Prokurorai reikalauja priteisti milijoną

Prokurorai reikalauja priteisti milijoną

Prokurorai reikalauja priteisti milijoną

Šiaulių politikai lengva ranka leido miesto areną kopijuoti Ukrainoje, bet iš to užsidirbo ne miestas, o Panevėžio statybos trestas. Įmonė už 1,2 milijono litų pardavė ukrainiečiams Šiaulių arenos statybos darbo projektą, už kurį mokėjo Savivaldybė. Prokurorai siekia, kad šie pinigai būtų išieškoti ir atlyginta žala.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Dnepropetrovske – klonas

Dnepropetrovsko arenai statyti Panevėžio statybos trestas (PST) pardavė Šiaulių arenos statybos darbo projektą. Už jį kompanija „United Basketball Investments Ltd.“ PST sumokėjo 1,2 milijono litų.

Šiaulių miesto politikai leido naudoti arenos techninį projektą arenų statyboms Ukrainoje. Savivaldybei šis projektas kainavo beveik 800 tūkstančių litų mokesčių mokėtojų pinigų. Pati arena pastatyta už daugiau nei 60 milijonų litų, remiant ES fondams.

Miesto Tarybos sprendime ir administracijos direktoriaus įsakyme nebuvo įvardyta, kam tiksliai leidžiama naudotis arenos techniniu projektu. Bet PST sukirto rankomis su ukrainiečiais.

„Galėjome uždirbti, tai ir uždirbome“

„Pardavėme darbo projektą, – tvirtino „Šiaulių kraštui“ Dalius Gesevičius, PST generalinis direktorius. – Nes tai mūsų nuosavybė.“

Ar už jį Šiaulių miesto savivaldybė nemokėjo, atsiskaitydama už arenos rangos darbus?

„Mokėjo, bet sutartyje buvo numatyta, kad darbo projektas išlieka mūsų nuosavybė, – aiškino D. Gesevičius. – Šiauliai sumokėjo  ir jį panaudojo, o mes sugebėjome šitą vertybę panaudoti dar kartą.“

Verslininkas nesupranta, kodėl kyla klausimų ir vyksta tyrimai.

„Mes viešai sakome, parvežėmė iš Ukrainos milijoną litų, nuo jo Lietuvai bus sumokėti mokesčiai, – pabrėžė PST vadovas. – Reikia tik džiaugtis, kad kažkas iš Ukrainoje vyksiančio čempionato sugeba uždirbti Lietuvoje.“

Vertybė – ne techninis projektas?

Šiaulių arenos techninis projektas, D. Gesevičiaus teigimu, ukrainiečiams netikęs. Dnepropetrovske arena bus mažiausiai 10 tūkstančių sėdimų vietų, o Šiauliuose pastatyta 5,5 tūkstančio vietų.

„Tik darbo brėžinius paėmė ir beveik viską perprojektavo“, – teigė PST vadovas.

Ukrainos verslininkas jam net sakęs, kad Šiaulių arena yra tik gera proga greitai viską padaryti, jeigu greitai nereikėtų, negautų nė skatiko.

„Klaidos nepadarėme“

„Klaidos nepadarėme“, – įsitikinęs Šiaulių miesto meras Justinas Sartauskas, nors Savivaldybei ant kulnų mina teisėsauga.

„Mes neslėpėme ir nenutylėjome, jog ir architektai, ir PST gali eiti į Ukrainą projektuoti ir statyti arenas, – sakė meras. – O ką jie pardavė – ar konsultacijas, ar kokį kitą projektą – ne mūsų reikalas. Jie negalėjo parduoti tik mūsų arenos techninio projekto.“

Pati Savivaldybė, pasak mero, jo parduoti irgi negalėjo – nėra teisinės bazės.

Savivaldybė Šiaulių apygardos administracinio teismo sprendimą stabdyti miesto Tarybos sprendimą ir direktoriaus įsakymą dėl leidimo naudotis projektu yra apskundusi.

Bet Šiaulių dosnumo aplinkybes aiškinasi ir prokurorai, ir Specialiųjų tyrimų tarnyba.

Viešą interesą gina prokurorai

Prokurorai įsitikinę, jog buvo pažeistas viešas interesas ir Savivaldybei buvo padaryta žala.

Šiaulių apygardos prokuratūros prokurorai kreipėsi su ieškiniu į Panevėžio apygardos teismą. Prašoma iš PST bendrovės priteisti 1,2 milijono litų už neteisėtą Šiaulių arenos statybos techninio projekto pardavimą Ukrainos statybos bendrovei.

Atlikdami tyrimą prokurorai nustatė, kad balandžio mėnesį PST sudarė sutartį dėl projekto pirkimo-pardavimo, autorinių teisių ir turtinių teisių perleidimo už 1,2 milijono litų. Šia sutartimi buvo parduota visa techninio projekto ir darbo projekto dokumentacija.

Prokurorės A. Jovaišaitės įsitikinimu, įmonė neteisėtai pardavė svetimą turtą be savininko, Šiaulių miesto savivaldybės, leidimo. Be to, neturėdama tam teisės perdavė autorių turtines teises į kūrinį.

Kaunas atsisakė

Kauno miesto savivaldybė taip pat buvo sulaukusi ukrainiečių siūlymo klonuoti „Žalgirio“ areną.

„Mums siūlė už vieną ar du milijonus litų parduoti „Žalgirio“ arenos techninį projektą, – "Šiaulių kraštui“ sakė Kauno meras Andrius Kupčinskas. – Bet mes nesusigundėme ir nesirengėme „Žalgirio“ arenos štampuoti. Gerbiame architekto Eugenijaus Miliūno, Nacionalinės premijos laureato, autorinį darbą.“

Meras žino, jog E. Miliūno studijos architektai Kijeve projektuoja areną. Bet tai yra originalus projektas. Ukrainos sostinėje iškils 20 tūkstančių žiūrovų talpinanti arena.

Charkovo arena – ne Klaipėdos

Charkovo areną projektuoja Klaipėdos „Švyturio“ areną projektavę UAB „Forma“ architektai.

„Formos“ vadovas Saulius Mikštas „Šiaulių kraštui“ sakė, kad Charkovui daromas visiškai kitoks projektas.

„Tai tik internetinės šiukšlės, jog Charkovo arena bus kaip Klaipėdos, – sakė Saulius Mikštas. – Jos tiek turi bendro, kad dirba tas pats architektas ir pastatas statomas krepšinio čempionatui pagal tą patį FIBA reikalavimų rinkinį.“

Charkovo arena suprojektuota didesnė nei Klaipėdos (7 tūkstančiams žiūrovų), kitokia darbų programa, situacija ir kitoks bus arenos vaizdas.

„Klaipėdos arenos brėžinių nė neįmanoma panaudoti, – sakė architektas. – Mes tik savo patirtį ir žinias panaudojome, nes projektuojame jau penktą areną.“

E. Miliūnas nesivėlė į Šiaulių peripetijas

Architektas E. Miliūnas projektavo Šiaulių areną. Šiuo metu ligoninėje besigydantis profesionalas sutiko trumpai pakomentuoti situaciją.

Architekto teigimu, jis tik nusprendė „neprieštarauti, jeigu Šiaulių savivaldybė priims sprendimą dovanoti ar parduoti techninį projektą.“

„Anuomet, arenos statybos metu, su Šiaulių vadovais geranoriškai bendradarbiavome, tik dėl to ir sutikau, – sakė E. Miliūnas. – Už techninį projektą mums sumokėjo, tai – Savivaldybės turtas. Dirbame Kijeve, bet nieko nederiname ir nedirbame Dnepropetrovske – dėl teisinių dalykų nėra nei noro, nei jėgų veltis į tą procesą.“

Architekto žodžiais, kaip elgiasi Savivaldybė ar statybininkai – tai jų reikalas.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

KLONAVIMAS: Šiaulių arenos kopija perkeliama į Ukrainą.

Gedimino Savickio (ELTA) nuotr.

NUOSTATA: Andrius Kupčinskas, Kauno miesto meras: „Ukrainos atstovai siūlė vieną du milijonus litų, bet mes gerbiame architekto Eugenijaus Miliūno autorinį darbą ir nė nesirengėme „Žalgirio“ arenos štampuoti“.

Jono TAMULIO nuotr.

POŽIŪRIS: Justinas Sartauskas, Šiaulių miesto meras: „Mes pasakėme, kad verslas gali Ukrainoje arenas projektuoti, statyti, o kas ką pardavė – ne mūsų reikalas.“