
Naujausios
Nepailsta dalintis
Vyriausioji Rutkauskų dukra rietaviškė Otilija Gricienė apie savo mamą atsiliepia labai šiltai. Mylinti, rūpestinga, kantri, be galo darbšti – tokie žodžiai rikiuojasi vyresnėlės mintyse apie ją pagalvojus. O augti būryje buvę smagu. „Visada džiaugdavomės, kai atsirasdavo naujas žmogiukas namie, visada laukdavom. Ne taip ir daug mūsų...“ – šypsosi moteris, talkindavusi mamai vaikus auginant, o dabar ir pati turinti keturis vaikus.
Otilija pasakojo, jog mama gauto Prezidento Gitano Nausėdos apdovanojimo, kuris jai buvo atvežtas tiesiai į kiemą, itin nesureikšmina. Bet esą malonu, kad daugiavaikės mamos, o šiemet – ir globėjos, yra įvertinamos, pagerbiamos. „Nes juk iki šiol tenka atsigirsti, kad ne visada gerai galvojama apie šeimas, kuriose daug vaikų auga. Gal kam nors tai bus padrąsinimas, paskata“, – svarstė moteris.
Pasak jos, bene ryškiausia mamos savybė – nepaliaujamas noras dovanoti, dalintis. B. Rutkauskienė, darbščių ūkininkų dukra, vis ką nors auginanti ir vaikams išdalinanti. Nors šie visi jau seniai suaugę, tuščiomis iš gimtųjų namų neišleidžianti.
Namuose laikė keturis kampus
Birutė, žemaitė nuo Kaltinėnų, ištekėjo ir šeimą sukūrė su Vytu, aukštaičiu nuo Molėtų. „Jis taip ir liko aukštaitis, gal tik pora žodžių žemaitiškai pasako“, – juokiasi žmona, kažkada pati įkalbėjusi vyrą iš Vilniaus keltis į Žemaitiją.
V. Rutkauską rietaviškiai ir ne tik jie puikiai pažįsta – tai ilgametis Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius, šiam darbui labai atsidavęs, dėl to visų vertinamas, gerbiamas.
Suderinti tėvystę su atsakingomis pareigomis nebuvo paprasta – tą ne sykį viešai yra pasakęs pats V. Rutkauskas, apgailestaudamas, kad dėl darbo kartais nelikdavo laiko šeimai.
Kad itin visuomenišką vyrą namuose matys mažai, B. Rutkauskienė suprato nuo pat pradžių. Nors ir jos pasirinkta odontologės profesija – atsakinga bei reikalaujanti daug kruopštumo, buvo aišku, kad „tai, kas namie, man pilnai priklauso“. Ir sukosi darbe savęs negailėdama, namuose save vaikams išdalindama.
Nors vyras ir būdavo paskendęs darbuose ir visuomeniniuose reikaluose, B. Rutkauskienė pasakoja, kad nei ji pati, nei vaikai jo dėmesio, meilės ir rūpesčio nestokodavo. Žinoma, nebuvo viskas lengva, tas gyvenimo kelias tarpais buvęs duobėtas. Tačiau Vytas savo užimtumą stengdavosi kompensuoti vaikams sekdamas pasakas, skaitydamas knygas. „Jis geras pasakorius“, – sako rietaviškė.
„Panašiai kaip mano mama augino, taip ir aš auginau“
Šiandieniniai tėvai kartais ir galvas pameta, nebežinodami, kokiuose vaikų auginimo kursuose dalyvauti, kurią knygą apie motinystę ir tėvystę čiupti, kuo remtis auklėjant vaikus.
O B. Rutkauskienė, kaip turbūt ir kiti to meto tėvai, dėl to galvos nesuko.
„Auklėjau savo pavyzdžiu, nieko kitaip nesistengiau. Panašiai kaip mūsų mama augino, taip ir aš auginau“, – atskleidžia moteris.
Abu su vyru stengdavosi, kad šeima, kiek įmanoma, galėtų pakeliauti, išvažiuoti atostogų, išsiruošti į gamtą. Tik mašinos neturėję, tad toli neišvykdavo – kažkur čia pat, kažkur aplink.
O sunkumų, aišku, būdavo. Dabar mamos Lietuvoje savo mažuosius gali kasdien rytą vakarą glausti iki pat tol, kol jiems sueis net treji metai, o tuomet į tokias ilgas atostogas niekas neišleisdavo.
„Su viena mergaite tik tris mėnesius atostogose buvau. Reikėjo ieškoti, kas pabus, vežiojau vežimėliu į kitą miestelio galą. Kitoms, sudėję santaupas, samdėm auklę, o nuo trejų leidom į darželį“, – atsimena B. Rutkauskienė.
Pasiilgsta namų
Apie save B. Rutkauskienė daug kalbėti nelinkusi. Nenorinti didelio dėmesio, netrokštanti garbės. Bet kai kalba pasisuka apie vaikus, moteris iškart pasikeičia, žodžiai tarytum patys liejasi. Ir juose negali nepastebėti tylaus pasididžiavimo atžalomis.
Vyriausioji dukra Otilija su savo šeima gyvena pas Rutkauskus, Rietave. Dirba kartu su tėčiu Oginskių kultūros istorijos muziejuje. Dukra Renalda įsidarbinusi Vilniaus savivaldybės administracijoje. Rūta administracinį darbą dirba viename Kretingos SPA centrų. Giedrė – meilės tremtinė, ištekėjo už Italo ir įsikūrė jo šalyje, šiuo metu jos darbas – garsiame sename botanikos sode, o prieš tai yra dirbusi ne viename muziejuje.
Trys Rutkauskų vyresnelės baigė istorijos ir teologijos studijas, mažoji – istorijos, tad, panašu, kad pasekė tėčio pėdomis.
Jaunėlis sūnus Vytautas, kaip ir Otilija, liko gyventi tėviškėje. Taip pat dirba Oginskių kultūros istorijos muziejuje, rūpinasi, kad būtų išpuoselėtas dvaro parkas.
Ar vaikai mamą prisimena? „Dažnai! Ir skambina, ir atlekia. Kad ne karantinas, turbūt kiekvieną savaitgalį atlėktų. Pasiilgsta namų. Gerai sugyvenam“, – stipriu ryšiu su atžalomis džiaugiasi B. Rutkauskienė.
Visi penki gražiai sugyvena ir tarpusavyje. Vasaromis sulekia į sodybą pas sesę Renaldą, ten kartu stovyklauja.
Birutė ir Vytas Rutkauskai, kartu gyvenantys jau penkiasdešimt metų, turi ir būrį anūkų – net devynis. Vienais metais jų ypač pabiro. Buvo 2006-ieji, kai vaikaičiais – dviem berniukais ir mergaite – apdovanojo trys dukros. O pati mažiausioji Rutkauskų šeimynoje dabar – proanūkė Magdalena, neturinti nė metukų.
Vaikai nebijojo
B. Rutkauskienė džiaugiasi, kad ir dukros vaikus myli, jų nori. Tik mažiausioji dar neturi, šeimos nėra sukūręs sūnus.
Penkių vaikų mamą per gyvenimą ne tik namie, bet ir darbe supo vaikai. Mat jų dantukus yra tekę tvarkyti ir mokykloje. Tuomet taip buvo įprasta, valdžia vaikų sveikata, anot moters, ypač rūpinosi. Tad odontologijos kabinete baltu chalatu pasidabinusi Birutė nuolat būdavo vaikų apsuptyje. Šie jos nebijojo, nors paprastai mažieji dantų gydytojų privengia.
„Vienas vaikiukas, atsikėlęs iš kažkur, sako – man niekas dantų nepataiso. Negali pataisyt, nes kai tik atsisėdu į kėdę, tuoj pykina. Sakau, aš noriu pažiūrėti, kaip tau pas mane bus. Ir mes greitai du dantukus sutaisėm, nei pykino, nei ką“, – prisimena gydytoja.
B. Rutkauskienės rūpesčio užteko ne tik vaikams, bet ir tokioms kaip ji, daugiavaikėms, mamoms. 2008–2010 m. Rietave prasidėjus daugiavaikių šeimų sąjūdžiui, moteris įsitraukė ir aktyviai dalyvavo draugijos „Motulės delnuose“ veikloje. Ši draugija, vadovaujama dabar jau šviesaus atminimo Veronikos Vasiliauskienės, sugebėjo atkreipti visuomenės ir valdžios dėmesį į tikrąsias daugiavaikių šeimų problemas.
Rietaviškė mama rudenį minės 75-erių metų sukaktį. Dabar, kai darbai baigti ir vaikai užauginti, belieka mėgautis laiku darže, ramybe ir laukti grįžtančių vaikų, anūkų bei proanūkės.