
Naujausios
Balsavo du kartus
Balsuoti priimant sprendimą dėl Rietavo savivaldybės švietimo įstaigų tinklo pertvarkos 2022–2026 m. bendrojo plano patvirtinimo teko dusyk.
Pirmąjį kartą, matyt, emocijų užvaldyti ir Žadvainių pagrindinės mokyklos direktoriaus S. Kažukausko emocingos kalbos sujaudinti, politikai sprendimo nepriėmė – buvo per daug susilaikiusiųjų. Tačiau po trumpos pertraukėlės, matyt, perkratę mintis ir įsiklausę į posėdžio metu nuskambėjusį Rietavo L. Ivinskio gimnazijos direktorės Almos Lengvenienės prašymą gerbti Žadvainų žmones ir jiems svarbaus sprendimo neatidėlioti, koks jis bebūtų, visgi pasisakė už tai, jog rugsėjį Žadvainuose skambutis nebenuskambėtų.
Apie tokią galimą Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos pradėtos įgyvendinti pertvarkos baigtį savivaldybėje buvo pradėta kalbėti jau pernai, neseniai apie tai rašė ir „Žemaitis“. Tik tada galbūt naiviai viltasi, jog Žadvainuose mokyklą pavyks išsaugoti bent jau kaip L. Ivinskio gimnazijos skyrių, deja, paaiškėjo, kad ir tokios galimybės nėra.
Mažiau jungtinių klasių
Rietavo savivaldybės švietimo įstaigų tinklo pertvarkos 2022–2026 m. bendrąjį planą posėdžiavusiesiems pristačiusi Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Lidija Rėkašienė pabrėžė, jog mokykla, kurioje nėra bent 60-ies mokinių, savarankiškai gyvuoti negali.
Tiesa, jeigu švietimo įstaiga pati nebesurenka 60-ies mokinių, ji gali tapti kitos, didesnės, mokyklos skyriumi. Bet ir čia yra sąlygų: 1–10 klasėse turi būti ne mažiau kaip po 8 vaikus. Jeigu tiek mokinių klasėse nesurenkama, jos gali būti išlaikomos tik savivaldybės lėšomis, kas, anot L. Rėkašienės, yra nerealu.
Žadvainų bei Medingėnų padėtį apsunkina tai, jog nebeleidžiama turėti jungtinių pagrindinio ugdymo klasių.
„O per tuos 20 metų, kai dirbu vedėja, Medingėnuose praktiškai nuo pirmos iki 9 klasės vaikai mokėsi vien jungtinėse klasėse. <...> Dėl to kentėjo ir vaikų rezultatai, ir mokytojų darbas. Nuo šių metų jungtinių klasių būti nebegali“, – situaciją, kodėl Medingėnuose liks tik pradinukai, aiškino vedėja.
Be to, ir pradines klases dabar leidžiama jungti tik po dvi, o buvo laikas, kai vienoje galėjo sėdėti ir keturių skirtingų klasių mokiniai.
Žadvainių situacija dar blogesnė: mokykla nesurenka pilnų klasių nei pradinukų, nei vyresniųjų. Taigi, kad liktų savarankiška mokymo įstaiga, ji neatitinka bendro moksleivių skaičiaus reikalavimo, o kad išliktų kaip skyrius – neužtenka mokinių klasėse.
Vežioti iš Rietavo į Žadvainus nebūtų galima
Anot L. Rėkašienės, iš visų Žadvainuose šiuo metu besimokančių vaikų kone 90 procentų yra atvežami iš kitur – Stalgėnų, Veiviržėnų, Judrėnų, Tverų, kitų gyvenviečių. Šitaip dirbtinai palaikant jos gyvybę, mokykla veikė ne vienerius metus. O gal ir dabar būtų galima, Žadvainių mokyklą prijungus prie rietaviškės gimnazijos, trūkstamų vaikų skyriaus klasėms atsivežti iš ten?
Tačiau posėdžio metu išaiškinta, kad tai neleistina – iš mokymo įstaigos į filialą vežioti moksleivius šiukštu, nes tai jau būtų pinigų plovimas. Esą situacija vargiai išsispręstų ir bandant mokinių privilioti iš tų pačių Judrėnų. Kaip sakė L. Rėkašienė, visos savivaldybės, tarp jų, žinoma, ir Klaipėdos rajono, yra suinteresuotos tinkamai sutvarkyti savo mokyklų tinklą, nes už tai gaus finansavimą.
„Kad ir kaip skaudėtų, šiuo metu vaikų Žadvainuose nėra, o jei nėra vaikų, ir mokyklos negali būti“, – kalbėjo L. Rėkašienė ir pati neslėpusi sentimentų, kad tai jos pirmoji darbovietė.
„Tai – vaikų ir tėvų likimai“
Galiausiai į tribūną kalbėti stojo pats Žadvainių pagrindinės mokyklos direktorius. Supratęs, kad tai paskutinė proga įtikinti politikus iš Žadvainų neatimti mokslo žiburio, jis kalbėjo emocingai ir vieną po kitos traukė visas kortas, galinčias nusverti sprendimo priėmimą į gerąją pusę, ant stalo.
S. Kažukauskas pabrėžė, kad rugsėjį Žadvainuose išeitų surinkti 58 vaikus, o tai jau visai arti reikiamo skaičiaus, apeliavo į politikų jausmus, kad uždarius mokyklą, kitos tektų ieškotis net 38-iems vaikams iš socialinių rizikos šeimų, taip pat nemažai daliai vaikų su specialiaisiais poreikiais, kurie čia jaučiasi gerai, yra viskuo aprūpinti, jiems suteikiamas bendrabutis. Esą be darbo liktų ir 25 pedagogai, kurie išvyktų dirbti į kitus rajonus, mat savivaldybėje darbo vietų mokyklose vargiai atsirastų.
„Ar esat kas buvę mūsų mokykloj, be čia dirbančiųjų? Ar žinot, kokias patalpas turim, kokiom priemonėm esam aprūpinti? Jei ne visi esat buvę ir dabar ruošiatės priimti sprendimą, kuris liečia vaikus ir tėvus... Tai ne kokio nulinio plakato iš ministerijos nurašymas, o mokyklos uždarymo klausimas, vaikų, jų tėvų likimai“, – kalbėjo S. Kažukauskas.
„Pasirinkimo neturim“
Posėdžiavusieji dėkojo direktoriui už jo nuoširdų atsidavimą mokyklai, jos pastatų tvarkymą, už išdirbtus metus ir bandė paaiškinti, kad tai ne Rietavo politikų įnoris užverti mokyklėlės duris, o į visos Lietuvos švietimo įstaigas įsisukusi reforma.
„Šiandien mes pasirinkimo neturim“, – liūdnai konstatavo prieš 37 metus šioje mokykloje pats mokytojavęs meras.
Visgi S. Kažukausko kalba Tarybos narius akivaizdžiai sujaudino ir jie pirmojo balsavimo metu sprendimo nepriėmė. Bet A. Lengvenienės ir Jono Eugenijaus Bačinsko paraginti apsispręsti dabar, grįžę po pertraukos buvo ryžtingesni ir balsuodami antrąkart 12 balsavo UŽ pateiktą tinklo pertvarkos planą, du – PRIEŠ.
Trys politikai – Augustas Šlimas, Vilija Razmienė ir Saulius Jonušas – priimant sprendimą nedalyvavo, kad nebūtų supainioti asmeniniai ir viešieji interesai, mat patys yra Žadvainių pagrindinės mokyklos pedagogai.
Taigi Žadvainių pagrindinės mokyklos istorijos puslapį ketvirtadienį nuspręsta užversti visam laikui.
Kas laukia toliau?
Uždarius mokyklą, ištuštės ne tik šis neseniai remontuotas jos pastatas – tuščias liks ir bendrabutis. Reikės apsispręsti, ką daryti su pastatais.
Posėdžio metu meras svarstė, kad, matyt, bus palikta pusė etato darbuotojui, kad šis prižiūrėtų pastatus, tvarkytų aplinką, ir tuo pačiu reikės ruoštis jų privatizavimui.
„Kažkas nupirks ir padarys gal kokią įstaigą. Vieta labai graži ir tinkama daug veiklų, turėtų atsirasti kažkas“, – svarstė A. Černeckis.
Nuskambėjo siūlymas, kad mokyklos kompleksas tiktų privatiems senelių globos namams.
Meras taip pat kalbėjo, kad reikės suskubti rasti lėšų mokytojų išeitinėms. O L. Rėkašienė pabrėžė, kad nebus taip, jog atleisti pedagogai liks visiškai gatvėje, mat daugeliui čia dirbančiųjų mokytojavimas Žadvainuose buvo antraeilės pareigos. Be to, esą galbūt kai kuriems pedagogams vietos atsiras L. Ivinskio gimnazijoje ar Rietavo lopšelyje-darželyje.
Tveruose nebeliks gimnazijos
Nuo 2025 m. rudens savivaldybėje liks tik viena gimnazija, mat esanti Tveruose bus pertvarkyta į pagrindinę mokyklą, o mokyklos skyrius Medingėnuose bus uždarytas.
Gimnazijos statuso Tverų mokymo įstaiga neteks, nes nebesurinks pakankamai mokinių gimnazinėse klasėse.
Kaip skelbia ministerija, nuo kitų mokslo metų III–IV klasėse turėtų būti ne mažiau kaip po 12 mokinių, antraip jos negaus valstybės biudžeto lėšų. O nuo 2024 m., norint formuoti III ir IV gimnazijos klases, taptų privaloma trečioje gimnazinėje klasėje turėti ne mažiau nei 21 mokinį.
Posėdžio metu pastebėta, kad, prie Tverų gimnazijos vairo stojus naujai direktorei Gitanai Kužmarskytei, abiturientų egzaminų rezultatai pagerėjo ir ši mokykla tapo konkurencinga
L. Ivinskio gimnazijai, tačiau mokinių Tveruose, kaip bebūtų, per mažai.
Švietimo įstaigos suskaičiuojamos ant rankos pirštų
Nepaisant to, kad pagyrų posėdžio metu nuskambėjo tiek G. Kužmarskytei, tiek neseniai L. Ivinskio gimnazijai vadovauti pradėjusiai A. Lengvenienei, pastebėta ir tai, jog Rietavo savivaldybės mokyklų moksleivių pasiekimų vidurkiai retai viršija Lietuvos vidurkį.
„Mes jau 15 metų esam praktiškai paskutinėj vietoj“, – konstatavo L. Rėkašienė. Ir, anot jos, ši mokyklų tinklo pertvarka turėtų situaciją pakeisti į gerąją pusę, mat mokiniai gaus kokybiškesnį ugdymą, galės rinktis įvairias mokymosi formas, naudotis naujausiomis technologijomis, ko mažos mokyklėlės dažnai neturi.
O beveik per dvidešimtmetį, nuo 2003 metų, Rietavo savivaldybėje švietimo įstaigų sumažinta tiek, kad nuo šių metų rudens jų liks tik keturios: Tverų gimnazija su skyriumi Medingėnuose, L. Ivinskio gimnazija, Rietavo M. K. Oginskio meno mokykla ir lopšelis-darželis.
Nuo 2003 m. uždarytos Liolių, Pajamončio, Pelaičių, Giliogirio, Daugėdų pradinės mokyklos, Rietavo „Aušros“ katalikiškoji mokykla ir Labardžių pagrindinė mokykla.
Žadvainuose mokykla veikė nuo 1921 metų.