
Naujausios
Lietuvos metų paukštis – rudagalvė antis
Šikšnosparniai, kamanės, laukinės bitės, tritonai, gluodenai, driežai, liepsnelės, musinukės ir daugybė kitų kaimynystėje įsikūrusių padarų. Ar juos pažįstame? Kokią įtaką darome vieni kitų gyvenimams?
Ar žinote, kad šiemet Lietuvos metų paukščiu Ornitologų draugija paskelbė rudagalvę antį? Rinkdami metų paukštį ornitologai siekia atkreipti visuomenės ir aplinkosaugos institucijų dėmesį į nykstančias, išskirtinio dėmesio bei specialių apsaugos priemonių reikalingas rūšis. Šiuo metu tiek Lietuvoje, tiek visos Europos mastu šios antelės likimui palankių sąlygų lieka vis mažiau. Pasak Tarptautinės gamtos apsaugos organizacijos, viena iš svarbiausių šios rūšies nykimo priežasčių yra vandens telkinių tarša. Intensyvus ir chemizuotas žemės ūkis iš esmės keičia povandeninės augalijos bendrijas, kurios labai svarbios rudagalvės anties mitybai. Dėl eutrofikacijos nendrėmis užželia jauniklių maitinimuisi svarbios atviros vandens telkinių seklumos.
Turbūt retas žinotų, kas per įžymybė ta antis, sulaukusi tiek dėmesio, kurios vardu buvo vadinami pirmieji Suomijos ginkluotųjų pajėgų tankai 1941–1944 m., naudoti kare su Rusija. O gal ji plaukioja artimiausiame tvenkinyje?
Žmogus – gamtos niokotojas
Gaila, bet vietoje anties galime įrašyti griežlę, teterviną, juodąjį gandrą – kandidatų sąrašas netrumpas. Arba burbulį, meškinį česnaką, pakalnutes, vaistinę kraujalakę, trilapį puplaiškį ar daugybę kitų augalų bei gyvių, kurių rūšims gresia išnykimas. Jų atsikūrimo sąlygos kasmet sunkėja, mažėja palikuonių, subrandintų sėklų, dėl ko ilgainiui šios rūšys išnyks. To priežastis – vėlgi intensyvi ir savanaudiška žmogaus veikla. Tikriausiai ne vienas numotų ranka ir sakytų, kad pas mus dar ne bėda, jei yra problemų – tai gal kur kitur, svečiose šalyse, o mums nėra dėl ko murmėti, žiū, kiek gandrų turime, gegutės kukuoja, lakštingalos gieda.
Ir dar kaip yra. Jau senokai pats laikas sustoti, kol dar šie procesai neįsisuko negrįžtamai, apsidairyti ir pradėti draugiškiau gyventi su nuolatos šalia mūsų esančiais gamtos tvariniais. Kas būtų, jei pavasario nepaskelbtų vieversys, nepasveikintų pempė ar varnėnas ? Kokie liūdni būtų pavasariai be visų mažesnių ir didesnių giesmininkų choro, o vasaros karščiu mirgančios dienos be čiurlių nardymo ir jų „svyravimo“. Jaukūs vakarai be griežlės džyravimo, rudenys be išskrendančių gervių atsisveikinimo tebūtų lyg negyvi begarsiai aktai, kuriuose gerai ir patogiai gyvenantiems žmonėms ilgainiui pasidarytų labai ilgu. Imtų kažko trūkti, tarsi kokio jausmų rakto, atrakinančio sielas gėriui, džiaugsmui, o tuo pačiu ir gilesniam laikinumo šioje žemėje suvokimui.
Padėkime čiurliams ir kregždutėms
Jau grįžo vieni paskutiniųjų parskrendančių paukščių – čiurliai. Kasmet šiam paukšteliui išgyventi darosi vis sunkiau, nes vis labiau nyksta vietos, kuriose galėtų įsirengti lizdą. Čiurliai labai blogi statybininkai, mieliau apsigyvena kieno nors susuktame lizde, vaikšto mažai, tik skraido, tad tenka „nuomotis“ įruoštus kitų, ypač varnėnų, inkilus.
Renovuoti namai, patogūs perėti plyšiai, landos – visi užtaisyti, nėra kur paukšteliui įsirengti namų. Dar nevėlu pakabinti jiems inkilų, patogių įskristi įsibėgėjus, lyg kokiam reaktyviniam lėktuvėliui.
Nelengva ir kregždėms, nes ne vienas balkone ar pastogėje nukrapšto jų lizdus, girdi – teršia. Gal taikai su kregždutėmis sutvirtinti šį sausą pavasarį padėkime dubenį šlapio molio, kad turėtų iš ko pasistatyti namelius. Kai kurios užsienio šalys parduoda molinius inkilus kregždėms. Pas mus tokių įsigyti dar nesiūloma, bet bent jau patogią lentelę kur pastogėje galėtume prikalti – nedaug tekainuos ir laiko, ir lėšų.
Kur pasidėti varlei
Sodriai geltonus žiedus jau skleidžia burbuliai, sparčiai nykstantys iš mūsų kraštovaizdžio, nes vis intensyviau šienaujame, tręšiame, ariame. Vardan kviečių po arimais gula orchidėjos, gaisrenos, katilėliai, šimtai kitų augalų. Ir niekam nesvarbu, kad po kurio laiko pievose žaliuos tik eraičinai, motiejukai ar dobilai, gal siūruos tik javai. O medučio norisi, kur bitelės skris?
Jau gerokai sumažėjo varlių. Ir ne gandrai čia kalti. Ar teko matyti, kaip, artėjant pavojui, varlė letenėlėmis tarsi žmogus rankomis prisidengia galvelę? Denk nedengęs, greitos ir galingos šienapjovės to nemato. Kaip ir paukštelių lizdų, jauniklių, stirnų mažylių – visų, kas neseniai išvydo saulę. Pievose ir kemsynėse retenybė yra pempės, veik nebėra kuolingų, net kurapkos, būriais čerpsėjusios po laukus, baigia išnykti. Sumažėjo ir zuikių, ežių, kitų smulkių gyvūnėlių.
Bet laukuose padaugėjo „dinozaurų kiaušinių“ – šieno ritinių. Taip, valgyti daug ir skaniai norime visi. Dėl karo Ukrainoje auganti maisto paklausa dar daugiau natūralių buveinių-namų atims iš gyvosios gamtos. Ar tikrai reikia suarti visus kemsynus, ar bent šiek tiek galima palikti, kad kiekvienas gyvas padaras galėtų turėti namus ir atrastų gyvus savo vaikus. Juk jie – mūsų nematomi, tylūs kaimynai, tad susipažinkime su jais geriau ir pamilkime tokius, kokie yra – gražūs ar neišvaizdūs, tylūs ar rėksniai. Tegul geros kaimynystės diena nuvilnys tolyn ir už kiemo vartų.
Gal jūs, mieli skaitytojai, norėtumėte ir galėtumėte pasidalinti savo netikėtomis istorijomis apie gamtos kaimynus? Lauksime jūsų pasakojimų el. paštu redakcija@zemaiciolaikrastis.lt.