
Naujausios
Bent žodis lietuviškai – kirtis lentele
Plungės rajono savivaldybės paveldosaugininkas Gintaras Ramonas „Žemaičiui“ sakė, kad išlikusios medžiagos apie buvusią Plungės valsčiaus mokyklą nėra daug. Vis dėlto rado ir pasidalijo apie tai sukaupta informacija iš knygų ir laikraščių.
Knygoje „Senosios Plungės pėdsakais“ Stasys Stropus rašo, kad valsčiaus mokykla stovi tuoj už buvusio valsčiaus pastato, kur vėliau veikė Meno mokykla. XIX a. datuojamame pastate mokykla vaikams buvo įkurta pačios visuomenės lėšomis. Tuomet lietuviškas žodis, Rusijos imperijai uždraudus spaudą lietuvių kalba, skambėjo vis tyliau. Ir ši mokykla buvo skirta gyventojų rusinimui: joje žodžio ir rašto mokė rusakalbiai mokytojai, patys visiškai nemokėję lietuviškai. Mokiniai buvo skatinami pamiršti gimtąją kalbą – jei kuriam nors per pamoką išsprūsdavo lietuviškas žodis, sulaukdavo kirčio per ištiesta delną plaštakos pločio lentele.
Nubaustasis, kaip tada vadinta, „metalingos“ bausme ne tik turėdavo permąstyti savo elgesį ir iš to pasimokyti, bet paauklėti ir kitus gimtąja kalba prakalbusius bendraklasius. Šitaip lentelė keliavo iš rankų į rankas, o tas nelaimėlis, pas kurį ji pasilikdavo iki kito ryto, kitądien atėjęs į mokyklą būdavo „pasveikinamas“ rykštės kirčiais.
Viename gale – mokykla, kitame – mokytojo būstas
Apie valsčiaus mokyklą 1971 m. kovo 2 d. mūsų laikraštyje, tada leistame „Kibirkšties“ pavadinimu, yra rašiusi šviesaus atminimo kraštotyrininkė Eleonora Ravickienė.
Jai apie valsčiaus mokyklą pasakojo dvi žiemas nuo 1903-iųjų joje mokslus krimtęs J. Barzdys. Mokykla tuo metu buvusi be priestato, daug mažesnė, trijuose skyriuose mokėsi 48 mokiniai. Jų amžius labai skyręsis: kartu žinių galėjo semtis ir pradinukas, ir penkiolikmetis paauglys. Mokėsi daugiausia berniukai. O ir tie kibti į mokslus galėjo tik pasibaigus ganiavai – rudenį, rugsėjo ar spalio mėnesį.
Mokytojas gyveno tame pat pastate, kur ir mokė čia iš Narvaišių, Kapsūdžių, Vieštovėnų, kitų kaimų sugužėjusius mokinius, tik kitame trobos gale. Ir nors J. Barzdys jį apibūdino kaip nuoširdų žmogų, tačiau, žinoma, jis kalbėjo tik rusiškai, nepamiršdamas kartu su vaikais pamokas ir užbaigti, ir pradėti specialia maldele „Bože, cara chrani“, prašančia Dievo saugoti carą.
Anot S. Stropaus, lietuviukams, dar nemokantiems rusų kalbos, nebuvo lengva. Bet pamažėl įgusdavo rašyti rašinėlius, diktantus rusų kalba. Mokėsi ir bendrų dalykų – aritmetikos, trupmenų, gamtos pažinimo, geografijos.
Tačiau 1904 m., kai lietuviškas žodis jau nebebuvo užgintas, ir šioje mokykloje pradėta mokyti lietuviškai.
Įdomu tai, kad dabartinė Birutės gatvė, kur veikė valsčiaus mokykla ir yra išlikęs jos pastatas, tuo metu buvo vadinta Kretingos gatve. Kaip knygoje „Plungė“ rašo Aleksandras Pakalniškis, Birutės vardą ji gavo turbūt 1930-aisiais. Kodėl pavadinta būtent taip? Nes veda į Birutės tėviškę – Palangą.
Vakarinė mokykla
Galbūt ne daug kas žino, kad netrumpą laiką buvęs valsčiaus mokyklos pastatas buvo priglaudęs ir vyresnius mokinius, kurie mokytis ateidavo vakarais, daugiausia – po darbų.
Plungiškis istorikas Bronislovas Pocius „Žemaičiui“ pasakojo ir pats čia dirbęs dar sovietmečiu – 1980–1982 metais. Vakarais vesdavo istorijos pamokas, o dieną mokydavo tuometinėje trečiojoje vidurinėje mokykloje. Vakarinės mokyklos direktorė tuo metu buvo Angelė Valančienė, o jos pavaduotojas – Vladas Žalimas.
„Kai aš dėsčiau, klasėj būdavo 10–12 mokinių, nors į pamokas ateidavo 8 ar 6. Tie žmonės dirbo ir susirinkdavo mokytis vakarais. Buvo mokinių, kurie buvo už mane vyresni, o aš juos mokiau“, – prisimena B. Pocius.
Išgirdęs, kad šį istorinį pastatą ruošiamasi griauti, jau pasirašyta ir griovimo darbų sutartis, B. Pocius nė kiek nenustebo: „Jau 1984 metus jis buvo avarinis, galėjo lengvai užgriūti. Reikėjo jau seniai nugriauti. Ten šalia buvo du pastatai, vienam buvo muzikos mokykla, kitam – vakarinė“.
Nuo 2000 m. vakarinės mokyklos vadovavimą perėmęs Adomas Kripas, dabartinio Plungės paslaugų ir švietimo pagalbos centro direktorius, pasakojo, kad ši valsčiaus pastate veikusi mokykla skirtingais laikotarpiais turėjo vis kitą pavadinimą.
„Pavadinimų buvo daugybė, visokiausių. O socializmo laikais ji net turėjo skyrius. Miręs jau buvęs direktorius, pavardės neatsiminsiu, kuris net „Linų fabrike“ buvo tos mokyklos skyrių atidaręs, kad būtų patogiau darbininkams mokytis po darbo ateiti. Skyrių ir kaimuose turėjo. Po šio direktoriaus mokyklos vadove ilgokai išbuvo Angelė Valančienė“, – atsiminė direktorius.
Kiekvienoj klasėj – po krosnį
A. Kripas pasakojo, kad jam direktoriauti buvusiame valsčiaus pastate nebeteko, mat vakarinė mokykla gal 1998 m. įsikėlė į šalia veikusios meno mokyklos pastatą. Jame dabar veikia senelių globos namai, o Mykolo Oginskio meno mokykla buvo įkurdinta Laisvės gatvėje, kur veikia iki šiol.
Sako, iš meno mokyklos perimtas statinys buvo kur kas geresnis nei 1886 m. statyta valsčiaus mokykla – bent jau per kojas vėjai nesiautė, buvo trigubos grindys.
„Vienas lentas nuėmėm, radom kitas ir dar kitas. Palyginus su anuo pastatu, buvo didelis skirtumas, nes ten stogas jau buvo prakiuręs, bėgo kiaurai. Kiekvienoj klaselėj stovėjo krosnis. Kūrikai anksti ateidavo, užkurdavo, kad įšiltų. Tualetas – lauke. Nei vandens, nieko“, – pasakoja A. Kripas.
Tiesa, ir meno mokyklos jai užleistame pastate vakarinė mokykla neužsibuvo, mat 2002 m. uždarius lopšelį-darželį „Liepaitė“ išsikėlė ten.
A. Kripas, kaip ir B. Pocius, nesistebi, kad buvusio valsčiaus pastatą nutarta griauti. „Kai važiuoju pro šalį, pasuku akis – atrodo siaubingai. Be langų, stogas įlūžęs... Baisu, kad neįvyktų nelaimė.“
Nors statinys ir atrodo apverktinai, benamiams jis įtikęs – jiems čia vis stogas virš galvos. Tad nelaukdama nelaimės Savivaldybė pastatą griaus, o vietoj jo išdygs kitas, jau ne švietimo, o socialinės paskirties. Senoji Plungės valsčiaus mokykla liks atmintyje, žmonių pasakojimuose ir nuotraukose.