
Naujausios
Ateities vizijos
Pirmasis Lietuvos kaimo parlamentas susirinko 2014 m. balandžio11 d. Kaune, A. Stulginskio universitete. Kaip skelbiama, tai nepolitizuotas visuomeninis judėjimas, draugėn suburiantis bendruomenių, kaimo organizacijų, vietos ir šalies valdžios atstovus aptarti kaimo plėtros problemas ir jų sprendimo būdus, pasikeisti patirtimi, idėjomis ir praktiškais patarimais. Mintis suburti Kaimo parlamentą kilo Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungai, iniciatyvą parėmė A. Stulginskio universitetas. Užsienyje tokie parlamentai jau seniai buvo ne naujiena.
Šįkart Kaimo parlamento sesijos dalyviai išklausė pranešimus apie Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programą ir pasiekimus. Kalbėta ir apie tai, kas nebuvo išgirsta, nors minima visose ankstesnėse rezoliucijose – seniūnaičio statuso panaikinimą. Pranešėjai bandė prognozuoti, kuria linkme ateinančius dvejus metus judės Lietuvos kaimas.
Susirinkusiesiems pristatyta šių metų vasarį patvirtinta Baltoji knyga, jos įgyvendinimas ir planai iki 2030 metų. Baltoji knyga nubrėžė Lietuvos žemės ūkio bei kaimo plėtros ateities viziją po 2020 metų. Į ją sudėti ilgalaikiai nacionalinės politikos strateginiai iššūkiai, uždaviniai ir veiksmai, kuriais bus palaikomas kaimo vietovių gyvybingumas, didinamas žemės ūkio konkurencingumas, užtikrinamas tvarumas, mažinamas neigiamas klimato kaitos ir kitų rizikos veiksnių poveikis ir gerinamas kaimo įvaizdis bei patrauklumas. Išvardintos ir priemonės, skirtos kaimo bendruomenėms stiprinti.
Kitų šalių patirtys
Viešnia iš Latvijos Anita Selicka pasidalino savo šalies patirtimi įgyvendinant 2014–2020 m. LEADER programą. Pasirodo, Latvijos problemos panašios kaip ir Lietuvos. Rygoje ir jos priemiesčiuose daugėja gyventojų, o kaimeliuose ties pasieniu jų sparčiai mažėja. Ir atlyginimai didžiausi Rygoje. Tačiau Latvijoje numatomi dideli pokyčiai. Vienas jų – iš dabar esančių 119 savivaldybių planuojama palikti tik 39.
Lektorius iš Prancūzijos per skaipą pristatė programą „Sumanūs kaimai“. Jis pasidalino kitų ES šalių gerąją patirtimi, pateikė daug įdomių ir gražių pavyzdžių. Įdomu buvo išgirsti, kad kai kuriose šalyse kaimų nykimo problema sprendžiama pagyvenusiems žmonėms teikiant gydytojo konsultacijas nuotoliniu būdu. Ten jauni žmonės padeda vyresniesiems susipažinti su informacinėmis technologijomis. Vienokiu ar kitokiu būdu visi kaimo gyventojai įtraukiami į iniciatyvas dėl kaimo ateities.
Apdovanojimas plungiškei
Po pietų prasidėjo antroji Kaimo parlamento dalis – darbas grupėse. Plungės rajono bendruomeninių organizacijų atstovės aktyviai jose dirbo ir diskutavo aktualiais kaimui klausimais. Diskusijose gimė naujos idėjos, siekiamybės, vertinimai, pasiūlymai ir planai. Diskusijų rezultatai buvo apibendrinti ir sudėti į Kaimo parlamento rezoliuciją, kuri bus įteikta Seimui ir Vyriausybei. Mūsų rajono atstovės ne tik dirbo, bet turėjo galimybę sudalyvauti įvairiose edukacinėse programose bei pasimėgauti vakaro programa.
Vakaro pabaigoje apdovanoti didelius ir gražius darbus nuveikę, labiausiai prie kaimo gerovės kūrimo prisidėję žmonės. Nepastebėtas neliko Milašaičių kaimo šeimų bendruomenės pirmininkės Rūtos Endrijauskienės darbas. Jai įteikta padėka už ilgametę aktyvią veiklą, nenuilstamą rūpinimąsi žmonėmis, kad jų gyvenimas būtų prasmingesnis ir šviesesnis.