracijos direktorius Mindaugas Kaunas sutiko, kad rinkliavos jau kelerius metus iš eilės surenkama daugiau, nei panaudojama. Ir dabar išties būtų galima mažinti rinkliavos dydį, bet tada esą neabejotinai neilgtrukus ateitų metas imtis atvirkštinio veiksmo – rinkliavą vėl didinti, nes kasmet vis auga vadinamasis vartų mokestis, pabranginantis atliekų tvarkymą.
Esą kai kurios savivaldybės jau ruošiasi tokiam žingsniui, o Plungei tai kol kas negresia. „Čia mums kaip amortizacinė pagalvė ta permoka“, – replikavo
M. Kaunas, bet sulaukė replikos, kad tokiai amortizacijai būtų galima atsidėti 10, daugiausiai 20 procentų nuo metams atliekų surinkimui ir tvarkymui reikalingos sumos, bet ne 50, kaip sukaupta dabar.
A. Pečiulis pridūrė, kad vertindama šilumos ar vandens kainas, Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba, jei mato, kad yra sukaupta permoka, ją gyventojams kompensuoja išskaičiuodama iš kainos.
Esą tą patį principą reikėtų taikyti ir čia. „Tokią sumą perrinktą laikyti daugiau nei nerimta“, – įvertino jis administracijos sprendimą. Ir pridūrė, kad ateity būtų galima bet kada grįžti prie rinkliavos didinimo klausimo, jei tik toks poreikis būtų, o dabar esą reikia spręsti dėl to sukaupto pusės milijono eurų.
Ragino kažko imtis
Rinkliavos perviršiaus tema buvo aptarta ir politikams „susirinkus“ į Tarybos posėdį.
„Tai beprecedentis dalykas, kai mūsų biudžete rinkliavos už TRATC-o paslaugas yra perviršis daugiau kaip pusė milijono – 543 tūkst. eurų. Tiek mes surinkom iš gyventojų ir iš įmonių, bet tų pinigų nepanaudojam. Aš suprantu, kad kartais reikalinga „pagalvė“, bet šiuo atveju ji net 50 proc. viršija visų sąnaudų, kurios mums yra reikalingos“, – kalbėjo meras Audrius Klišonis.
Meras prašė TRATC-o ir administracijos direktoriaus kažko imtis, kad „mūsų gyventojai nemokėtų maždaug 25–30 procentų brangiau, nei Savivaldybės administracijai atsieina atliekų tvarkymas.“
Atsakydamas M. Kaunas priminė, kad dabartinis rinkliavos dydis nustatytas prieš kelerius metus Tarybos sprendimu, tad tik Taryba gali jį pakeisti. Ir anksčiau esą būdavo surenkama daugiau, o pernai tam įtakos, direktoriaus spėjimu, galėjo turėti metų pradžioje suintensyvintas skolų išieškojimas.
Peržiūrės metų vidury
Po Tarybos posėdžio „Žemaitis“ apie šią susidariusią situaciją kalbėjosi su Savivaldybės ekologe Roberta Jakumiene. Ji patvirtino, kad šiemet planuojama peržiūrėti mokesčio už atliekų surinkimą ir tvarkymą rinkliavos dydį. Pastarąjį kartą tai buvo daryta 2017 metais – tada ir įtvirtinti dabartiniai įkainiai.
„Esame nusimatę liepą sėsti prie šio klausimo. Galbūt bus mažinami įkainiai atskiroms grupėms. Reikia daryti skaičiavimus, žiūrėti, diskutuoti. Bet kad būtų galima visiems taip imti ir sumažinti automatiškai trečdaliu – labai abejoju“, – kalbėjo ekologė.
Pasak jos, reikia įvertinti tai, kad Aplinkos ministerija kasmet didina sąvartyno taršos mokestį, kuris yra įskaičiuotas į rinkliavą, tad atliekų sistemos administravimas su metais tik brangs. Be to, jei pasiseks ir bus skirtas finansavimas TRATC-o pateiktai paraiškai, šiemet ketinama pradėti maisto atliekų surinkimą. Tai irgi pareikalaus papildomų išlaidų.
„Reikia nepamiršti ir to, kad liepos mėnesį baigsis sutartis su dabartiniu atliekų vežėju. Bus skelbiamas konkursas naujai sutarčiai. Nežinom, kas jį laimės ir su kokiais įkainiais. Dabartinė sutartis su „Valda“ buvo pasirašyta prieš 6-erius metus, tad galima tikėtis, kad į konkursą ji eis jau su didesne kaina“, – svarstė R. Jakumienė.
Ji atkreipė dėmesį į tai, kad per komitetų ir Tarybos posėdžius nemažai diskusijų sukėlusi 0,5 mln. eurų rinkliavos permoka susidarė ne vien tik per praėjusius metus. Esą pastaruosius kelerius metus lėšų būdavo surenkama daugiau nei panaudojama, tad ta suma augo palaipsniui.
2019 m. buvo sukaupta 147,7 tūkst. eurų permoka, 2020 m. ji išaugo iki 272,3 tūkst. eurų, o šiemet perkopė pusę milijono eurų. Tiesa, R. Jakumienė akcentavo, kad šių sukauptų lėšų negalima išleisti kitoms reikmėms – tik atliekų surinkimui ir tvarkymui, tad šito reikalavimo griežtai ir laikomasi.
Sumažinti galima greitai, o kai reikės didinti...
TRATC-o direktorius Vidimantas Domarkas, išgirdęs, kad posėdžiaujant Tarybai buvo išsakyta siūlymų gal net 30-čia procentų mažinti rinkliavos dydį, akimirkai net sutriko: „Kam mažinti? Taip, atsižvelgiant į sukauptą permoką būtų galima sumažinti 20-čia ar 25-iais eurais. Iš tikrųjų, gyventojai pajustų tą vienkartinį sumažėjimą, bet kas bus po metų? Pas mus taip jau yra: kai reikia bent vienu euru pakelti mokestį – tokios diskusijos pakeliamos...“
Įmonės direktorius sutiko, kad įtakos sukauptos permokos dydžiui iš dalies turėjo suintensyvintas skolų išieškojimas. Esą pernai šiam darbui papildomai buvo priimti dar du žmonės ir dabar darbuojasi trys. Nors tiksliai dar nėra suskaičiuota, preliminariais duomenimis, per praėjusius metus Plungės rajone iš skolininkų išieškota apie 100 tūkst. eurų.
„Žmonės sujunda atsiskaityt gavę pranešimą apie skolos išieškojimą. Bet dar labiau sujunda gavę šaukimą į teismą“, – V. Domarkas įvardino priemones, kurių imamasi kovojant su skolininkais. Ir pasidžiaugė, kad nei pirmasis, nei antrasis karantinas šių procesų nesustabdė. Nors buvo baimintasi didelės finansinės krizės, tie, kas laiku sumokėdavo mokesčius, esą ir toliau atsiskaito tvarkingai, nevėluodami, tad skolininkų nedaugėja.
„Mokestis už atliekų surinkimą ir tvarkymą yra vienas mažiausių, tik kad mokamas kartą per metus, todėl tie 60 eurų ir atrodo daug. O jei išdalinus po 5-is eurus mėnesiui, pamatytume, kad už visas kitas paslaugas mokame daugiau – net ir už internetą bei televiziją“, – pridūrė TRATC-o direktorius.