
Naujausios
Dairosi akcijų
Jau tuoj į mokyklinius suolus vaikus sukviesiantis Rugsėjo pirmosios skambutis tėčiams ir mamoms tampa dideliu galvos skausmu, nes mokyklinės prekės bei drabužiai stipriai paplonina kiekvienos šeimos piniginę.
Ypač šiemet, kai infliacija gerokai išaugino ir kanceliarinių prekių kainas. Kaip aiškina ekspertai, didžiausią įtaką tam daro išaugusios žaliavų – popieriaus ir plastiko – kainos.
Tačiau esą pirkėjai turi gana didelį pasirinkimą, kur prekintis: jei piniginė leidžia – keliauji į kanceliarinių prekių parduotuves, jei biudžetas kuklesnis – renkiesi prekybos centrus, kur mokyklinės prekės kainuoja mažiau.
Pasidomėjęs „Žemaitis“ sužinojo, jog būtent į pastaruosius, besiruošdamos mokslo metams, daugiausiai ir traukė plungiškės šeimos. Anot jų, didžiuosiuose prekybos centruose mokyklinių prekių pasiūla – gana didelė, o kainos gerokai mažesnės. Nesiskundė plungiškiai ir prekybos centruose pirktų mokyklinių prekių kokybe.
„Kokybė tikrai gera. Žinoma, daug kas priklauso nuo kainos – toje pačioje „Maximoje“ gali rasti rašiklį už eurą ir už keliolika, tai, be abejonės, jų kokybė skirsis“, – pasakojo šiemet penktokę į mokslus išleisianti mama ir pridūrė, kad ir kanceliarinių prekių parduotuvėje kitąkart gali nusipirkti prastą daiktą, ar, pavyzdžiui, už tą patį sąsiuvinį sumokėti kelis kartus brangiau, nei jis kainuoja prekybos centre.
Kita plungiškė, kuri šiais mokslo metais į švietimo įstaigas išlydės net tris atžalas – darželinuką ir dvi mokyklinio amžiaus mergaites – taip pat tikino mokyklinius krepšelius savo vaikams superkanti prekybos centruose. Be to, moteris neslėpė, jog mokslo metams perka ištaikiusi akcijų, kuriomis prieš rugsėjį palepina dažnas prekybos centras. „Siūlo net 40-ies procentų nuolaidą prieš pat mokslo metų pradžią. Aš visada stengiuosi ja pasinaudoti ir tikrai matau skirtumą, kai vietoje, pavyzdžiui, 80-ies eurų už sąsiuvinius, aplankalus, piešimo popierių, rašiklius, flomasterius ir kitas prekes sumoku vos ne perpus mažiau“, – patirtimi dalijosi plungiškė.
Panašiai mąsto ne viena mokyklinio amžiaus atžalas auginanti Plungės šeima, sakiusi, jog suruošti vieną vaiką į mokyklą be šimto eurų nė nesvajok. O jei dar ir kuprinę tenka pirkti, tai mokyklinis krepšelis atsieina daug brangiau.
Brangiausiai kainuoja kuprinė
Tą „Žemaičiui“ patvirtino būsimo pirmokėlio mama, pasak kurios, suruošti septynmetį į mokyklą jai atsiėjo apie 400 eurų. Jauna moteris tikino, jog vien kuprinė kainavo bemaž 100 eurų, nes rinkosi ortopedinę, kad kuo mažiau kentėtų vaiko stuburas ir būtų kuo patogiau pėdinti į mokyklą.
Plungiškė atviravo, jog kuprinė ir buvusi brangiausias pirkinys. Tačiau ji įsitikinusi, kad brangus daiktas tarnaus ne vienerius mokslo metus. O kur likę 300 eurų? Moteris sakė, jog dar 50 eurų išleido uniformai, pirko ir kitų drabužėlių, avalynę, sportinę aprangą bei kanceliarines prekes, kurių pirmokui, kaip žinia, taip pat reikia daugiau nei vyresnių klasių moksleiviui.
„Spalvotas popierius, piešimo popierius, flomasteriai, sąsiuviniai, guašas, pieštukai, parkeris, kuris taip pat turi būti geras ir patogus mažai rankelei. Žodžiu, pirmokui viską reikia supirkti nuo nulio. Pavyzdžiui, devintokė dukra man kainuos žymiai pigiau – ji ir uniformą jau turi, ir iš praėjusių metų likusių mokyklinių prekių“, – kalbėjo mama.
Kita plungiškė savo pirmoką į mokslus sakė išleisianti už maždaug 250 eurų, tačiau esą tai – dar ne pabaiga, nes atėjus į mokyklą reikės susimokėti už pratybų sąsiuvinius, kurie toli gražu ne centus kainuoja, atsiras ir kitų išlaidų. Kaip ir prieš tai kalbinta mama, ši tikino, jog pirmokas – brangiausias mokinys, nes jam priemonių reikia daugiausiai. Nebent šeimoje auga vyresnių vaikų ir dalį būtinų reikmenų ar tą pačią uniformą galima „paveldėti“ iš jų.
Perkasi po truputį
O štai būsimųjų trečioko ir abiturientės mama „Žemaičiui“ sakė nejaučianti streso dėl artėjančio rugsėjo, nes tam šeima ima ruoštis iš anksto. Moteris pasakojo, jog kasmet pirmiausia peržiūri, kokie reikmenys likę iš praėjusių mokslo metų, atsirenka dar tinkančius naudoti, o tada susidaro būtinų prekių sąrašą.
„Naujiems mokslo metams mes imame ruoštis vos tik užvėrę mokyklos duris. Tada nėra jokio streso, lėkimo per parduotuves ir griebimo, kas dar likę po didžiųjų antplūdžių. Be to, ruošiantis mokyklai iš anksto, nenukenčia ir piniginė. Aišku, tu išleidi tą pačią pinigų sumą, tačiau, kai perkiesi po truputį, nejauti. Be to, yra laiko stebėti kainų pasiūlymus. Tad mūsų šeima kiekvieną Rugsėjo pirmąją sutinka be jokios įtampos ar baimės dėl patuštėsiančios piniginės“, – savo patirtimi dalijosi moteris. Ir atskleidė, kad šiemet jos moksleiviai į mokyklą iškeliaus per abu kanceliarinėms prekėms išleidę 170 eurų.
O tuo tarpu šalies ekspertai, atlikę tyrimus, išsiaiškino, jog didžioji dalis lietuvių šeimų vieno vaiko krepšeliui šiemet skyrė 50–100 eurų, kiek mažiau tėvų – 100–200 eurų ir tik labai maža dalis šeimų vaiko mokyklinėms prekėms atseikėjo 200 ir daugiau eurų.
Taip pat pastebėta, kad sunkiausia tiems tėvams, kurie augina pirmokus – jų pasiruošimas mokyklai yra brangiausias.