
Naujausios
Nepaisoma Tarybos sprendimų?
„Per didelis įgaliojimų suteikimas vienam asmeniui prieštarauja pagrindiniams savivaldos principams, viešumo ir atvirumo skatinimui“, – iškeltą siūlymą pagrindė A. Mockus, kuris yra ir Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos Rietavo savivaldybės susivienijimo vadovas.
A. Mockus pasakojo, jog Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdžių metu jis ne kartą yra viešinęs problemą, kad kai kuriose švietimo įstaigose etatai formuojami nesilaikant Tarybos priimtų sprendimų. Tačiau esą nebuvo išgirstas ir palaikymo nesulaukęs nei iš mero, nei iš administracijos atstovų. Todėl susidaręs įspūdis, jog Tarybos spredimai priimami sau, o praktika yra visai kitokia.
„Pabandykim įsivaizduoti situaciją, kad Savivaldybės įstaigos vadovo veiklą vertina ir darbo užmokestį nustato meras, o į laisvą darbo vietą pretenduoja mero giminaitė, atrankos komisijoje dalyvauja Savivaldybės administracijos atstovas. Kaip manote, ar kiti pretendentai turi galimybių laimėti šitą atranką?“ – dar žibalo į ugnį šliūkštelėjo A. Mockus, apie įdarbintą mero giminaitę klausti bandęs ir paskutiniojo Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdžio metu.
Tik tuomet meras į kalbas nesileido argumentuodamas, kad jis su tokiais sprendimais niekaip nesusijęs.
Apsunkintų administracijos darbą
Opozija nusprendė šį klausimą dar aštriau iškelti jau Tarybos posėdžio metu, bet ir tada A. Černeckis į ilgas diskusijas nesivėlė. Tik J. E. Bačinskui išreiškus nuomonę, kad tokiu siūlymu iš mero atimama galimybė vadovauti darbuotojams, įmonių vadovams, vėliau tarstelėjo: „Noras šiek tiek pamažinti galias galbūt ir yra“.
Su tuo nesutiko opozicinės frakcijos narys, socialdemokratas Viktoras Krajinas – esą juk nekalbama apie nušalinimą nuo biudžeto, tik apie šiuos, daugiausia piniginius, reikalus.
Atmosferai kaistant, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos atstovas Taryboje Juozas Barsteiga pasiūlė išklausyti teisininkų nuomonę.
Savivaldybės teisininkė Ieva Varpiotienė, antrindama Dokumentų valdymo ir teisės skyriaus vedėjai Jūratei Šedvilaitei, kalbėjo, jog minėtų mero funkcijų perdavimas Tarybai apsunkintų Savivaldybės adminitracijos darbą, o ir Tarybai į posėdžius tektų rinktis kur kas dažniau. Be to, tokias mero funcijas numato Vietos savivaldos įstatymas. O J. Šedvilaitė pabrėžė, kad ir kitose savivaldybėse tokius įgaliojimus turi būtent merai.
Tačiau A. Mockus nepasidavė, tvirtindamas, kad tai Tarybai nebus didelė našta, juk Savivaldybės įstaigų vadovų nėra tiek jau daug. Panašios nuomonės buvo ir V. Krajinas – esą juk Taryba ir nesirinktų dėl kiekvieno pirstelėjimo.
Maištas nepavyko
Galiausiai pasigirdo siūlymų sprendimo priėmimą apskritai atidėti, jei jau tokios diskusijos įsiplieskė. Tačiau A. Černeckis pakvietė situaciją išsiaiškinti balsuojant už pateiktą sprendimo projektą arba prieš jį.
Reikia pasakyti, kad jėgos buvo apyligės. Visa opozicinė frakcija, kurią sudaro Lietuvos socialdemokratų partijos atstovai Vytautas Blažaitis, A. Mockus, V. Krajinas, Algimantas Mickus ir Darbo partijos atstovas Augustas Šlimas, žinoma, pasisakė prieš tokį sprendimą. Juos palaikė ir TS-LKD atstovai J. Barsteiga bei Vaida Vaičikauskienė, tik jų bendrapartietė Vilija Razmienė susilaikė.
O valdančioji dauguma (Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio nariai) – Mindaugas Litvinas, J. E. Bačinskas, Albinas Bružinskis, Jonas Rekašius, Albinas Maslauskas, Eglė Fabijonavičienė, Virgilijus Ruškys ir pats meras pasisakė UŽ pateiktą sprendimo projektą, tad bandymas susilpninti mero galias opozicijai neišdegė.
A. Mockus nusistebėjo, ar meras, balsuojant šiuo klausimu, neturėtų nusišalinti, tačiau šis atrėmė: „Neturėtų. Nes tada nepriimtume jokių kitų sprendimų“.