Ir maža auka gali pakeisti gyvenimą

Ir maža auka gali pakeisti gyvenimą

Ir maža auka gali pakeisti gyvenimą

Dešimtmetį švenčiantis pirmasis Lietuvoje įkurtas Šiaulių moterų klubas LIONS su aukotojų pagalba parėmė ne vieną sergantį vaiką, daugiavaikę sunkiau besiverčiančią šeimą, globos įstaigą. Už paramos istorijų – skaudus, kartais ligos paženklintas, kartais nepriteklių išvargintas gyvenimas. Net ir nedidelė auka, pridėta prie kitos, pakeitė ne vieno gyvenimą.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Dovaną paaukojo studijoms

Mindaugui Klemanskui, Šiaulių universiteto trečiojo kurso kineziterapijos studentui, Šiaulių moterų LIONS klubas įteikė 3000 litų filantropo olando, šiemet iškeliavusio amžinybėn, Harmannuso Hulsingos vardo stipendiją.

Ši stipendija – klubo tradicija. Ji kasmet kovo 11-ąją įteikiama geriausiai besimokančiam Šiaulių universiteto studentui, turinčiam negalią.

„Tai didžiulė parama studentui, mokančiam už mokslą universitete. Man tai buvo didelė paspirtis, nes dovanoti 3000 litų – daugiau, nei pusė per metus reikiamos mokėti sumos. Sumokėjau už studijas“, – šypsosi vaikinas.

Per metus už mokslą universitete Mindaugui reikia mokėti 5250 litų.

Vaikinas sako, kad vien dėl didelių mokesčių už studijas daug Lietuvos jaunimo renkasi emigraciją.

Mindaugas  nesitikėjęs dovanos, nes buvo daug pretendentų į šią stipendiją. Jo nuomone, geriausia yra tokia parama, kuri skatina žmogaus motyvaciją stengtis.

„Man labai įdomu mokytis, bet ta dovana,  pastebėjimas buvo didžiulė motyvacija dar geriau mokytis“, – tvirtai žino Mindaugas.

Jis – šiaulietis, gyvena atskirai nuo tėvų, taupo pinigus ir pats moka už mokslą.

Kineziterapijos studijos vaikino gyvenime atsirado neatsitiktinai. Prieš penkerius metus pakirto sunki liga.

„Paralyžiuotas kūnas, neįgaliojo vežimėlis, ramentai – viską praėjau. Pradėjau gilintis į savo ligą, galvojau, kaip padėti sau“, – sunkų išbandymą prisimena Mindaugas.

Nutarė studijuoti kineziterapiją.

„Supratau, kad noriu ir galiu savo žiniomis padėti ne tik sau, bet ir kitiems. Tai labai geras jausmas – pagalba žmonėms“, – sakė Mindaugas.

Mergaitė su liemene

Iš Šiaulių į Vilnių vasarą persikėlusi gyventi Violetos Zinkevičienės šeima taip pat yra dėkinga moterų klubui LIONS – už 14 tūkstančių litų kainavusią vibracinę liemenę sunkia genetine liga sergančiai penkiolikmetei dukrai.

Mergaitė serga cistine fibroze, kuri pažeidžia vidaus organus, ypač plaučius. Šeimos gydytoja Šarlota Kriaučiūnienė, ji priklauso moterų klubui, pasiūlė šeimai kreiptis pagalbos būtent į jį. Mergaitei reikėjo vibracinės liemenės. Ji reikalinga plaučiams sujudinti, kad pasišalintų susikaupęs sekretas.

„Nauja liemenė kainuoja apie 45 tūkstančius litų. Mes įsigijome padėvėtą už pinigus, kuriais mus parėmė LIONS moterys. Be jos mergaitei būtų buvę labai blogai. Tokios liemenės neturėjo Šiaulių ligoninė“, – pasakojo V. Zinkevičienė.

Moteris sakė, kad šeima dirba ir užsidirba, bet iš savo lėšų nebūtų įstengusi įsigyti tokios liemenės.

„Ši liga reikalauja daugybės išlaidų – viską turime pirkti. Tik dabar antibiotikus pradėjo kompensuoti Ligonių kasos“, – pasakojo V. Zinkevičienė.

Sergančios mergaitės mama sako, kad tokią klubo pagalbą buvo sunku priimti. „Atrodo, dirbi, užsidirbi, bet kai tokia bėda, negali sau leisti nupirkti vaikui reikalingo gydymo aparato, nes tiesiog tiek neuždirbi“, – atvirai pasakojo V. Zinkevičienė.

25 kvadratiniai metrai

Vieniša mama ir keturi jos vaikai – nuo 17 iki 12 metų – gyvena vos 25 kvadratinių metrų bute. Vienintelis kambarys, perskirtas sekcija. Už jos – lovos vaikams: trims sūnums ir dukrai, prie lango – mamos miegamasis, kuris drauge atstoja ir svetainę.

Kai Ingrida pasakoja, kad jos penkiolikmetis sūnus jau išaugo daugiau nei 1,8 metro ūgio, dar labiau sunku suvokti, kaip aukštaūgiai vaikai gali sutilpti paaugliškose lovelėse.

Virtuvė tokia mažytė, kad visi drauge niekaip nesutelpa vienu metu valgyti. Vaikai valgo po du, pasikeisdami.

Šeimos tėvas jau prieš dešimt metų pasirinko ne šeimą, o alkoholį. Ingrida dirba pamaininį darbą, gaudama vos kiek daugiau nei minimalią algą. Ji ir tądien, kai lankėmės, buvo grįžusi po naktinės pamainos, bet teko keltis, nes tuoj pradės rinktis iš mokyklos vaikai valgyti pietų.

Sušildė langas

„Dėkingi už dovaną“, – šypsosi Ingrida, rodydama į naują plastikinį langą. Jį šį pavasarį šeimai padovanojo ir įdėjo moterų klubas LIONS. Klubui rekomendaciją davė Šiaulių gausių šeimų bendrija, kuriai Ingrida priklauso.

Moteris pasakoja, kaip kiekvieną rudenį su vaikais kamšydavo sukiužusį skylėtą langą, kad nebūtų taip  namie šalta.

Dar Ingrida išdėlioja stirtą stalo žaidimų, kuriuos taip pat gavo dovanų. Vaikai ilgais vakarais vis išsitraukia pažaisti.

Vaikai gavo ir drabužių.

Dalintis yra su kuo

Ingrida sako, kad pagalba šiais laikais vienas kitam labai reikalinga, nes Lietuvoje labai daug nuskurdusių žmonių. Ji dėkinga už viską. Šeima gauna ir maisto labdaros. Niekada jos nepeikia ir visada paima.

„Jei mano vaikai kokių kruopų nevalgo, tai jas atiduodu dar sunkiau gyvenančioms šeimoms per gausių šeimų bendriją. Patikėkite, nesu išmetusi nė vieno savo vaikų išaugto drabužėlio. Jeigu mums nebereikia, visada atrandu, kam to daikto ar maisto reikia labiau nei man“, – sakė moteris.

Sielą užpildantis jausmas

„Kai pamatai, kad net maža smulkmena kitam žmogui gali suteikti didelio džiaugsmo iki ašarų spindėjimo akyse, – nebegali to nedaryti. Tas jausmas dalintis užburia, jauti didelį pasitenkinimą, kurį žodžiais įvardijant gali pasirodyti net ir banalu arba per skambu“, – sako Šiaulių LIONS moterų klubo prezidentė Daiva Grikšienė.

Dauguma žmonių, kurie remia kitus, dažniausiai nesitiki jokio atpildo nei išskirtinio dėmesio. Dalintis tampa  gyvybiškai būtina ir prasminga.

„Kai duodi – pats gauni. Galbūt net daugiau, negu duodi“, – ieškojo žodžių D. Grikšienė nusakyti tai, ką patiria paramą teikiantis žmogus.

Klubas globoja ir Šiaulių sutrikusio vystymosi kūdikių namus. „Kai nueini pas tuos mažylius, apskritai viskas sujautrėja. Esi jiems mama, laikanti už rankos. Esi tiems mažyliams žmogus, kurio jam labai reikia“, – dalijosi potyriais.

D. Grikšienė džiaugiasi, kad Lietuvoje filantropinis judėjimas leidžia vis tvirtesnes šaknis.

„Žmonės vienas kitam jau padeda ne tam, kad pasireklamuotų, apie save praneštų, bet tam, kad tai daryti gera, kad tai rūpi“, – sakė klubo prezidentė.

Daugelis klubo narių – sėkmingos moterys, turinčios gerą išsilavinimą, darbą.

„Aš savęs tikrai nelaikau turtinga finansiškai moterimi, daugelis iš mūsų tikrai nėra turtais apsikrovusios, bet tai neturi įtakos norui užsiimti filantropine veikla, norui dalintis. Norėdamas dalintis visada atrasi galimybę tą padaryti“, – žino D. Grikšienė.

Jono TAMULIO nuotr.

STIPENDIJA: Mindaugui Klemanskui, trečiojo kurso kineziterapijos studentui, įteikta 3000 litų stipendija padėjo susimokėti už mokslą universitete.

DOVANA: Kukliam mamos ir keturių vaikų šeimos butui šį pavasarį LIONS moterų klubas padovanojo ir įstatė naują langą. Vaikams dovanojo stalo žaidimų.

NORAS: Šiaulių moterų klubo LIONS prezidentė Daiva Grikšienė sako, kad norint padėti kitiems visada galima tai padaryti be jokios naudos sau, išskyrus dvasinį pasitenkinimą.


Klubo misija

Dešimtmetį švenčiantis Šiaulių moterų LIONS klubas ateinančiais metais sunkiai gyvenančiųjų paramai ketina skirti apie 100 000 Lt. Tai yra keletą kartų daugiau, nei skirdavo savo veiklos pradžioje. Klubo moterų pagalbos visų pirma sulaukia sergantys, neįgalūs vaikai, juos auginančios šeimos. Taip pat padės socialinės paramos stokojantiems žmonėms, dienos centrams, gabiam jaunimui.

Prieš dešimt metų pirmosios moterų LIONS klubą įkūrusios šiaulietės davė pradžią šiam moterų judėjimui Lietuvoje.

Klubas per savo 10-ies metų veiklą dalyvavo daugybėje bendruomeninių projektų ir išdalijo paramos daugiau kaip už 0,5 milijono litų.

Kalėdinio stebuklo Šiauliuose kasmet sulaukia daugiavaikės ir socialiai remtinos šeimos, vaikų dienos centrai – švenčių proga surandama dovanų – kompiuterių, baldų, buitinės technikos, saldumynų ar vitaminų.

Per kiekvienas žiemos šventes į Šiaulių dramos teatrą pažiūrėti spektaklio šiaulietės pakviečia sunkiau gyvenančių šeimų bei Šiaulių regione veikiančių globos įstaigų vaikus.

Klubas taip pat remia Šiaulių aklųjų ir silpnaregių draugijos, vienijančios regėjimo negalią, turinčius žmones.

Didžiuosiuose Šiaulių prekybos centruose šiauliečių rūpesčiu pastatytos aukų dėžutės.


Apie LIONS

Tarptautinė LIONS organizacija yra didžiausia pasaulyje filantropinė organizacija, vienijanti 1,35 milijono narių, kurie yra susibūrę į daugiau kaip 46000 LIONS klubų ir tarnauja savo bendruomenėms 210 šalių. Lietuvoje LIONS judėjimas prasidėjo 1990 metais, moterų klubai pradėjo steigtis 2004 metais. Lietuvos LIONS klubų asociacijai šiuo metu priklauso 29 klubai, iš kurių 7 yra moterų – iš viso Lietuvoje yra per 600 „liūtų“.

Pavadinimas LIONS – tai angliškų žodžių „Liberty“ (laisvė), „Intelligence“ (intelektas), „Our Nations Safety“ (mūsų tautų saugumas) pirmųjų raidžių santrumpa. Visų LIONS klubų šūkis – „Mes tarnaujame“.