
Naujausios
Avarija dėl stirnos
Avariją išprovokavo staiga į kelią išbėgęs laukinis gyvūnas – stirna. Ji į važiuojamąją kelio dalį iššoko J. Dimai, sėdėjusiam prie „Opel Vectra“ vairo, važiuojant keliu Skuodas–Plungė pastarosios link. Plungiškis bandė išvengti susidūrimo su gyvūnu – pasuko į šoną, tačiau vis tiek partrenkė žvėrį. Tačiau tai – ne blogiausia. J. Dimos vairuojamas opelis išvažiavo į kitą eismo juostą ir kaktomuša susidūrė su priešpriešais Skuodo link važiavusiu „Volkswagen Passat“, kurį vairavo 1958-aisiais gimęs skuodiškis.
Susidūrimas buvo itin stiprus, nes iš automobilių liko tik metalo krūvos, kuriose – prispausti žmonės. Juos išvadavo į nelaimės vietą atskubėję gelbėtojai. Vienas iš prispaustųjų – vaikas, kuris nerodė jokių gyvybės ženklų. Berniukui nebepadėjo ir medikai – dėl patirtų sužalojimų „Volkswagen Passat“ važiavęs dešimtmetis mirė įvykio vietoje.
Gyvi liko pastarąjį automobilį vairavęs vyriškis ir 25-erių jo dukra. Abu dėl įvairių kūno sužalojimų paguldyti į vieną uostamiesčio ligoninių. Į ligoninę pateko ir „Opel Vectra“ vairavęs J. Dima bei kartu su juo važiavęs metais už jį jaunesnis vyriškis, sėdėjęs priekinėje keleivio sėdynėje.
Bandė kaltę suversti berniuko artimiesiems
Į pirmąjį šios bylos posėdį, kuris vyko 2020-ųjų sausį, susirinko ne tik kaltinamųjų suole atsidūręs J. Dima bei kartu su juo lemtingą naktį važiavęs draugas, bet ir žuvusio berniuko artimieji, abiejų pusių advokatai, medžiotojas, pasirūpinęs žuvusiu žvėrimi, bei UAB VVARFF interesus gynusi teisininkė Saulena Gasiūnienė, prašiusi grąžinti bylą prokurorui, kad būtų papildyta kompleksinės ekspertizės išvadomis.
Teismą bandyta tikinti, kad tokių skaudžių pasekmių galėjo būti išvengta, jei dešimtmetis būtų vežtas specialioje kėdutėje, o mašinos salone nebūtų buvę įvairiausių nepritvirtintų daiktų. Advokatė pareiškė, jog nėra aišku, kiek patys dešimtmečio artimieji yra kalti dėl tokios nelaimės.
Tačiau toks prašymas atmestas kaip nepagrįstas ir nelogiškas, mat ekspertai nustatė, kad vaikas mirė nuo pakaušio sąnario išnirimo smarkiai palenkus galvą. Sukritikuota tada ir specialios kėdutės būtinybė, nes berniukas buvo reikiamo ūgio, kad galėtų važiuoti be jos.
Kaltės neneigė, bet ieškinių nepripažino
J. Dima, kuris kaltintas tuo, kad vairuodamas automobilį elgėsi neatsargiai – išvydęs stirną ne sulėtino greitį, o išvažiavo į priešingą eismo juostą, be to, neatsižvelgė į tai, kad važiuoja tamsiu paros metu, nepasirinko atitinkamo greičio ir dėl to sukėlė mirtiną avariją, nesikratė jam mestų kaltinimų.
Plungiškio aiškinimu, tos dienos vakarą darbiniu automobiliu, atsiklausus įmonės direktoriaus, jis važiavo į Šateikius iš mamos namų parsivežti daiktų, nes kraustėsi. Jam pagelbėti sutiko draugas. J. Dima tikino, kad grįždamas su daiktais neviršijo leistino greičio – esą važiavo maždaug 70–80 kilometrų per valandą greičiu.
Prisimindamas, kaip įvyko nelaimė, vyras pasakojo, jog ties Didvyčiais išvydo staiga į kelią iššokusią stirną. Ją esą pastebėjo jau prie pat priekinio keleivio pusės rato. Sakė bandęs stabdyti, bet susidūrimo su žvėrimi vis tik nepavyko išvengti.
Kad būtų išvažiavęs į priešingą eismo juostą, plungiškis aiškino neprisimenantis, nors ekspertai nustatė, kad jis tikrai taip pasielgė. To pasekmė – susidūrimas su priešpriešais atvažiavusiu „Volkswagen Passat“.
J. Dima sakė, jog per avariją liko prispaustas, kaip ir kartu vykęs draugas, todėl prieiti prie kitos mašinos, įsitikinti, ar nėra sužeistųjų, negalėjo nei vienas, nei kitas. Pajėgė tik iškviesti medikus. Ir tik atvykus specialiosioms tarnyboms esą išgirdo, kad kitoje mašinoje yra ne tik sužeistųjų, bet žuvo kartu važiavęs vaikas. Daugiau detalių J. Dima nesugebėjo papasakoti. Vis kartojo vieną ir tą pačią frazę: „Negaliu pasakyti, neprisimenu.“
Tuos pačius žodžius kartojo ir per pirmąjį šios bylos posėdį apklaustas J. Dimos draugas, aiškinęs, jog prieš pat avariją užsnūdo, todėl nieko nematė. Tik kažkokiu mistiniu būdu jis sugebėjo užfiksuoti, kad draugas važiavo neviršydamas leistino greičio, nors dėl to visiems kilo abejonių, mat po susidūrimo opelio spidometras užstrigo ties 75 kilometrais. O juk J. Dima aiškino, jog išvydęs stirną ėmė stabdyti.
Jau per pirmąjį teismo posėdį J. Dima pasisakė ir dėl civilinių ieškinių – nors ir neneigė savo kaltės, jų plungiškis nebuvo linkęs pripažinti. Jo nuomone, prašomos sumos – neadekvačios jo pajamoms. Tada nukentėjusiųjų advokatai J. Dimos paprašė paaiškinti, kur dingo Plungėje jo turėtas namas bei BMW automobilis. Sutrikęs vyras ėmė suokti, kad namą užrašęs mamai kaip kompensaciją už anksčiau jai turėtą skolą, o automobilį pardavė, nes šis buvo sugedęs. Todėl ir lemtingąjį vakarą mašiną skolinosi iš įmonės.
Tokie pasiaiškinimai nė vieno neįtikino – J. Dimos pareikalauta pateikti tiek namo perleidimo už skolą, tiek mašinos pirkimo-pardavimo sutartis. Prašyta ir banko sąskaitų išrašų, įtariant, jog plungiškis po nelaimės iššlavė ten turėtas santaupas.
Jokie pinigai neatpirks vaiko netekties
Nagrinėjant bylą buvo apklausti ir žuvusio berniuko artimieji. Vaiko tėvai sakė dėl sūnaus žūties iki šiol stipriai išgyvenantys, nuolat kamuoja sielvartas, skausmas, pašlijo sveikata. Tikino, jog praradus sūnų, neliko prasmės gyventi.
Teismo posėdžių metu berniuko tėtis, sunkiai tramdydamas ašaras, tardė J. Dimą, o teismo prašė padėti išsiaiškinti visas nelaimės aplinkybes, nes tik taip krūtinėje vietos nerandanti jo širdis bent šiek tiek nurims.
Sūnaus netekusio vyro neįtikino teisiamojo žodžiai, kad dėl patirto šoko jis daug ko neprisimena. Mat jo veiksmai iškart po susidūrimo liudija ką kitą – J. Dima neva veikė labai organizuotai ir per 15 minučių spėjo 18 kartų paskambinti skirtingiems asmenis. Tai patvirtina jo telefonų išklotinės. Vairuodamas J. Dima naudojosi internetu, tad suabejota, ar avarija kilo išties dėl stirnos.
Berniuko tėvai tikino, kad jokie pinigai neatpirks sūnaus netekties, juo labiau kad vaiko praradimas neišmatuojamas pinigais, tačiau teismo prašė tenkinti jų pareikštus civilinius ieškinius, kad būtų nors kažkokia kompensacija, o avarijos kaltininkui prašė paskirti maksimalią laisvės atėmimo bausmę, atidedant jos vykdymą, bei atimti teisę vairuoti.
Apklaustas buvo ir dešimtmečio senelis iš tėčio pusės. Sunkiai rinkdamas žodžius vyras pasakojo, jog it košmarą prisimena tą naktį, kai paskambino jo sūnus ir pranešė apie tragišką nelaimę. Teisme raudodamas vyras prisiminė, kokie artimi buvo su anūkėliu, kuris buvo labai aktyvus, smalsus berniukas, malonus bendrauti.
Kad dešimtmečio netektis jo artimiesiems sukėlė didžiulį skausmą, kuris neapleis visą likusį gyvenimą, pasakojo ir žuvusio vaiko mamos brolis, kurio automobiliu lemtingą vėlų vakarą važiavo jo artimieji. Teismo vyras prašė priteisti nuostolius dėl nepataisomai sugadintos mašinos, nes draudimas jam žalos nėra atlyginęs.
Ypač sunku prisiminti nelaimę buvo berniuko seneliui, su kuriuo vaikas ir važiavo lemtingą naktį. Per avariją pats sunkiai sužalotas vyras prisiminė, kaip viskas greitai įvyko. Jis pasakojo išvydęs baltą šviesą, po to išgirdęs dukros balsą. Sakė po susidūrimo išlipęs iš automobilio bandė dukrai padėti išlipti, po to atsigulė prie griovio. Netrukus prisirinko žmonių, tada jis sukaupęs jėgas nuėjo prie anūkėlio, kuris buvo prisegtas saugos diržu. Vyras prisiminė, kad berniuko galva buvo ant palangės.
Atlikta ne viena ekspertizė
Nagrinėjant mirtinos avarijos aplinkybes, buvo atlikta ne viena ekspertizė, teisme apklaustas ne vienas specialistas ir ekspertas. Jų išvadose nurodyta, jog J. Dima kelyje nebuvo atsargus. Konstatuota, kad opelio, priešingai nei pasato, vairuotojas turėjo techninę galimybę išvengti eismo įvykio, jei pastebėjęs iš dešinės atbėgančią stirną, būtų stabdęs mašiną ir sukęs ne į kairę, o į dešinę pusę.
Detaliai išnarpliota ir tai, kaip žuvo dešimtmetis. Pasak eksperto, berniukas be jokių abejonių žuvo dėl smarkaus galvos palinkimo. Esą net jei jis ir būtų sėdėjęs specialioje kėdutėje, pasekmės būtų buvusios tos pačios.
Atsipirko lygtine bausme
Bylą išnagrinėjęs Plungės apylinkės teismas J. Dimą pripažino kaltu sukėlus mirtiną avariją. Už tai plungiškis nubaustas terminuoto laisvės atėmimo bausme trejiems metams, ją atliekant atvirojoje kolonijoje. Tiesa, bausmės vykdymą nutarta atidėti dvejiems metams, įpareigojant J. Dimą visą šį laikotarpį tęsti darbą.
Ši nelaimė, nepaisant bandymų apsaugoti savo turtą, J. Dimai kirs ir per kišenę – teks atlyginti nukentėjusiųjų patirtą žalą. Žuvusio berniuko tėvams priteista po 50 tūkst. eurų neturtinės žalos, seneliui, su kuriuo važiuodamas vaikas žuvo, – 15 tūkst. eurų, tiek pat ir kartu vykusiai vyro dukrai.
J. Dimai teks padengti ir nukentėjusiųjų patirtas bylinėjimosi išlaidas, kurios sudaro daugiau nei 9 tūkst. eurų. Tiesa, dešimtmečio tėvams dar 9 184 eurus turės sumokėti draudimo įmonė.
Šis nuosprendis nėra galutinis – jis dar gali būti skundžiamas aukštesnės instancijos teismui.