
Naujausios
Gyventojai nepakantūs pažeidėjams
Pernai Rietavo policijos komisariate užregistruota net 960 gyventojų pranešimų ir skundų. Pagal tai, jog daugiausiai kreiptasi dėl eismo saugumo (net 289 pranešimai), atrodo, jog gyventojai keliuose nori drausmės ir pažeidimams tampa vis labiau nepakantūs.
Gauta beveik triskart daugiau pranešimų apie nusikaltimus asmeniui: 2019 m. jų registruota 58, o pernai net 150! Dėl Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimų į policiją kreiptasi 137 kartus, dėl turto gadinimo ar ginčių – 116.
Apskritai visų pranešimų stulpeliai, lyginant su 2019 metais, šoktelėjo į viršų. Nesikeitė tik smurto artimoje aplinkoje situacija – tiek pernai, tiek ankstesniais metais apie namuose smurtaujančius vyrus ir moteris pranešta 95 kartus.
Nusikalstamų veikų – daugiau
Kaip pasakojo Rietavo policijos komisariato viršininkas Marius Vaičikauskas, pernai padaugėjo nusikalstamų veikų, virtusių baudžiamosiomis bylomis. Jeigu 2019-aisiais jų buvo 67-ios, tai 2020 m. – jau 79-ios.
Komisaro teigimu, tokį augimą galėjo lemti aktyvesnė pareigūnų veikla Rietavo turguje, kur praėjusiais metais pradėta per 10 bylų dėl įvairių intelektinės nuosavybės pažeidimų.
Iš visų užregistruotų nusikalstamų veikų Rietavo policijos komisariato komanda pernai ištyrė 71,3 procento, šiek tiek mažiau nei ankstesniais metais
(89,7 proc). Tačiau vertinant ir šiųmetinį ištyrimo procentą, Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) žemėlapyje rietaviškiai atrodo gana gerai.
Rietavo PK sudarė dažniausių nusikalstamų veikų šešetuką, kuriame į priekį „įsiveržia“ pareigūnams įkliuvę vairuotojai, prie vairo sėdę gerokai įkaušę (girtumas viršija 1,5 promilės). Dėl to pradėta 16 ikiteisminių tyrimų, dviem mažiau nei ankstesniais metais.
Savo juodą darbą „dirbo“ vagys – pernai registruota 11 vagysčių, dviem daugiau nei 2019-aisiais. O vagysčių pobūdis nepasikeitė – tai daugiausia vadinamosios miško vagystės ar vagystės iš namų.
Praėjusių metų statistikoje džiugina tai, jog smurto artimoje aplinkoje sumažėjo nuo 19-os iki 15-os atvejų. O naminukės reikalai Rietavo savivaldybėje išlieka stabilūs – tiek pernai, tiek užpernai registruota po 3 tokias nusikalstamas veikas.
Keturios bylos pernai pradėtos dėl narkotinių medžiagų laikymo. Besitęsianti pandemija nepagerino savižudybių statistikos – pernai iš gyvenimo savo noru pasitraukė 6 žmonės, tiek pat netekome ir 2019 metais.
Savivaldybės keliuose – mažiau sužeistųjų
Gal dėl to, jog policijos pareigūnai pernai Rietavo savivaldybės keliuose patruliavo itin aktyviai, o gal ir dėl pačios pandeminės situacijos, apribojusios keliones, sumažėjo eismo įvykių, kuriuose nukentėjo žmonės.
Pernai tokių nelaimių kelyje buvo 6-ios, kai 2019 metais – net 18.
Deja, žuvusiųjų buvo ir pernai. Rietaviškiai turbūt prisimena atvejį, kai spalio 19-ąją mašina pervažiavo ant kelio gulėjusį žmogų. Anot M. Vaičikausko, jis tądien nuo važiuojamosios kelio dalies buvo patrauktas, nuvežtas ar kitaip pašalintas net penkis kartus, bet vis tiek savo likimą pasitiko po automobilio ratais. „Žemaitis“ tąsyk rašė, jog žuvęs vyras mėgdavo gulinėti ant kelių, gatvių, prie pėsčiųjų perėjų ne tik Rietave, bet ir Plungėje, šitaip šiurpindamas aplinkinius.
2020 m. eismo įvykių kaltininkais tapo 4 girti vairuotojai. O avaringiausias Rietavo savivaldybės ribose išlieka magistralinis kelias Vilnius–Kaunas–Klaipėda. Nors, lyginant su ankstesniais metais, pareigūnų pastangų dėka čia eismo įvykių sumažėjo nuo 35 iki 12, jis avarijų skaičiumi vis tiek lenkia kitus kelius.
Administraciniai nusižengimai
2020 m. Rietavo PK pareigūnai surašė 655 administracinio nusižengimo protokolus. Pirmauja pažeidimai už KET (513) bei prioritetinius KET pažeidimus, kai važiuota kalbant mobiliuoju ar nesilaikyta reikalavimo dėl kėdučių (273). Nubausti 33 teisės sėsti prie vairo neturėję piliečiai.
Keisčiausia tai, kad, anot M. Vaičikausko, pasitaiko tokių, kurie, praradę teises, prie vairo sėda ir antrą, ir trečia kartą, viliantis, kad policija nebepagaus.
Nedrausmingi kelyje ir dviratininkai bei vadeliotojai, matyt, vis dar manantys, jog norint vairuoti dviratį ar ginti arklį blaivios akys ir šviesi galva nėra reikalingos. Pernai įkliuvo 21 toks pažeidėjas. Tačiau pastebima, jog drausmingesni tapo pėstieji – praėjusiais metais bausti tik 4, kai 2019-aisiais nusižengė net 17.
„Su pareigūnais juokaujame, kad jie turbūt persėdo į automobilius“, – sakė M. Vaičikauskas.
Surašyta ir tokių protokolų, kurių skaičiaus dar nėra su kuo palyginti, mat jie dėl koronaviruso sąlygoto karantino pradėti rašyti tik pernai. Taigi dėl karantino pažeidimai nubausta 15 asmenų.
Policijos „premijų“ sulaukė ir 16 girtų vairuotojų, kurių girtumas viršijo 1,5 promilės, buvo pradėti ikiteisminiai tyrimai. Lengviau apsvaigę prie vairo sėdo ir teisių neteko 25.
Pareigūnai – arčiau gyventojų
Kasmet Rietavo PK nustato kriminogeninius židinius, kitaip dar vadinamus karštaisiais taškais, kurie dėl ten pasikartojančių nusikalstamų veikų reikalauja budresnės pareigūnų akies ir nuolatinės priežiūros. Pernai tai buvo Rietavo turgus, Laukuvos gatvės 3-iasis ir 17-asis namai.
Praėjusiais metais visi Lietuvos policijos komisariatai gavo užduotį daugiau dėmesio skirti seniūnijoms, ten dažniau patruliuoti, vykdyti prevencinę veiklą. Deja, ji nespėjo įsibėgėti kortas sumaišius pandemijai.
Anot M. Vaičikausko, patruliuojant seniūnijose į pareigūnus kreipėsi tik vienas asmuo. Glaudžiau su seniūnijomis, jei tik leis situacija, bus bendradarbiaujama ir šiemet.
Tuo pasidžiaugė meras Antanas Černeckis. Esą gerai, kad arčiau žmonių būna vietiniai pareigūnai, daug žinantys apie čionykštę situaciją, pažįstantys gyventojus.
Daugiau nusikaltimų internetinėje erdvėje
Rietavo PK praėjusių metų veiklos pristatyme dalyvavęs Klaipėdos AVPK viršininkas Alfonsas Motuzas trumpai apžvelgė ir bendrą apskrities situaciją.
Esą nusikalstamų veikų sumažėjo viešose erdvėse, mat žmonės užsidarė namuose, mažiau linksminosi, bet situacija dėl smurto artimoje aplinkoje nepagerėjo, nesumažėjo girtų vairuotojų, savižudybių. Matyt, pandemija lėmė, kad sukčiavimo, vagysčių, neatsiskaitymo atvejų už prekes ar jų nepristatymo pirkėjui atvejų net padaugėjo. Mat prie pasikeitusios situacijos nesunkiai prisitaiko sukčiai, tik ir laukiantys lengvų pinigų.
Paskiepyti policijos pareigūnus – ne prioritetas
Baigęs pristatyti ataskaitą, M. Vaičikauskas dėkojo savo kolektyvui, dirbusiam sudėtingomis pandemijos sąlygomis tokiais resursais, kokius komisariatas turi, pagalbininkams.
Ir meras A. Černeckis sakė esąs dėkingas pareigūnams už pagalbą valdant pandeminę situaciją – esą be jų tą padaryti būtų sudėtinga. Pasidžiaugė, kad savivaldybės gyventojai gali jaustis vis saugiau, o policija – dirbti efektyviau, mat jau užmaršty tie laikai, kai tam, jog pareigūnai galėtų nuvyktų į iškvietimus, reikėdavo į tuščius bakus pilti kuro.
O pristatyme dalyvavęs Seimo narys Jurgis Razma išgirdo nusiskundimų – policijos dar nepasiekė pinigai apmokėti už papildomą pareigūnų darbą. Be to, guostasi, jog skiepo nuo koronaviruso jie sulauks nebent gegužę – net ir tie pareigūnai, kurie reaguoja į įvykius. Seimo narys žadėjo padėti šias problemas spręsti.
Pristatymui baigiantis šmėstelėjo ir grėsmės šešėlis – A. Motuzas buvo mygiamas atsakyti, ar tiesa, kad Rietavo komisariato ateitis – uždarymas.
Viršininkas neslėpė girdėjęs apie mažųjų komisariatų naikinimą, esą minėti Rietavo, Pagėgių ir Kalvarijos policijos komisariatai. Tačiau ramino, kad tai – tik kalbos, nes tokios reformos nėra patvirtintos.