
Naujausios

Už pagalbą dėkingas auklėtinių tėvams
Apie tai, kad Plungės sporto ir rekreacijos centre nebelieka daugybę metų Platelių ežere kultivuotos sporto šakos – buriavimo – su liūdesio gaidele kalbėta balandžio pabaigoje posėdžiaujant Plungės rajono savivaldybės tarybai. Centro vadovas Alvydas Viršilas paaiškino, kad ilgametis treneris
J. Petronis dėl garbaus amžiaus nutarė atsisakyti šių pareigų, o įpėdinio jam nerasta. Tad nebeliko nieko kito, kaip tik išbraukti buriavimą iš rajono sporto šakų sąrašo.
Ir tokia Plungės situacija – ne išskirtinė. Buriavimo trenerių trūksta visoje šalyje, be to, šio sporto entuziastus neretai atbaido būtinybė savo lėšomis pirkti brangią įrangą, mat sporto mokykloms ir centrams po kelis tūkstančius eurų kainuojantys laiveliai yra tiesiog neįkandami.
Tokį galvosūkį, iš kur gauti lėšų, 2006 metais sprendė ir į Plungę gyventi atsikėlęs J. Petronis. Tąsyk pagalbos ranką ištiesė savo atžalas į buriavimo užsiėmimus užrašę tėvai. Jų rūpesčiu buvo nupirkti „Optimist“ klasės laiveliai vaikams treniruotis, kita reikalinga įranga bei apranga.
„Važiavau į Daniją, nupirkom tų laivelių ir taip prasidėjo treniruotės“, – pirmuosius žingsnius Plungėje prisiminė J. Petronis, ilgą laiką vaikus į treniruotes vežiodavęs savo transportu: šiltuoju sezonu bene kasdien – į užsiėmimus Platelių ežere, žiemą du kartus per savaitę – į fizinio parengimo treniruotes Platelių gimnazijos sporto salėje ir vieną kartą – į plaukimo pamokas Rietavo baseine.
Tiems, kurie buriavimo paslapčių mokydavosi uoliausiai ir demonstruodavo didžiausią užsidegimą, per Velykų atostogas nusišypsodavo laimė kartu su treneriu išvykti į savaitės stovyklą Ispanijoje, kur buriavimo sezonas trunka kone ištisus metus. Ne taip, kaip Lietuvoje, kur iškelti burę pirmąsyk po žiemos gali nebent gegužę. Dėl to, J. Petronio teigimu, Europos čempionatuose ir regatose lietuvaičiams sunkiai sekasi varžytis su pietiečiais – tiesiog jų galimybės treniruotis yra ne- vienodos.
Tapti dviratininku nepavyko, tad teko sėsti į kanoją
Pats Jonas buriavimo paslapčių pradėjo mokytis gana vėlai, sužavėtas varžybose Lenkijoje pirmą sykį išvystų burlenčių, nors iki tol laurus skynė kaip irkluotojas ir slidininkas.
Ukmergės rajone gimęs ir užaugęs J. Petronis buvo jauniausias, net 8-as, vaikas šeimoje. Potraukį sportui pajuto gana anksti. „Pirmą diplomą gavau 5-oj klasėj, gimnastikos rajono pirmenybėse užėmiau pirmąją vietą. Taip ir prasidėjo...“ Lengvoji atletika, futbolas, slidinėjimas – traukė kone visos sporto šakos, tačiau baigęs vidurinę mokyklą ir nutaręs stoti į Kūno kultūros institutą, pasirinko dviratininko specialybę.
Stojamieji egzaminai, Jono akimis, praėjo sėkmingai, visose rungtyse ukmergiškis demonstravo pranašumą prieš kitus stojančiuosius, tačiau stojamųjų knygelėje išvydo įraitytą riebų trejetą. „Toks dėstytojas pareiškė, kad nemoku ant dviračio užsėsti. Stojom 35, priėmė tik 5-is. Visi kauniečiai, o aš – vaikas iš kaimo. Kam tokio reikia...“
Supykęs J. Petronis tą pačią dieną atsiėmė stojimo dokumentus ir pasakė sau daugiau nė kojos ten nekelsiantis. Vis dėlto tolimesni įvykiai susidėliojo taip, kad po kelerių metų jau pats institutas pakvietė sportui gabų vaikiną. Ir viskas, kaip pats sako, per armiją. Tarnaudamas dalyvavo slidinėjimo ir šaudymo varžybose Vilniuje. Toj pačioj trasoj rungėsi ir studentai slidininkai. Jono pademonstruoti rezultatai atkreipė Kūno kultūros instituto slidinėjimo trenerio dėmesį. Jis susirado kareivėlį ir paragino pabaigus tarnybą stoti studijuoti slidinėjimą ir irklavimą.
„Įstojau gana lengvai, nors iki tol net valty sėdėjęs nebuvau“, – dabar ir pats stebisi, prisiminęs savotišką jaunystės metų avantiūrą. Ir jau įstojus ne kokią valtį teko mokytis irkluoti, o iškart kanoją. Bet ir ją netruko įvaldyti. Su porininku irkluodamas dvivietę kanoją Jonas tapo respublikos čempionu. Jiedu 1963 metais buvo pakviesti dalyvauti varžybose Lenkijoje ir tai buvo, J. Petronio žodžiais, pati pirmoji lietuvių sportininkų kelionė po okupacijos į vadinamąjį didįjį užsienį.
Laimėjimai – kaip iš gausybės rago
1965 m. baigęs institutą J. Petronis gavo paskyrimą į Trakus. Trenerių reikėjo visur, o kadangi irkluotojų varžybos ir treniruotės daugiausia vykdavo Trakuose, buvo labai lengva apsispręsti, kur nuleisti inkarą. Jonas prisiminė dar šiek tiek pasibranginęs – Sporto mokyklos vadovui pareiškė atvyksiantis dirbti tik su sąlyga, jei Trakuose gaus butą.
Ilgai laukti nereikėjo – tiek butą naujai pastatytame daugiabutyje, tiek netrukus baldų, kurie tais laikais buvę didelis deficitas, gavęs. Pastaruosius parsivežęs iš treniruočių stovyklos Ignalinoje, kur išvyko pirmąją dieną po persikėlimo į Trakus. Kaip dabar juokiasi prisiminęs, tąkart iš Ignalinos grįžęs net su trimis komplektais didele retenybe buvusių lenkiškų baldų sukėlė kaimynų susidomėjimą ir smalsumą, kokia privilegijuota žvaigždė jų name įsikūrė.
Po kelerių metų J. Petronis buvo pakviestas vadovauti Trakuose pradėtai statyti sporto klubo „Dinamas“ irklavimo bazei. Jai paskyrė net 23-ejus metus, tačiau lygiagrečiai ir pats aktyviai sportavo, dalyvaudavo irklavimo varžybose. Vienose tokių Lenkijoje išvydo iki tol neregėtą dalyką – burlentę. Antrą sykį porą buriuotojų, bandančių įvaldyti šią naujovę, pamatė jau grįžęs į Trakus.
„Vienas, žiūriu, pilvuką tokį neblogą beturintis, kitas visai plikas. Aš dar tuo laiku neblogos formos buvau. Pagalvojau, kad jei tokie plaukioja, kodėl aš negaliu pabandyti.“
Nieko nelaukęs Jonas nuspūdino į jachtų klubą, ten parodė savo susidomėjimą ir iškart gavo pabandyti paplaukti burlente. O jau po savaitės dalyvavo pirmose burlentininkų varžybose. Iš 35-ių dalyvių atplaukė 15-as ir... paskutinis. Dėl itin stipraus vėjo sako virtęs daugybę kartų, tačiau finišą vis tiek pasiekęs.
Aistras kurstė ir olimpinė ugnis
Tokia buvusi ne tik pirmoji J. Petronio pažintis su burlente, bet ir apskritai burlenčių sporto tiek Lietuvoje, tiek tuometinėje Sovietų Sąjungoje pradžia. Jo entuziastai pradėjo žygius, kad ši rungtis būtų įrašyta tarp olimpinių. 1980 m. J. Petroniui kartu su kitais burlentininkais teko dalyvauti parodomosiose varžybose Taline (Estijoje), kur buvo perkelta dalis Maskvos olimpinių žaidynių.
Stengtasi ne veltui – į 1984-aisiais Los Andžele (JAV) vykusias vasaros olimpines žaidynes buvo įtrauktas ir plaukimas burlente. Ruošiantis šiai olimpiadai sudaryta Tarybų Sąjungos komanda, į kurią pateko ir J. Petronis. Buriuotojai tris mėnesius rengėsi tam treniruočių stovykloje Sočyje, tačiau išvykti į JAV taip ir neteko – SSRS nusprendė boikotuoti Los Andželo olimpines žaidynes.
Šį nusivylimo kartėlį maldė pasiekimai gimtojoje šalyje. Respublikinėse burlenčių varžybose J. Petronis pirmosios vietos niekam neužleido net trejus metus iš eilės.
„Bet vieną dieną pasakiau sau, kad su burlentėmis jau gana – reikia dėti tašką. Vis tik ne jaunuolis jau buvau, 43-ejų. Puikiai suvokiau, kad ilgai negalėsiu išlaikyti tos kartelės. Nutariau išeiti nenugalėtas“, – šypsosi plungiškis, iki tol ant burlentės dažnai praleisdavęs kone visą dieną – išplaukdavęs priešpiet ir į krantą grįždavęs tik vakare.
Pradėti gyvenimo iš naujo – į Plungę
Paklaustas, kaip tokį atsidavimą sportui priėmė šeima, vyras pasakojo, kad pirmoji žmona buvo sportininkė, kaip ir jis, irkluotoja bei slidininkė, irgi skynusi sportines pergales, tad jai buvo suprantamas sutuoktinio užsidegimas. Vis dėlto po kurio laiko judviejų keliai išsiskyrė. Sutikęs kineziterapeutę žemaitę Jonas ryžosi pradėti gyvenimą iš naujo – dėl mylimosios paliko Trakus, kur prabėgo 33-eji metai, ir persikėlė gyventi į Plungę. Čia gimė judviejų sūnus, dabar – jau pasienietis, saugantis Palangos oro uostą.
Atsisveikinęs su profesionalaus sportininko karjera Jonas atsidėjo pedagoginiam darbui, o mažiesiems buriuotojams neretai turėdavo atstoti ne tik trenerį, bet ir tėvą, mat kai kuriuos krimsti buriavimo paslapčių tėvai atvesdavo vos sulaukusius 6-erių.
Paklaustas, kokios savybės būtinos geram buriuotojui, J. Petronis nedvejodamas atsako, kad pirmiausia reikia turėti gerą galvą. Žinoma, prieš brisdamas į ežerą turi nugalėti vandens baimę, tačiau gerų rezultatų nepasieksi, jei nenusimanysi apie gamtos reiškinius, nemokėsi nustatyti vėjo krypties ir greičio, nesuprasi, iš kurio debesies ko laukti.
„Vaikams nelengva tą perprasti, reikia laiko ir įgūdžių. Su metais išmokstama, kad reikia žiūrėti ne tik į vandenį, bet ir į debesis. Pajusti laivelį. Pats kai plaukiodavau burlente tiesiog uždėjęs pirštų pagalvėles ant giko stengdavausi pajusti kiekvieną vėjo dvelktelėjimą ir burės plastelėjimą. Ne retai likus mėnesiui iki varžybų pradėdavau važinėti į tą vietą treniruotis, kad perprasčiau tenykštes sroves. Na ir, aišku, svarbu psichologija, kuriai, mokantis institute, būdavo skiriama nemažai dėmesio. Savo varžovus stengdavausi „apdoroti“ dar krante. Gražaus pokalbio forma“, – juokiasi plungiškis.
Pasak jo, kiti sportininkai kai kada imdavosi ir ne visai etiškų būdų susidoroti su varžovais. Pasitaikydavo net bandymų prie starto linijos apversti stipriausią varžovą su visa burlente, kad šiam besikapanojant iš vandens kiti jau spėtų įveikti dalį distancijos. „Kaip bebūtų, sportas yra kova“, – įsitikinęs treneris.