
Naujausios
Kai aplankyti savo namus tampa iššūkiu
Zenonas man užleidžia nediduką, tarsi mokyklinio suolo stalą, o pats su savo „visureige“ kėde pasitraukia toliau, netyčia „išbudindamas“ prie sienos snaudžiantį kompiuterį. Jo ekranas nušvinta nuotraukomis iš Baltijos pajūrio. Rietaviškis dažnai lankosi Šventojoje, kur įsigijo butuką. Tokių viešnagių pajūryje metu mėgstantis fotografuoti. Sau, ne parodoms.
Kitą dalį laiko praleidžia Rietave, mažame jaukiame namelyje netoli bažnyčios, su keliais arais žemės, kur anksčiau, kaip ir daugelis mūsų, augino daržovių. Tik prieš keletą metų teko tam pasakyti sudiev. Kaip ir savo butui gražiai renovuotame netoliese esančiame keturaukštyje. Atnaujino jį gražiai, tik kas pagalvos, kad daugiabučiuose gyvena ne vien jauni ir sveiki, kad liftas būtų toks reikalingas ir patogus dalykas...
Dabar Zenonui patogiau gyventi čia, mažoje trobelėje, kur reikia mokytis daug ką daryti kitaip, susitaikyti bei prisitaikyti. Be išlygų teko priimti likimo smūgį – kairės kojos amputaciją. Sunku ir skaudu, bet tokia realybė. Ar tai tikrai Černobylio „dovana“, sunku pasakyti. Apžiūrėję jo tinstančią ir skaudančią koją, gydytojai dar mėgino gelbėti ją operuodami venas. Vieną, kitą kartą... Deja. Zenonas palinguoja galvą, kad jie visi, černobyliečiai, be dantų, skaudančiais sąnariais, kamuojami lėtinių ligų, ne vienas – amputuota koja ar abiem.
Ką padarysi, tenka susitaikyti su viskuo, ką siunčia gyvenimas. Vis tik širdį užgavo Zenono ligoninėje sutikto žmogaus klausimas: „O ko jūs ten važiavote?“ Tarsi tada galėjai rinktis, važiuoti ar ne. O kas būtų, jei visi Ukrainon tąsyk siųsti vyrai būtų nepaklusę – kas būtų išvalęs ir sutvarkęs radiacija besispjaudančios bestijos gūžtą?
Kai dar nebuvo Černobylio
O fotografija, kaip ir istorijos mokytojo profesija, į šateikiškio vaikino gyvenimą atėjo anksti. Dar mokyklos laikais Salantų rajone (kurio nebėra) jis net dirbo rajoninio laikraščio jaunuoju fotokorespondentu – „Stalino žemei“ redakcijos duotu „Zenit“ fotoaparatu pyškino nuotraukas iš kolūkių gyvenimo. Užmokesčio tebuvo saldainiams, bet užtat įdomu. Vis dėlto žurnalistika nepatraukė, bet pomėgis fotografuoti liko.
Baigęs mokyklą, dar aštuoniolikos nesulaukęs jau mokytojavo Labardžiuose, paskui Plungėje.
Buvusios mokyklos direktorius ir giminaitis paakino studijuoti istoriją. Taip Zenonas atsirado tuometiniame Vilniaus pedagoginiame institute. Po studijų dirbo tai vienoje, tai kitoje Plungės rajono mokykloje – valdžia siuntinėjo, kur norėjo, atlyginimas buvo nedidelis.
Pasitaikius progai Zenonas pradėjo dirbti Plungės rajono komjaunimo antruoju sekretoriumi. Neilgai. Tuomet visus sveikus vyrus iki 27 metų šaukdavo tarnauti armijoje. Neišsisuko ir jis. Grįžęs iš tarnybos įsikūrė Rietave, pradėjo dirbti tuometiniame Rietavo technikume karinio parengimo vadovu.
Pagal tuo metu galiojusią tvarką jau tarnavusius vyrus kariniai komisariatai dažnai vėl šaukdavo vadinamiems apmokymams. 1987 m. šaukimo sulaukė ir Zenonas. Iš Plungės karinio komisariato išvežė į Gargždus. Ten patikrino sveikatą, pamatavo kraujospūdį, paklausė širdies. Tuo medicininė apžiūra ir baigėsi. Surinkti vyrai galvojo, kad prasidėjo eiliniai mokymai.
Kai kurie pagudravo – prisigėrė iki žemės graibymo. Tokius girtuoklius tada išbrokavo ir paliko „gaubtvachtoje.“ Kitus išvežė į Latviją, Adaži miestą. Vyrai vis dar nežinojo ir nesuprato, kur keliaus. Tik kai susodino į karinį transportinį lėktuvą, širdyje knioštelėjo – veža į Černobylį...
Po poros valandų skrydžio jie atsidūrė Narodnič miestelyje. Jis, esantis už 50 kilometrų nuo Černobylio, laikytas esantis nekenksmingoje zonoje. Pavojinga zona laikyta 30 km spinduliu apie elektrinę esanti teritorija.
Berais įvertintas gyvenimas
Tada ir prasidėjo „gyvenimas“. Čia jis buvo matuojamas berais – apšvitos doze. Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos patvirtintu apibrėžimu sugertoji dozė yra sugertosios jonizuojančiosios spinduliuotės kiekis, tenkantis masės vienetui. Sugertosios dozės mato vienetas yra grėjus (Gy). Vienas grėjus yra lygus džiauliui, tenkančiam kilogramui kūno audinių. Nesisteminis vienetas – beras. Vienas beras lygus 0,01 grėjaus.
Kiekvienas norėjo greičiau surinkti savo „dozę“ ir îšvažiuoti namo. Pavojinga riba tada buvo laikoma 10 berų. Zenonas gavo 9,2. Tuos berus surinkti nebuvo lengva: visą pamainą dirbus, užrašydavo vos kelis nuošimčius, ir tai netiksliai. Kas kita, jei patekdavai į pačią pavojingiausią zoną, tada tų berų prisikaupdavo labai greitai. Todėl visi norėjo patekti darbuotis į pačią elektrinę.
Kiekvienas atvažiavęs persirgdavo radiacine liga – suimdavo kosulys, žmonės imdavo skrepliuoti, atsirasdavo bendras silpnumas, kai kurie karščiuodavo, tekdavo guldyti į ligoninę. Paskui, po geros savaitės, praeidavo. Matyt, organizmas prisitaikydavo prie radiacinio fono.
Zenonas – atsargos kapitonas, tad ir Černobylyje ėjo karininko pareigas, buvo kuopos, kurioje turėjo 30 žmonių, vado pavaduotojas. Kasdienis gyvenimas čia organizuotas kaip tikroje tarnyboje. Vieta, kur buvo įkurdintas likvidatorių centras, buvo gal Rietavo dydžio. Eiliniai gyveno palapinėse, po 10 žmonių vienoje. Karininkai – kareivinėse, vadinamajame „viešbutyje“ po tris viename kambaryje.
Laisvo laiko – tik laiškams
Ryte keldavo 6 valandą, tada – rytinė mankšta, apsitvarkymas. Lovas reikėdavo pasikloti taip kruopščiai, kad apkloto kraštas būtų lyg nupjautas. Rikiuotė, po to 8-tą valandą – su daina į valgyklą. Šioji buvo didžiulė, arkinė. Beje, virėjai joje taip pat buvo pašaukti prievolininkai. Rietaviškis Edmundas Česnauskas, vėliau tapęs Rietavo černobyliečius vienijančios organizacijos pirmininku, plušo ten visą pusmetį
Po pusryčių vyrai su daina žygiuodavo atgal į savo teritoriją, išklausydavo kiekvienos dienos įsakymus, kurie ateidavo iš štabo. Tada paaiškėdavo, kur ir kiek siųsti kareivių. Veždavo į elektrinę, apie 30 kilometrų į vieną pusę, paskui atgal. Vairuotojai dažnai pašiepdavo naujokus, kurie, laikydamiesi instrukcijų, dėvėjo kaukes. Juokdavosi, kad savaitę pabuvę, trenks kaukes į šalį. Ir išties – vėliau niekas jų nė neprisimindavo.
Černobylio elektrinė – labai didelė, koridorių koridoriai, lengvai galėjai pasiklysti. Tiesa, karininkai turėjo planus, kaip statinyje orientuotis. Zenonas iki šiol prisimena visoje elektrinėje tvyrojusį specifinį kvapą, gal dezinfekantų...
Atvažiavusiųjų čia jau laukdavo vadinami pirkliai, kurie pasiimdavo po vieną, du ar kelis žmones ir jiems nurodydavo darbus. Niekada nežinojai, kur pakliūsi ir ką gausi. Kai kurie tų darbų buvo tokie pavojingi, kad leisdavo dirbti tik porą trejetą minučių. Dažniausiai tai būdavo kokių nors patalpų valymas. Įėjai, pašlavei šluotele ir greitai bėk lauk.
Darbui vyrai turėjo specialius drabužius, kaukes. Po darbo reikėjo dezinfekuotis ir nukenksminti aprangą. Grįžtant iš elektrinės 30-ies kilometrų zonoje vandeniu plaudavo mašinas, ir kareivius nuliedavo. Būdavo, brenda per vandenį su kažin kokiu nukenksmintoju iki pusės kerzinių batų aulų. Paskui aprangą nušveičia šepečiais. „Vanduo, vanduo, visur vanduo“, – atsidūsta prisimindamas Zenonas.
Tada patikrindavo dozatoriais ir leisdavo važiuoti į stovyklą. Grįžus pirmiausia – į pirtį. Privalomai kasdien keisdavo apatinius, tik drabužiai likdavo tie patys kitai dienai – sudžiauti tose pačiose patalpose, kur kareiviai ir gyvendavo.
Likvidatoriai dirbdavo tik pusę dienos. Grįžę į stovyklą ir nusiprausę, pietaudavo. Maistas buvo gan sotus. Ką pamena Zenonas – ant stalo nestokodavo sviesto.
Papietavę visi turėjo eiti į Lenino kambarį, kur galėjo pasiklausyti radio žinių, studijuoti karinius statutus, paskaityti knygą. Karininkai skaitydavo politines paskaitas. Teko ir Zenonui šita pareiga. Laisvo laiko – apie pusantros valandos, parašyti laiškams. Telefonas būdavo tik štabe.
Savaitgaliais rodydavo kiną, atvažiuodavo koncertuoti estrados žvaigždės, kartais koncertus surengdavo patys kareiviai.
Net kelius plaudavo
Beje, kalbos, esą kareiviams duodavo išgerti, yra grynas pramanas. Pasak Zenono, bent jau tuo metu drausmė buvo labai griežta – jokių stiklelių, jokio išgėrinėjimo. Kas dešimt kilometrų tikrindavo, net su šunimis apžiūrėdavo, kad neįsivežtų kokių svaigalų. Nusikaltusius bausdavo. Žinoma, kai kurie karininkai vis tik pergudraudavo sargybą ir koks buteliukas prasmukdavo į stovyklą, bet tik tiek.
Save vyrai vadino partizanais. Stovykloje, kurioje vienu metu gyvendavo apie 5 tūkst. žmonių, buvo atskiri Pabaltijo apygardos pulkai. Jose apie 70 proc. – lietuviai, likusieji – estai ir latviai. Tuojau už tvoros buvo kito krašto – Kaukazo šalių – žmonės.
Į elektrinę veždavo ne kasdien. Kitomis dienomis teko dirbti aplinkinių kolūkių laukuose ir padėti nuimti derlių. Zenonui įstrigo, kad vietiniai žmonės dideliu draugiškumu nepasižymėjo, gailėjo ir stiklinės vandens. Būdavo, atvažiuoja koks kolūkio vadovas, trumpai sukomanduoja, ką padaryti, apsisuka ir dingsta.
Kitą kartą dirbo miesteliuose, kur tekdavo plauti kelius, nukenksminti. Arba siunčia plėšti stogų. Mat 30-ies kilometrų zonoje neliko nieko gyvo. Tušti namai, tušti laukai – stovi kombainas kaip eksponatas parodoje. Tušti nusvilę miškai, jokių žvėrių, paukščių. Nuplėštus namų stogus vežė užkasti. Vienas rietaviškis dirbo kapinyne. Jis pasakojo, kad iškasdavo didžiules duobes, į jas suversdavo atvežtą radioaktyvų laužą ir užversdavo.
Zenono pasakojama istorija tik dar kartą patvirtina seną tiesą, kad ilgainiui žmogus pripranta prie visko, pradeda nebesisaugoti ir negalvoti apie pavojų. Baisiai knietėjo pamatyti pačią sprogimo vietą, tad užsikabarojo ten, kur nebuvo galima – ant stogo.
Štai važiuoji, o sodai linksta nuo sunokusių sultingų obuolių. Na ir kas, kad obelys vadinamoje kenksmingoje zonoje – prisiskini obuolių, nusilupi ir – burnon. O jau kiek grybų dar nenudegusiuose miškuose…
Arba ateina prie stovyklos vartų vietiniai, atneša arbūzų. Valgai, nors ir nežinai, nei iš kur, nei kokie.
O kur dar 30-ies kilometrų zonoje priverstinai evakuotų gyventojų tušti namai, pilni daiktų. Žiūrėk, atvažiavo pas kokį likvidatorių lankytojai iš gimtos šalies, jau ir tempiasi namo vieną ar kitą daiktą, papuošalą. Retas kuris įkliūdavo – Karinis tribunolas už vagystes iš apleistų namų teisė tik penkis kareivius.
Namai namučiai
Surinkęs savo berų dozę, Zenonas pagaliau galėjo grįžti namo. Šeima pasitiko jį kaip didvyrį. Tiesa, kai nuėjo į darbą, jį pavadavęs bendradarbis nėrė lauk, mat kabinete buvęs dozimetras ėmė spiegte spiegti. Kaip vėliau paaiškėjo, dėl to „kaltas“ buvo rankinis Zenono laikrodis. Nežinodamas, ką daryti, grįžęs namo jis degino ir drabužius, ir tą laikrodį. Ar gerai darė, ir pats nežino. Juk niekas nepaaiškino, kaip teisingai viską nukenksminti.
Velniai nematė tų rūbų – jų galima įsigyti naujų. Grįžusiems iš Černobylio valdžia sumokėjo ne tik už tarnybos laiką, bet ir papildomai davė po 500 rublių. Černobyliečiai nemokamai važiavo autobusais, kas pusmetį tikrino sveikatą. Dar buvo žadėtos lengvatos įsigyti butą.
Bet Zenonui už viską buvo ir yra svarbiausia tai, kad vaikams, rodos, nepasireiškė jokių sveikatos sutrikimų. Pamena, vakarodamas kartu su stovykloje dirbusiais medikais girdėjo jų perspėjimą, kad Černobylis didžiausią likvidatorių sveikatos duoklę pasiims po 20–25 metų. Šiandien rietaviškis jau gali patvirtinti, kad jie žinojo, ką tada pranašavo.
Pamiršti ir nereikalingi
Visi, kam teko sunki likvidatoriaus dalia, šiuo metu yra nepelnytai pamiršti. Tarsi nereikalingi. Jau kuris laikas černobyliečių reikalai atiduoti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro žinion.
Valdžia šiuos žmones prisimena tik prieš rinkimus, bet tik trumpam. Jei sugebi įrodyti, kad buvai Černobylyje, gali gauti šiokią tokią priemoką prie pensijos – bent vitaminams nusipirkti. Bet tam reikia pateikti karinį bilietą. O jų žmonės nebeturi, tad tenka versti archyvus. Kai galų gale tą bilietą susirandi, tada jį reikia išversti į lietuvių kalbą, patvirtinti, pateikti, įrodyti. Dėl to daugelis buvusių černobyliečių ir tos menkos priemokos negauna.
Plungėje kurį laiką veikė Černobylio avarijos padarinių likvidatorių visuomeninė organizacija, buvo šiokia tokia užuovėja šiems bendro likimo žmonėms. Kurį laiką Zenonas jai vadovavo, o kai Rietavas atsiskyrė nuo Plungės, tapo rietaviškių organizacijos pirmininko pavaduotoju.
Rietave ši organizacija vienijo 16 asmenų. Paskutinė didesnė akcija prisiminti černobyliečius surengta prieš dešimt metų. Tada Savivaldybė nuvežė į sostinę paminėti dvidešimt penkerių metų Černobylio avarijos sukaktį. Ta proga Seimas šiems žmonėms žadėjo aukso kalnus, tik iki šiol jų niekas taip ir nematė.
Černobylio avarijos 35-ųjų metinių sukakties proga, siekdamas bent kiek praskleisti šį užmaršties šydą, „Žemaitis“ pasidalins kelių mūsų krašto žmonių, prisidėjusių prie avarijos padarinių likvidavimo, prisiminimais. Rietaviškis Zenonas Mockus – pirmasis rašinių ciklo „Likę užmaršty“ herojus.
Avarija, apie kurią sužinojome paskutiniai
Gražų saulėtą 1986 m. balandžio savaitgalį smarkiai padidėjusios radiacijos foną pirmiausia užregistravo Švedijos radiacinės saugos tarnyba. Šalis ėmė skubiai tikrinti savo atomines jėgaines, bet greitai buvo nustatyta, kad radiacija atsklido iš kitur.
Švedija informavo kitas šalis. Spėjimus, kad avarija įvyko tuometinės Sovietų Sąjungos teritorijoje, kitą dieną patvirtino Prancūzijos palydovo padarytos Černobylio elektrinės nuotraukos. Tada Tarybų Sąjungai neliko nieko kito, kaip pripažinti faktą apie įvykusią avariją. Per vakarinę žinių programą „Vremia“ („Laikas“) apie įvykusį incidentą tarybinei liaudžiai pranešta šykščia tuometinės žinių tarnybos TASS informacija.
Didžiulis radiacijos debesis nuslinko link Šiaurės, daugelis Vakarų Europos šalių ėmėsi skubių priemonių savo gyventojams apsaugoti. Vokietija uždraudė išleisti į lauką vaikus, skubiai buvo keičiamas smėlis vaikų žaidimų aikštelėse, suaugusiems buvo liepta kuo mažiau praleisti laiko lauke, gerti jodo tablečių.
Pasaulis panikavo, o mes gyvenome įprastą gyvenimą. Nežinojome nei apie avarijos mastus, nei apie tikrąjį pavojų.
Ilgai nerasta sprendimo, kaip sutvarkyti radiacija „alsuojantį“ bloką. Dabar jis apgaubtas specialiu gaubtu, kuris patikimai turėtų apsaugoti bent šimtą metų. Kokie tikrieji Černobylio avarijos padariniai gamtai ir žmonijai, niekas tiksliai nesuskaičiavo, ir vargu ar tai įmanoma.
Atrodo, jau gerokai primiršome avariją – lyg jos ir nebuvę. Kaip ir daugelio tų, siųstų kovoti su jos padariniais. Tam buvo mobilizuota maždaug 600 tūkst. asmenų iš visos Tarybų Sąjungos. Visi buvo pašaukti per tuometinius karinius komisariatus vadinamų pratybų – atlikti pareigą Tėvynei. Niekas nežinojo, kada pašauks ir kuriam laikui išveš. Likvidatoriai – taip buvo pavadinti tie, kam teko dalia atsidurti Černobylyje.