
Naujausios
Nori įamžinti miestelio istoriją
Prie knygos leidimo prisidedanti Rietavo kultūros centro Tverų filialo renginių organizatorė, puikiai gimtąsias Tverų apylinkes pažįstanti gidė Irena Liškuvienė „Žemaičiui“ pasakojo, kad jeigu ne prieš gerą dešimtmetį bankrutavusi vienos leidyklos, su kuria jau buvo sukirsta rankomis, spaustuvė, tikriausiai tveriškiai jau šiandien tokią knygą vartytų. Tąsyk ji buvo apsiėmusi daug leidybos reikalų, kurie dabar gula jau ant pačių tveriškių pečių.
„Ir palikom be tos knygos, nors daug miestelių tokias turi... Bet turim tos medžiagos ir nenorim taip paleisti. O ir žmonės, prisidedantys, vis senyn ir senyn“, – kodėl sugalvota atgaivinti idėją pasakojo I. Liškuvienė.
Ji pati sakė esanti atsakinga už knygos dalį apie kultūrą, bažnyčią. Neseniai tveriškiai atšventė kultūros namų 60-ies metų jubiliejų, tad turbūt ne vienam bus įdomu sužinoti, kaip ta kultūra Tveruose atrodė ir keitėsi, kokie muzikantai žmones linksmindavo ir kitus užmarštin jau nuėjusius dalykus.
Tverai pirmą kartą istoriniuose šaltiniuose paminėti XIII amžiuje, kaip tveriškiai mėgsta sakyti – Vykinto laikais, mat 1251 m. Ipatijaus kronikoje rašoma apie Mindaugo apsilankymą Tveruose pas žemaičių kunigaikštį Vykintą. Tverai sutapatinami su šioje kronikoje minima tvirtove Tviriment. Tad I. Liškuvienė neabejoja, kad knygoje bus paskelbtos ir tų metraščių ištraukos, kas žino, galbūt tokia ir bus jos pradžia.
Tverų bendruomenės aktyvas, kuris stengiasi leidybinius reikalus aptarti susirinkdamas bent kartą ar du per mėnesį, sutarė, jog knyga greičiausiai apims laikotarpį nuo pirmojo Tverų paminėjimo iki 2000-ųjų metų. Medžiagos bus daug ir įdomios, tad jau dabar matyti, kad pirmoji knyga apie Tverų miestelį išeis stora.
Rašys ir apie įstaigas, ir apie gyventojus
Pradžią šiai idėjai davė vienas šios knygos iniciatorių Kazys Praeras, beveik prieš dešimtmetį Tveruose sumanęs surengti stovyklą. Į ją suvažiavę kraštotvarkos, kraštovaizdžio mokslininkai, geologai iš Vilniaus miestelį apžiūrinėjo, aprašė, kaip per metų metus keitėsi jo kraštovaizdis, pagal dirvožemio nusidėvėjimą sprendė, kur buvo įsikūrę pirmieji gyventojai.
„Visą tą medžiagėlę turim ir norim panaudoti“, – sako K. Praeras ir pabrėžia, kad nėra jis joks iniciatorius, o prie knygos prisideda tiek, kiek ir visi.
Ir vardijo, kad prie to, jog knyga būtų išspausdinta, daug darbuojasi ir Danutė Zelepugaitė, Rasa Mačernienė, Albinas Maslauskas, Danielė Grauslienė, I. Liškuvienė, naudojamasi Irenos Vaizgirdienės surinkta medžiaga. Noriai įsitraukia ir daug ką organizuoti padeda seniūnas Antanas Zalepūgas ir visa seniūnija, biblioteka. I Liškuvienė minėjo, kad prisideda ir kauniškis Jonas Varkalys, iš Tverų kilęs buvęs dėstytojas.
Pasak K. Praero, pirmoji Tverų knyga bus panašaus standarto kaip dabar leidžiamos Lietuvos valsčiaus knygos. Tad, žinoma, vietos joje atsiras ir apie Tverų valsčiaus viršaičius, apie kolūkį, apie svarbiausias Tverų įstaigas – mokyklą, ambulatoriją, kultūros namus, bažnyčią, girininkiją. Tveriškiai galės daugiau sužinoti, o gal ir pirmą kartą išgirsti apie prie bažnyčios buvusią įkurtą žemės ūkio mokyklą.
„Žmones, kumečius, kur dvare dirbo, reikėjo mokinti žemės dirbimo. Jeigu pasakydavo, kad reikia arti, sėti, vežti, jie darbavosi, o pačiam žemės ūkiui vystyti tai mokslus reikėjo eiti. Tai ir buvo ir šeimininkavimo, ir ūkininkavimo mokykla. Galim prisiminti Minikį (Karlas Oto von Munichas – aut.) – Tveruose palaidotą pirmąjį Lietuvos agronomą. Tveruose yra jo kapai. Norim ir tą dalyką atspindėti knygoje“, – pasakojo K. Praeras.
Rengs ir patys, ir su specialistais tarsis
Tveriškis pasidžiaugė, kad daug informacijos apie Tverų bažnyčią, jos istoriją jau yra surinkta, daug kur aprašyta. Tad dėl šios medžiagos išspausdinimo beliks atsiklausti autorių.
Knygoje bus galima perskaityti ne tik apie patį miestelį, bet ir apie jam priklausančius kaimus, vietovardžius, upelių pavadinimus. Aktyvistai vaikšto pas senuosius gyventojus rinkdami jų atsiminimus, nuotraukas. Be abejonės, knygos puslapiuose išvysime Lopaičių piliakalnio istorijos, informacijos apie Ruškio ežerą, vietinių vadinamą Ruške.
Bus spausdinama ir atskirų šeimų istorija. Antai daug medžiagos apie savo plačią giminę yra surinkę Varkaliai, Andrijauskų, Derkinčių šeimos.
Knygos leidybai ruošiamasi rimtai, tveriškiams nesinori viską lengva ranka taip imti ir sudėti, tad žadama tartis su istorikais, prašyti, kad surinktą medžiagą įvertintų ir kiti specialistai. Planuojama kreiptis į Klaipėdos universitete dėstantį docentą Vacį Vaivadą, jau ir anksčiau bendradarbiavusį su tveriškiais.
„Kiekvieną kartą nustembam“
I. Liškuvienės paklausėme, galbūt šitaip po kaulelelį narstant Tverų istoriją tveriškiai aktyvistai sužinojo ir jiems netikėtų, nustebinusių faktų?
„Kiekvieną kartą susirinkę nustembam ši tą radę, vienas iš kito kažką naujo išgirdę“, – sakė ji. Aktyvi moteris pasidžiaugė, kad knygai turima senų dokumentų, kaip antai 1870 m. datuojami žemės planai.
O K. Praerą nudžiugino jo paties Vilniaus archyvuose rasta medžiaga apie žemės reformą Smetonos laikų Tverų krašte, skirtinguose kaimuose.
„Malonu skaityti, kaip vyko ta žemės reforma, kadangi pats dalyvavau prie dabartinės reformos, įdomu palyginti, kaip bendruomenė sprendė klausimus, kaip demokratiškai, kokie susirinkimukai, balsavimai buvo.“
Svarbu pradėti
Knygai, kaip ir bet kuriam kitam leidiniui išleisti, neužtenka tik geros valios ir pastangų. Viskas remiasi ir į finansinę pusę, tad kas finansuos Tverų knygos leidybą?
Tikimasi lėšų gauti per įvairius projektus, bus beldžiamasi ir į tveriškių ar iš čia kilusių verslininkų duris – juk reikalas bendras, tikslas – gražus ir prasmingas, tad negi atsisakys padėti?
K. Praero nuomone, svarbu buvo grįžti prie knygos leidimo, nutarti, ką daryti, pasiskirstyti darbus, reguliariai rinktis jų aptarti ir vėl judėti į priekį. O kai ratas jau įsuktas, svarbu nesustoti.