
Naujausios
Įspūdingas gigantas
Anot Lietuvos krašto apsaugos ministerijos pateiktų duomenų, „Wasp“ klasės desantinio laivo „USS Kearsarge“ (LHD 3) ilgis – 257,3 metro, plotis – 60,1 metro, grimzlė – 10,5 metro. Šis laivas yra ginkluotas standartine „Wasp“ klasės daugiafunkcio amfibijos puolimo ginkluote, gabena trijų rūšių lėktuvus, ratinę techniką. Jo įgulą sudaro daugiau nei du tūkstančiai narių, o laive jų visuomet būna iki pusantro tūkstančio, taip pat medicinos personalas, chirurginės komandos, kitos būtinos tarnybos ir pan.
Laivas pavadintas 1861–1865 metais JAV Pilietinio karo metu pasižymėjusio karinio laivo, plaukiojusio su Naujajame Hampšyre esančių Kearsarge kalnų vardu, garbei.
Jis suprojektuotas taip, kad jame tilptų desantiniai laivai su oro pagalve greitam karių judėjimui ir šturmo lėktuvai AV-8B „Harrier“, skirti artimo puolimo pajėgų palaikymui iš oro. Be to, šis laivas gali gabenti iki 26-ių JAV karinio jūrų laivyno sraigtasparnių.
„Kearsarge“ neša ir vieną netikėčiausių savo konstrukcija lėktuvo-malūnsparnio hibridų „Bell Boeing V-22 Osprey“ (osprey išvertus pažodžiui – erelis žuvininkas). Šis daugiafunkcis karinis lėktuvas kurtas ir bandytas ilgai, unikalus tuo, kad gali kilti ir tūpti vertikaliai iš vietos, o taip pat ir nusileisti kaip malūnsparnis. Įprasto sraigtasparnio funkcionalumą papildo gebėjimas skristi kaip standartinis turbosraigtinis orlaivis ilgą nuotolį ir dideliu greičiu. JAV, Didžiosios Britanijos ir Japonijos naudojamas manevringas lėktuvas įgalina greitai perkelti jūros pėstininkus į reikiamą vietą.
Lietuva dėkojo JAV už paramą
Pirmadienį Klaipėdoje surengtoje laivo pasveikinimo ceremonijoje laivo vadą kapitoną Thomasą F. Fosterį sveikino ir dėkojo Lietuvos krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas, kariuomenės vadas generolas leitenantas Valdemaras Rupšys.
Anot A. Anušausko, Lietuva ypatingai vertina Jungtinių Amerikos Valstijų solidarumą ir paramą, kuri demonstruojama jau daugelį metų. Ir ypač dabar, kai mes susiduriame su didelėmis saugumo grėsmėmis. Tebesitęsiant siaubingai Rusijos agresijai prieš Ukrainos žmones, JAV rodo ryžtą ir lyderystę užtikrinant saugumą Baltijos jūroje bei visame regione. Ministras kartu su V. Rupšiu padėkojo JAV už tvirtą įsipareigojimą Lietuvos gynybai.
Strateginė Lietuvos partnerė
JAV – viena pagrindinių Baltijos regiono saugumą užtikrinančių sąjungininkių, todėl Lietuva siekia nuolatinio ir nepertraukiamo šios šalies karių buvimo regione įvairiomis formomis. Šiuo metu Pabradėje yra dislokuotas jau penktasis sunkusis JAV batalionas su tankais „Abrams“ ir kovos mašinomis.
Krašto apsaugos ministerija informuoja, kad aktyviai saugumo užtikrinimo priemonėse Baltijos šalyse dalyvaujantys amerikiečiai, stiprindami regiono saugumą ir stabilumą, prie Lietuvos gynybos prisideda ne tik kariais ir technika, bet ir finansinėmis lėšomis. JAV yra viena pagrindinių Lietuvos partnerių įsigyjant gynybos įrangą: Lietuva jau daugelį metų iš jos perka prieštankines raketų sistemas „Javelin“, su JAV Vyriausybe pasirašytos sutartys ir dėl 200 šarvuotųjų visureigių JLTV bei 4 sraigtasparnių „Blank Hawk“ įsigijimo. Pastaruoju metu stiprinamas šalių bendradarbiavimas ir kibernetinio saugumo srityje.
Nerado nei smalsuoliai, nei jūrinių laivų judėjimo žemėlapiai
Pirmadienį, išgirdę žiną, kad Klaipėdoje savaitgalį prisišvartavo „Kearsarge“, krantinėmis šmirinėjo ne vienas smalsuolis, norintis savo akimis išvysti šį gigantą. Tačiau nusivylus teko sukti atgal, nes laivas buvo sustojęs prie naujai rekonstruotos „Klaipėdos Smeltės” krantinės, kurioje švartuojasi didieji konteineriniai laivai. Tad prašalaičio akiai pažvelgti į šį galiūną praktiškai buvo neįmanoma. Šio laivo nesimatė ir internete, visiems prieinamuose jūrinių laivų judėjimo žemėlapiuose. Užtat žurnalistams šį kartą buvo leista apžiūrėti ir fotografuoti šį laivą žymiai daugiau, nei leidžiama panašiuose objektuose.
Didžiuliai laivai Klaipėdoje – jau ne stebuklas. Kruizinių laivų terminale „Jūros vartai“ sustoja po kelis tūkstančius turistų gabenantys ištisi plaukiojantys miestai, bet tokio dydžio karinio laivo šiame uoste dar nebuvo. JAV jūrų pėstininkų 22-ojo ekspedicinio dalinio flagmanas arba laivas-vadavietė plaukioja nuo 1993-ųjų, o praėjusį šeštadienį, atplaukęs iš Suomijos, trejetai parų prisišvartavo mūsų uostamiestyje. Vizito metu laivo įgula susipažino su Klaipėdos miestu.
Kitas panašus JAV karinis laivas „Gunston Hall“ tuo metu lankėsi Rygoje. O šių metų gegužę į mūsų uostamiestį buvo užsukęs JAV minininkas „Gravely“. Toks karinių NATO laivų lankymasis Baltijos šalyse yra svarbi Rusijos atgrasymo misija, be abejo, civiliams leidžianti iš arčiau pažvelgti ir susipažinti su įspūdingais taikios padangės sargais.
Paprasta ir kasdieniška mūsų laisvė
Klaipėdos uostą desantinis laivas „Kearsarge“ paliko Lietuvai labai svarbią rugpjūčio 23 dieną. Tądien prisiminėme įspūdingąjį Baltijos kelią, kuriuo drąsiai ėjome į laisvę. Šiandien ta laisvė – tokia kiekvienam savaime suprantama, nepastebima, aplipusi kasdieniškais darbais ir rūpesčiais ar malonumais. Štai nuo ankstaus ryto kaimynystėje vyrai mūrija namo sienas, kaimynai kloja naujas terasos grindis, netoliese krykštauja ir žaidžia vaikai, jaunuoliai pro šalį švilpia paspirtukais. Ir tik vakare per LTV rodomi seni dokumentiniai filmai primena, koks sunkus buvo baltų kelias į laisvę.
Nežinau, ar kas matė antradienį Baltija nutolstantį JAV karinį desantinį laivą „Kearsarge“, bet viliuosi, kad kiekvienas mūsų bent trumpam pagalvosime, kokia tai didžiulė prabanga yra gyventi laisviems ir žinoti, kad mūsų laisvę dabar saugo ir gintų stipri jėga.