
Naujausios
Savivaldybės meras Antanas Černeckis „Žemaičiui“ sakė, kad paminklą ruošiamasi nugriauti, tiesa, tik sutvarkius visus reikalingus formalumus, gavus Kultūros paveldo departamento sutikimą, mat kapinės įtrauktos į kultūros vertybių sąrašą.
„Neskubam, kad viens, du – ir nugriauti iki gegužės 9-os, kaip kad kiti kalba. Nedarom iš to politikos. Tiesiog atėjo laikas. Rusijos konsulatas kažkada jį tvarkė, restauravo, bet nei to konsulato likę, nėra kam užsiimti. Paminklas kapinėse išstovėjo daug metų, per tą laiką aptriušo, tai taip ar taip jau reikėtų arba jį tvarkyt, arba nukelt. O kadangi atnaujinti nėra kam ir, atrodo, kad greitu laiku niekams nerūpės, tai tiesiog reikia sutvarkyt tą vietą. Į karių kapines ir aplamai į kapines mes žiūrim pagarbiai, atsargiai ir sutvarkysim ramiai. Juk tie žmonės, didžioji dalis, ne savo noru čia atėję, o žuvę kariai“, – sakė A. Černeckis.
Rietavo savivaldybė jau yra išsiuntusi raštą Kultūros paveldo departamento Telšių skyriui, prašydama leidimo paminklą nukelti, nes tokių sprendimų, mero žodžiais, negali priimti tiesiog „iš kepurės“. Tad šiuo metu laukiama departamento atsakymo, nors jis kaip ir aiškus – leidimas greičiausiai bus duotas, nes žodžiu jau yra apkalbėta, trūksta tik oficialių dokumentų.
Be to, kad paminklas būtų nuverstas, o ne liktų stovėti, pasisako ir didesnė dalis Rietavo savivaldybės gyventojų. Rietaviškius buriančioje socialinio tinklo „Facebook“ grupėje viena Savivaldybės darbuotojų savo ruožtu surengė apklausą, prašydama išsakyti nuomonę minėtu klausimu. Ir nors ši apklausa nebuvo oficiali, anot mero, du trečdaliai joje dalyvavusiųjų pasisakė už paminklo nugriovimą.
A. Černeckis sakė netgi matąs galimą sprendimą to paminklo vietoje, pavyzdžiui, pastatyti kryžių, kaip tai daroma žuvusiems partizanams atminti, bet abejojąs, ar kas nors to norės.
Amžinojo poilsio vietą, kur palaidoti 158 Sovietų Sąjungos kariai, vis dar lanko čia atgulusiųjų giminės, ja būtina rūpintis, prižiūrėti. Tačiau pats paminklas, mero nuomone, Ukrainoje vykstančio karo fone gali kelti prieštaringus jausmus, tad būtų metas su juo atsisveikinti.
Amžinojo poilsio Rietavo žemėje atgulę sovietų kariai žuvo 1944 m. spalio 4 dieną. 145 kariai yra žinomi, 13 – nežinomų. Jų kapvietė paskutinį kartą buvo tvarkyta 2003 m. Rusijos federacijos jos pačios lėšomis. Paminklas su rusišku įrašu „Amžina atmintis kritusiems tarybiniams kariams 1941–1945“ kapinėse stovi nuo 1951 metų.
Anot A. Černeckio, šis sovietinius karius šlovinantis paminklas – vienintelis toks, likęs Rietavo savivaldybėje.
„O juk buvo aikštėj paminklai, buvo prie „Senukų“ paminklas. Buvo daugybė tų paminklų pristatinėta. Kai atėjo rusų valdžia, Laisvės paminklą nugriovė aikštėj, atėjus nepriklausomybei – jis vėl buvo atstatytas. Taip su tais paminklais yra, – sakė meras. – O patys lietuviai elgėsi pakankamai santūriai, taip karštakošiškai nepuolė tų sovietinių paminklų naikinti, griauti.“
Kultūros departamento sprendimas dėl paminklo Rietavo kapinėse savivaldybę turėtų pasiekti jau šiomis dienomis.