
Naujausios
Jei nematau paveikslo – nematau nieko
Kaip prisistatė parodos autorė, ji kilusi iš mažo Žarėnų miestelio, Telšių rajono. Šiuo metu gyvena ir dirba Žemaitijos sostinėje – Telšiuose. Menininkė atviravo, kad ji nebaigusi jokių didelių mokslų. „Gyvenimas – mano universitetas“, – juokavo fotografė.
Tik įžengusi į grąžų savo gyvenimo rudenį, ji atrado naują pomėgį – fotografiją. Jau prabėgo šešeri metai, o noras fotografuoti su kiekvienais metais tik stiprėja. Stebėdama, bet neieškodama, fotografė randa gamtos sukurtą grožį.
„Jei matydama vaizdą nematau paveikslo, tai nematau nieko, tęsiu paieškas toliau“, – atviravo autorė. Kasdien ji gamtoje praleidžia po dvi, tris valandas. Kai visi dar saldžiai miega, moteris leidžiasi į gražiausių vaizdų paieškas. Labai subtiliai fotografei pavyksta nufotografuoti dar miegančią, rūkais apsigaubusią žemę.
Fotografijas, kuriose įamžinta bundanti gamta, labai pamėgo ir jos darbų gerbėjai. „Rūkai“ – tai tarsi vizitinė Alinos Čapienės kortelė. „Šios parodos tema taip pat turėjo būti susijusi su rūkais, bet pasikeitus aplinkybėms ją pakeičiau“, – prisipažino menininkė.
Ši Alinos Čapienės paroda – ne pirmoji, pristatyta Plungėje. Neseniai jos fotografijų paroda sakraline tema buvo eksponuojama Plungės Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje. Sulaukusi didžiulio susidomėjimo, ji toliau keliauja po Lietuvos miestus ir miestelius. O „M. Oginskio parko vandenų atmintis“ – jau keturiolikta menininkės paroda. Telšiškė džiaugėsi, kad Plungė ją priėmė po savo sparnu, tuo pačiu padovanodama daug naujų kolegų, bičiulių ir sielos draugų.
Poezijos ir fotografijos sąskambis
A. Čapienė su jos kūryba atėjusiais pasidžiaugti artimaisiais, draugais, pažįstamais, fotografijos meno gerbėjais pasisveikino eilėmis. Šis parodos atidarymas buvo tikras malonumas akims ir ausims. Pasigrožėję puikiais fotomenininkės darbais, visi susirinkusieji buvo įtraukti į poezijos ir sveikinimų sūkurį. Renginį vedusi Plungės literatų klubo „Vingiorykštė“ vadovė Adelė Daukantaitė Šeškauskienė vieną po kito skaitė atvirlaiškius, prabildama Mikalojaus Konstantino Čiurlionio, Justino Marcinkevičiaus ir daugelio kitų poetų eilėmis.
O pati paroda savita tuo, kad kiekvienai nuotraukai priskirtas atvirlaiškis, suteikiantis nuotraukai skambesį ir paliečiantis jautriausias žmogaus sielos kerteles. Eilės – tarsi antros akys, padedančios pamatyti, ką konkrečia nuotrauka norėjo pasakyti fotografė. Autorė prisipažino, kad atliko nelengva darbą, reikalaujantį daug laiko. Reikėjo perskaityti daugybę eilėraščių ir iš jų išrinkti tą vienintelį, kuris atitiktų nuotraukos nuotaiką, prasmę ir nepaliktų abejingų. Kai kurie vakaro svečiai sveikinimo žodį taip pat tarė eilėmis.
Ramybė, kvepianti mėtomis
Parodos nuotraukose įamžinti Plungės M. Oginskio parko tvenkinių vandenys, medžių, dangaus atspindžiai. Visos fotografijos alsuoja ramybe, melancholija. Jose labai daug žalios spalvos, kuri kaip mėtų arbata suteikia ramybės jausmą. Šios parodos nuotraukos – tarsi akvarele tapyti paveikslai.
„Labai norėjau išmokti piešti akvarele, bet ši svajonė išsipildė kiek kitokiu būdu“, – kalbėjo A. Čapienė. O Plungės parko vandenis ji fotografavo ne šiaip sau. Menininkė paatviravo, kad juos įamžinti ją paskatino vasarą Žemaičių dailės muziejaus paskelbtas konkursas „Bėgantys parko vandenys“. Konkurse jos darbai vienbalsiai komisijos buvo pripažinti verti pirmosios vietos.
Telšiškė, pamilusi Plungę
Renginiui įsibėgėjus sveikinimo žodį tarė ir Plungės viešosios bibliotekos direktorė Violeta Skierienė. Ji pasidalino prisiminimais apie pažintį su fotomenininke. Trumpai papasakojo apie jų netikėtą susitikimą Plungės parke, „Fotoalėjos“ parodoje. Sužinojusi, kad moteris mėgsta fotografuoti, direktorė ją pakvietė sudalyvauti „Fotoalėjoje“ ir tapti fotoklubo „Žybt“ nare.
A. Čapienė šį kvietimą maloniai priėmė. Fotografų klubas įsikūręs bibliotekos patalpose. Į Plungės bibliotekoje vykstančius renginius telšiškė dažnai atvažiuoja ir kaip fotografė, ir kaip žiūrovė. Pastaraisiais metais ją dažnai buvo galima sutikti mūsų mieste, todėl daugeliui kilo klausimas, kas ji – telšiškė ar plungiškė?
„Aš – telšiškė, pamilusi Plungę“, – juokavo menininkė. O V. Skierienė pasidžiaugė, kad užsimezgusi graži draugystė išaugo į dvi personalines parodas Plungėje. Ji paskatino menininkę ir toliau nesustoti, dirbti ir savo darbais džiuginti plungiškius. Prie sveikinimų prisidėjo ir fotoklubo „Žybt“ vadovas Mantas Viržintas. Jis pagyrė Aliną už jos aktyvų dalyvavimą klubo veikloje, visada gerą nuotaiką, ragino toliau tobulėti ir siekti fotografijos aukštumų.
Pasibaigus oficialiajai daliai, nuslūgus įtampai, fotografės veide nušvito šypsena. Atidavusi duoklę kolegoms fotografams, menininkė visus pakvietė pasivaišinti. Ir ne bet kuo, o mėtų uogiene.
Parodą Plungės miesto bibliotekoje galima aplankyti iki lapkričio 1 dienos.