
Naujausios
„Kraštotyros bitelė“
Eleonora Chainauskaitė-Ravickienė gimė 1916 m. Rokiškio apskrities Obelių valsčiaus Junkūnų kaime. 1935 m. baigė Rokiškio gimnaziją, 1938 m. – vokiečių kalbos studijas Klaipėdos pedagoginiame institute. Mokytojavo Klaipėdos krašte, vėliau Kuršėnuose. Karo metu atvyko į Žemaitiją – į Kantaučius. Iš ten persikėlė į Plungę, dirbo vakarinėje vidurinėje mokykloje, Statybos technikume, dėstė vokiečių ir prancūzų kalbas. Mokytoja buvo aktyvi visuomenininkė, net septynerius metus vadovavo Plungės Raudonojo Kryžiaus draugijai, įkūrė medicinos seserų kursus.
Ypatingą vietą šalia pedagogikos užėmė kraštotyrinė veikla. Šiam pomėgiui labai padėjo tai, kad Eleonora buvo poliglotė – mokėjo lotynų kalbą, laisvai kalbėjo lenkiškai, prancūziškai, vokiškai, rusiškai, skaitė itališkai, ispaniškai ir čekiškai.
Žemaitija Eleonorą sužavėjo įdomia praeitimi, gamta. Ji ėmė užrašinėti legendas, padavimus, rengti ekskursijas į Rambyną, Kuršių Neriją, Tilžę. Persikėlusi į Plungę susidomėjo šalia jos buvusiu Gandingos miestu.
Pradėjusi dirbti Statybos technikume, tada įkurdintame puikiuosiuose Oginskio rūmuose, E. Ravickienė susidomėjo kunigaikščių giminės istorija ir jų genealoginiu medžiu, atsakymų ieškojo ir už Lietuvos ribų: Italijos, Prancūzijos, Lenkijos, Baltarusijos, Šveicarijos archyvuose. Tuo pat metu mokytoja rinko istorinę medžiagą apie Platelius, Gegrėnus, Šateikius ir kitas vietoves.
Kovo 11-osios Akto signataras, mokslininkas ir rašytojas Česlovas Kudaba švelniai ją vadino „kraštotyros bitele“.
Už nuopelnus kultūrai 1996 m. ji apdovanota Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino I laipsnio medaliu, 2002 m. – Lenkijos Respublikos medaliu „Už nuopelnus lenkų kultūrai“. 2001 m. E. Ravickienei suteiktas Plungės garbės piliečio vardas.
Surado ir pianiną, kuriuo grojo Čiurlionis
Ypač daug mokytojos surinkta medžiagos apie dailininką ir kompozitorių Mikalojų Konstantiną Čiurlionį. Be kitų dalykų, jai pavyko surasti net pianiną „Bechtein“. Šį instrumentą 1987 m. iš kunigaikštienės Marijos Oginskienės turto administratoriaus Jono Petkūno anūkės, gyvenančios Šilutės rajone, už 2 400 rublių nupirko tuometinio „Pergalės“ kolūkio Kuliuose pirmininkas Juozapas Bražinskas, beje, mėgęs tyliai daryti gerus darbus.
Įgytą pirkinį padovanojo Plungės kultūros skyriui. Taip po klajonių šis pianinas sugrįžo į Oginskių rūmus. Manoma, kad būtent šiuo instrumentu grojo ir pats M. K. Čiurlionis.
Stimulas dirbti – meilė Tėvynei
Pasak E. Ravickienės, „meilė Tėvynei, kurią įskiepijo mano mokytojai, buvo pagrindinis stimulas, įprasminęs visą mano gyvenimą ir veiklą“. Šiuo jausmu mokytoja nuoširdžiai dalijosi su kiekvienu, bet ypač jaunimu. Ji mokėjo mylėti žmones, kiekviename pastebėdavo geriausius bruožus, buvo tolerantiška, atidi ir atlaidi. Viename iš daugybės jos parašytų laiškų, kurių gauti laimės turėjau ir aš, mokytoja rašė:
„Džiaugiuosi, kad susidomėjai mūsų praeities žinojimu. Tai mūsų šaknys, akys. Paprasčiausias medelis neužauga be šaknų. Reiki paskubėti, kol užmaršties dulkės nespėjo uždengti.
Kiek dabar besidominčių Čiurlionio metais Plungėje, Valančiumi ir kt. Muzikinės praeities Mikalojaus Konstantino Čiurlionio metų dabar jau niekas nebesurinks, nes išmirė žmonės.
Aš per tą laikotarpį, kaip Jūs buvote, daug padariau. Knygrišykla mano darbus, rinkinius įrišo, viso gal 18 knygų. Dailininkė man užrašė antgalvius. Dabar niekas neišsimėtys.
Buvo atvykę svečių iš Vilniaus, jie prašė Vilniuje suruošt parodą, siūlė išleist apie Mikalojaus Konstatino Čiurlionio metus Plungėje. Vargiai besiimsiu to darbo, mane labai palaužė plaučių uždegimas, niekada nesirgau, ir liga iš kažin kur išlindo.
Turėjom puikią šventę – muzikos mokyklos jubiliejus. Suvažiavo buvę mokiniai, aš turėjau trumpą pranešimą apie Čiurlionį, buvau gidu parke, buvau koncerte. Man užrišo juostą, apipylė raudonais gvazdikais. Aš iš širdies džiaugiuosi ne dėl tuščios garbės, bet kad ką tai padariau savo kraštui.
Sprendžiamas Čiurlionio muziejaus klausimas. Nuostabus eksponatas – Oginskio pianinas, tikras kunigaikštiško „pogo“, juo grojo Čiurlionis. Aš jį suradau, jau išgabentą, iš rankų į rankas ėjusį.
Turiu aprašyti Mikalojaus Konstantino Čiurlionio memorialines vietas, jų nemažai.
Susidomėjau M. Valančiaus seneliu, atvykusiu į Gegrėnus (Plungės r.). Varduvos kapinėse jo palikuonys palaidoti, ir mano draugė iš Valančių giminės, iš savo kuklios med. sesers algos užsakė paminklinį akmenį, antkapius. O Gegrėnuose kolūkis žada pastatyti koplytstulpį Valančiams įamžinti. Juk tai baisiai gražu. Man teko surast, parašyt, ko nežinojo gegrėniškiai, išvilkt į dienos šviesą.
Telšių kraštotyros muziejus šventė savo dieną, jis mane pakvietė. Mirtinai norėjau važiuoti, bijojau dėl silpnumo. Kultūros skyrius davė mašiną, vykome dviese pro miškus, pasipuošusius sprogstančiais berželiais, žydinčiomis ievomis.
„Masčio“ salėje buvo suruošta paroda įdomiausių senų paveikslų – drobių, smūtkelių, įdomiausios paskaitos apie kasinėjimus, liaudies meną. Skaidrėse – piliakalniai, koplytėlės. Po to vykom į buities muziejų, 15 ha plote senoviškos trobos su alkieriais, kaminais mėsai rūkyti, su duonkubiliais, katilais ir kt. Kvepėjo ievos, mus sveikino etnografinis ansamblis su maršu, šokiais, vaišino sūriu, kaimo duona. Buvo nuostabu, tai mūsų šaknys, mūsų ateitis. Kaip džiaugiaus, kad nugalėjus silpnumą, atvykau.
Pasakojau, kad išaiškinau likimus 30 muzikantų, išgabentų 1904 m. iš Rietavo, suradau jų gimines – pusseseres: viena Krokuvoje, kita – Plungėje, med.felčerė. Ji man daug padėjo ligoje. Birželio 20 d. iš Krokuvos atvyksta į Plungę Juzefa Rajpolt su sūnumi Jerzy, architektu. Rašė man, kad bus laiminga, kad mane sutiktų.“
Ir mes, mėgaudamiesi Sofijos festivalio renginiais ar tiesiog vasara, būkime laimingi bent šiek tiek prisiminę ištikimąją Žemaitijos istorijos ir kultūros saugotoją Eleonorą Ravickienę.