
Naujausios
Linkėjo padėti į šalį ambicijas
„Šiandien gražusis mūsų miestas Plungė ir puikusis kurortas Plateliai švenčia 230-ies metų sukaktį. Su tuo ir sveikinu jus“, – į susirinkusiuosius, nuskambėjus Mykolo Kleopo Oginskio polonezui „Atsisveikinimas su Tėvyne“, kreipėsi M. Oginskio rūmų šeimininkas Alvydas Bakanauskas.
O štai Telšių vyskupas A. Jurevičius, sveikindamas su šia sukaktimi, pirmiausia linkėjo didesnio susiklausymo: „Šio laikmečio iššūkiai labai reikalauja vienybės. Mes daug ką galime nuveikti – tiek savivaldoje, tiek bažnyčioje, – jei būsime vieningi. Kartais reikia savo ambicijas padėti į šalį, įsiklausyti į kitą. Manau, kad ši šventė, šis susibūrimas bus vienas žingsnis to didesnio susiklausymo link.“
Vyskupo žodžius gražiai atliepė visų sugiedota „Tautiška giesmė“. Pirmininkauti Tarybos posėdžiui, kaip įprastai, stojęs rajono meras Audrius Klišonis priminė, kad jau tapo tradicija kasmet, pasitinkant miesto šventę, atsigręžti į praėjusius metus ir apžvelgti nuveiktus darbus.
Praėję metai, pasak mero, dar buvo pažymėti COVID-19 pandemijos ženklu. Ši liga buvo 107-ių rajono gyventojų pagrindine mirties priežastimi ir 201-am tapo dar vienu su mirtimi susijusiu veiksniu. Jų atminimą A. Klišonis pakvietė pagerbti tylos minute.
Meras dėkojo medikams, Savivaldybės atstovams, policijos pareigūnams ir visiems, prisidėjusiems prie pandemijos valdymo. Jis pasidžiaugė ir tais, kurie nedvejodami ištiesė pagalbos ranką nuo karo baisumų bėgantiems ukrainiečiams. Jų mūsų rajone šiuo metu yra apie 400.
Atnaujino partnerystės sutartį
Iškilmingo Tarybos posėdžio metu pasidžiaugta, kad paminėti Plungės ir Platelių 230-ies metų sukaktį atvyko net 5-ių užsienio miestų delegacijų atstovai: Čekijos miesto Bruntalio, Lenkijos Golub-Dobžyno, Sakartvelo Kvarelio, Latvijos Tukumo bei Vokietijos Mendeno.
Pastaroji delegacija į Plungę atvyko ir su svarbia misija – atnaujinti 1992 metais pasirašytą Plungės ir Mendeno bendradarbiavimo sutartį.
Apie tai, kaip užsimezgė ryšys tarp šių dviejų miestų, prisiminimais pasidalino Gintaras Morkis, kuris atkūrus nepriklausomybę buvo pirmasis Plungės rajono savivaldybės tarybos pirmininkas.
Jis priminė, kad kelią šiai partnerystei pradėjo tiesti Sąjūdžio narys, miškininkas, dabar jau amžiną atilsį Eugenijus Barniškis, kurio giminaitė Kristina Šrioder, vėliau tapusi Plungės garbės piliete, gyveno Mendene.
Pasak G. Morkio, pagrindinė šios partnerystės intencija iš pradžių ir po to dar daug metų buvo labdara Lietuvai. Plungiškiai tai puikiai suprato ir tos labdaros nesikratė, nes laikai tikrai buvo sunkūs, Lietuva daug ko stokojo ir su dėkingumu priėmė visokeriopą pagalbą. Vis tik bėgant metams šioji partnerystė pasikeitė, imta bendrauti kultūros, meno, sveikatos, socialinėje srityse.
„Partnerystė su Mendenu mums buvo pirmoji atkūrus nepriklausomybę ir, sakyčiau, pavyzdinė visoms bendradarbiaujančioms savivaldybėms. Šis Vokietijos miestas už partnerysčių plėtojimą buvo pagerbtas Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos apdovanojimu. Manau, kad mūsų partnerystė taip pat prie to prisidėjo. Plungei labai pasisekė turėti tokį miestą-partnerį ir tiek metų gražiai bendradarbiauti“, – kalbėjo G. Morkis ir pasidžiaugė, kad nutarta dar kartą atnaujinti šį ryšį.
Apdovanoti Plungės kraštui nusipelnę kūrėjai
Nors šįkart iškilmingas Tarybos posėdis praėjo be naujų Plungės garbės piliečių inauguracijos ceremonijos, nepamiršta pagerbti iškilių mūsų kraštui nusipelniusių kultūros ir meno žmonių – įteiktos keturios kultūros ir meno premijos.
Pačią pirmąją premiją ir padėkos raštą meras A. Klišonis įteikė Žemaičių Kalvarijos kultūros centro direktorei Rimai Jokubauskienei. Ji pagerbta už atsidavimą rajono bendruomenėms, novatoriškų idėjų ir iniciatyvų įgyvendinimą bei ryžtą vykdant tvarius ir naudingus projektus.
Antroji premija įteikta Plungės viešosios bibliotekos dailininkei ir fotografei, kultūros mėnraščio „Žemaičių saulutė“ redaktorei Kristinai Paulauskaitei, kuri įvertinta už Plungės praeities puoselėjimą ir sklaidą, senosios Plungės kultūros perkėlimą į šiandienos šviesą, už „Žemaičių saulutės“ skaitytojų dvasinį lavinimą bei krikščioniškųjų vertybių diegimą.
Choreografei, Žlibinų kultūros centro senjorų liaudiškų šokių grupės „Sausdravėlis“ vadovei Loretai Vaitkutei dėkota ir trečioji premija įteikta už nuoširdų vyresniųjų telkimą, jų meninį tobulinimą, už liaudiškų šokių tradicijų puoselėjimą.
Na, o paskutinė premija atiteko Žemaičių dailės muziejaus fondų vyriausiajai saugotojai Danutei Einikienei – už begalinį atsidavimą etninės kultūros ir paveldo puoselėjimui, drąsą įgyvendinant kūrybines iniciatyvas bei sudėtingus projektus, už regiono kultūros ir meno reprezentavimą užsienio šalyse. „Ir už tai, kad šiandien čia, Oginskių rūmuose, jaučiamės gerai, galim pasikviesti čia savo svečius net iš užsienio, didelis dėkui Danutei“, – nuo savęs dar pridėjo meras A. Klišonis.
Dėkojo už miestui suteiktą naują veidą
Atskira padėka skirta ir nuoširdūs plojimai aidėjo Plungėje gimusiam, bet, kaip sakė meras, laikinai Telšiuose reziduojančiam profesoriui architektui Algirdui Žebrauskui. Ne kas kitas, o jis dar 2014 metais parengė Plungės miesto tikslinės teritorijos vystymo architektūrinės vizualizacijos projektą, kuriuo remtasi atnaujinant buvusį parko centrinį stadioną, Babrungo slėnį, Laisvės alėją ir vadinamosios Plungės jūros pakrantę.
„Dėdlē diekou tamsta, ka tēp dėdlē poike išmislije“, – žemaitiškai žemaičių kalbos ir kultūros puoselėtojui dėkojo meras. Ir pridūrė esantis tikras, jog plungiškiai nesuklydo, pirma leidę A. Žebrauskui savo darbais pasipraktikuoti Telšiuose, o tada pakvietę pasidarbuoti ir Plungėje. Dabar plungiškiai gali riesti nosį sakydami, jog pagaliau pas mus gražu kaip Telšiuose ir net gražiau.
Laiškas ateities kartoms
Baigiamuoju iškilmingo Tarybos posėdžio akcentu tapo laiko kapsulės užkasimas šalia M. Oginskio rūmų žirgyno. Į kapsulę įdėtas mero A. Klišonio, Plungės dekano ir klebono Vytauto Gedvainio bei Platelių seniūno Roberto Šimkaus pasirašytas laiškas ateities kartoms, kuriame trumpai apibūdinta, kiek žmonių gyvena Plungėje ir Plateliuose 2022-aisiais, kuo jie užsiima. Nepamiršta paminėti, kad Plungė garsėja savo verslumu, o Plateliai vilioja Lietuvos ir užsienio svečius gamtiniais ir kultūriniais turtais. Kapsulės užkasimo vietą ženklins lauko akmuo ir neseniai pasodintas ąžuoliukas.