
Naujausios
Laikinasis globėjas – it gaisrininkas
Kodėl Rietave niekas nesutinka tapti laikinaisiais globėjais, Tarybos posėdžio metu prašė paaiškinti ir Tarybos narys Viktoras Krajinas.
„O ar patys bent pagalvojame apie tai, kad galėtume tapti laikinaisiais globėjais?“ – į klausimą klausimu atsakė meras.
Pasak Savivaldybės vadovo, priežasčių yra daug. Viena jų ta, kad laikinasis globėjas turi būti it budintis gaisrininkas. Juk priglausti nuskriaustą vaiką gali tekti bet kurią akimirką, metus visus darbus. Todėl dirbantys žmonės nė negalėtų to imtis – koks darbdavys tai toleruotų?
Kaip svarstė A. Černeckis, galbūt atsirastų globėjais norinčių tapti vyresnio amžiaus nedirbančių žmonių. Tačiau ne kiekvienas globėju ir gali būti. Tam yra įvairių apribojimų. Žinoma, geriausia, kad laikinai, kol specialistai tikslingai dirba su vaiko biologine šeima, siekdami, kad grįžti į ją būtų saugu, juo rūpintųsi artimais ryšiais susiję žmonės. Tokie globėjai, žinantys vaiko charakterį, šiam keltų mažiau streso.
Nėra jau taip blogai
Tačiau situacija, mero tikinimu, nėra jau tokia prasta: nė vienas vaikas nėra paliekamas gatvėje. Iš šeimų paimamas jų atžalas Rietavo socialinių paslaugų centras apgyvendina tam įrengtuose kambariuose. Be to, vaikų nėra paimama tiek jau daug – 1, 2, 3, daugiausiai yra buvę 7 per metus.
Rietavo socialinių paslaugų centro direktorė Danutė Stončiuvienė atskleidė, kad šiuo metu savivaldybėje yra du nuolatinės globos reikalingi vaikai, apgyvendinti minėtuose kambariuose. Centras tam turi trijų kambarių butą, čia visą parą budi jo darbuotojai.
„Kol kas tyliai džiaugiamės, kad situacija nėra bloga. Tačiau... artėja šventės. Jų metu gali nutikti visko. Prieš dvejus metus yra buvę, kad vaikus teko paimti Kalėdų naktį“, – kalbėjo centro vadovė.
Sutiktų globoti savus
Ji patikino, kad laikinųjų globėjo ieškoma nuolat ir intensyviai: buvo daug susitikimų seniūnijose su gyventojais, kviečiant tapti globėjais, kalbinti vaikus globoję, bet jau užauginę buvę nuolatiniai globėjai, kalbėtasi ir su Savivaldybės administracijos darbuotojais. Esą informacija skleidžiama visais įmanomais kanalais, tačiau norinčiųjų laikinai priglausti nuskriaustus vaikus vis tiek neatsiranda.
O norint tapti tokiu globėju, reikia ir tinkamai pasiruošti. Vienas to etapų – specialių kursų išklausymas. Pasak D. Stončiuvienės, nemaža dalis kalbintųjų išsigąsta būtent šių kursų, nors nieko gąsdinančio čia nėra. Tokius kursus turi teisę vesti ir Socialinių paslaugų centro darbuotojos.
Kiti kalbintieji aiškino, kad vaiką mielai priimtų, jeigu jis tik būtų... artimas. Svetimų mažai kas nori. O juk vaiką, kartais net kūdikį, laikinai priglaudęs geradaris dargi turi turėti sąlygas jį vežioti į darželį ar mokyklą, prireikus, nuvežti pas gydytoją, bendrauti su vaiko tėvais, kurie, netekę atžalų, dažnai jaučia pyktį ir nuoskaudą. Be to, laikinaisiais globėjais negali tapti vyresni nei 65-erių sulaukę asmenys, nebent jie su paimtu vaiku yra susiję giminystės ryšiais.
Skiriamas solidus atlygis
Tapti globėju nusprendęs asmuo turi tam pasiryžti, atitikti keliamus reikalavimus ir, žinoma, norėti ir mokėti dalintis širdies šiluma su krizę patyrusiu vaiku. Imtis šio darbo galėtų suvilioti ir, kaip įvardijo meras, tam skiriama solidi suma. Savivaldybė iš savo biudžeto kiekvieno vaiko įsikūrimui skiria 300 eurų vienkartinę pašalpą, taip pat kas mėnesį mokami vaiko pinigai (152 Eur), tiek pat už vieną vaiką tenka ir globėjui, kuris, be visa to, dar gauna ir minimalų atlyginimą.
Tačiau Rietave, priešingai nei kai kuriose kitose savivaldybėse, nėra numatyti laukimo pinigai. Vadinasi, laikinasis globėjas atlygį gauna tik tuo metu, kai yra priglaudęs vaiką. Be to, reikėtų paminėti, kad visi laikinieji globėjai dirba pagal individualias sutartis, taigi, nuo minėtųjų pajamų turi susimokėti mokesčius.
Kaip sakė D. Stončiuvienė, nors laikinųjų globėjų nerandama, nuo sausio pirmosios paimtieji vaikai ir toliau bus apgyvendinami jiems įrengtuose kambariuose. Po truputį juda ir bendruomeninių vaikų globos namų projektas. Jie Rietave turėtų atsirasti per pusantrų metų.
