
Naujausios
Kryžiažodžiai su pasais
Prieš Naujuosius „Žemaitis“ rašė apie nuo koronaviruso neskiepyto tveriškio patirtį ligoninėje, kur pasijutęs tarsi šuns vietoje. Nemalonių nuotykių nutinka ir pasiskiepijusiems, galimybių pasą turintiems žmogeliams.
Kartą išsiruošusi į rajono centrą, sakau, apipirksiu ne tik namiškius, bet ir gyvuliukus. Ana vištos, žiemos užspeistos į tvartą, ėmė dėti minkštkiaušius, ir joms labai praverstų maltos kriauklelės. Veršeliams pritiktų maišelis papildų, karvėms – druskos ir kitokių laižalų. Kur taip gerai apsipirksi, jei ne ūkininkų numintoje „Lytagroje“.
Be galimybių paso čia nė nosies neįkiši. Reikia – turiu, už kitų ir savo laisvę petį atkišau jau tris kartus. Tik mano galimybių paso budrios sargybinės skaitytuvas niekaip nenori nuskaityti nei pirmą, nei antrą kartą, tad nuo galimo pirkėjo ji kūnu stoja ginti parduotuvės įėjimą. Juk pirkėjas – pažeidėjas, su galimai negaliojančiu galimybių pasu, kuris iš tiesų yra galiojantis, tik skaitytvuvas – neįgalus.
Parduotuvės duris užvėriau iš lauko pusės. Paukščiai ir gyvuliai nežino ir nesupranta mūsų kryžiažodžių su galimybių pasais, jie paprasčiausiai nori lesti ir ėsti. Karvei nerūpi karantinai, ribojimai, draudimai ar šeimininko galvos skausmas. O gal nenoras tądien eiti į tvartą. Tačiau jei ūkininkas į tvartą neis, visų valgytojų, tame tarpe ir taisyklių kūrėjų bei tikrintojų, stalai gali gerokai aptuštėti. Et, supaisysi, ar supranta kas nors tai.
Sukasi pykčio malūnai
Vis didėjantis nepasitenkinimas rodo, kad mes tikrai nebesuprantame vieni kitų, nebepasitikime, nebegerbiame ir nebegirdime. Pandemija lyg kirviu trinktelėjusi padalijo pusiau: vienoje pusėje skiepyti, kitoje – beskiepiai. Vieni susipratę, klausosi ir girdi, kiti – ir negirdėję žino geriau.
Ir vieni, ir kiti jaučiasi teisūs, bet nesuprasti. Neskiepytieji sako, kad anie kvailiai ir valdžios melų „pripumpuoti“ bailiai, o prieš skiepytis siūlančią valdžią protestuoja mitingais ir siekia ją versti šalin. Skiepytieji pasiraičioja dieną kitą nuo neretai pasitaikančio šalutinio skiepų poveikio ir tyliai gyvena toliau, laukdami, kada pagaliau pandemija baigsis.
To laukiame visi, kiek įmanydami – atbulomis. Su ant smakrų nusmukusiomis, n-kartų dėvimomis kaukėmis, lakstydami po koncertų sales, keliaudami ir pramogaudami lyg to pavojaus ir nebūtų, girdi, vistiek visi turės persirgti.
Dar neramiau, kai nemaža dalis beskiepių vis labiau radikalėja, imasi prievartos, net ginklų, protestuose naudoja holokaustą menančius simbolius, kas yra tikrai baisus įžeidimas visiems nužudytiems ir nuo holokausto nukentėjusiems žmonėms. Vienas po kito įvairiose šalyse ritasi antiskiepininkų protestų mitingai. Neseniai tokio judėjimo Vokietijoje dalyviai pagrasino nužudyti sveikatos apsaugos ministrą prof. Karl Lauterbach vien už pakartotinį raginimą skeipytis.
Viena užsieniuose gyvenanti tautietė, aktyviai dalyvaujanti tos šalies antiskiepininkų judėjime, ir džiūgaujanti, kad iki šiol jos šeima išvengė skiepų, naujametiniame laiške pridėjo man ir tokį palyginimą: „...sunku suprasti, kad kiauliukai pas bobutę kaime buvo sąmoningesni ir laisvesni.“
Dresdene – koronos aukų pagerbimas
Praėjusį šeštadienį tūkstančiai Dresdeno gyventojų surengė taikią akciją, skirtą maždaug pusantro tūkstančio miesto gyventojų, mirusių šiame mieste nuo pandemijos pradžios, atminimui. Prie centrinės liuteronų bažnyčios, griežtai laikantis saugumo taisyklių, tūkstančiai žmonių rikiavosi patekti į šventorių ir uždegti atminimo žvakeles savo artimiesiems, kaimynams ir kitiems šios ligos pasiglemžtiems atminti.
Šia taikia akcija taip pat siekta parodyti, kad yra ir kitas, ne tik konfrontacijos kelias, kad dėl nenoro skiepytis nebūtina daužyti parduotuvių vitrinas, automobilius, atakuoti policininkus.
Susirgimo džiaugsmas
Anksčiau pasaulį pažinome ne iš interneto versmių, bet iš ilgos knygų serijos „Pažinimo džiaugsmas“. Dabar skaitome mažiau knygų, laikai keičiasi, bet tokių pokyčių, kad žmonės norėtų užsikrėsti liga ar susirgti, dar neteko patirti. Dabar tie laikai atėjo.
Ne vieno mūsų aplinkoje yra žmonių, kurie džiaugiasi susirgę patys ar už sunegalavusį šeimos narį. Po to seka ilgas ir optimistiškas paaiškinimas, kokią naudą organizmui suteikė natūraliai įgytas imunitetas. Nesiskiepiję arba uždraudę skiepyti vaikus džiaugiasi juos išsaugoję nuo blogio.
Ne kartą klausydamasi tokių optimistinių istorijų galvodavau, ko geriau palinkėti tokiam žmogui – gal ateinančiais metais nepasveikti ar dar kartą užsikrėsti COVID-19? O vietoje gimtadienio „ilgiausių metų“ gal sudainuoti „koronos metų“?
Klausimas, skiepytis ar ne, jau ne tik galimybė nebijoti, nebūti savotišku žmogumi futliare ir neversti kitų jaustis taip pat. Ši dilema ne tik jaukia žmonių gyvenimus, bet ir kainuoja artimųjų ar slaugomų, prižiūrimų žmonių gyvybes, skaldo ryšius, kuria įtampą tarp giminių, artimųjų. Kaip reikės sulipdyti šį suskilusį visuomenės pasitikėjimo vieni kitais puodą, kaip atvėsinti pykčio bangas, kažin, ar šiandien žinotų ir pats Zigmundas Froidas.
Nebesukime to pykčio turbinų, geriau blogį pamėginkime įveikti gerumu, atidumu, pagarba vieni kitiems. Ir mūsų dienos prašviesės.