
Naujausios
Apie festivalio pradžią tradiciškai paskelbė Kauno miesto laisvųjų šaulių paleistos trys patrankos salvės: už Lietuvą ir lietuvius, už Plungę bei plungiškius ir už kunigaikščius Oginskius bei festivalį.
Joms nuaidėjus, A. Bakanauskas pridūrė, kad tie jaunieji plungiškiai, kurie gimė 2005 metais, kai Plungės padangę patrankų salvės ir muzikos garsai sudrebino pirmąkart, šiemet pasitinka jau 17-ąjį savo gimtadienį ir iš nerūpestingos vaikystės bei paauglystės žengia į brandą. Kartu su jais užaugo ir tarptautinis M. Oginskio festivalis, kasmet prasidedantis paskutinį vasaros savaitgalį.
Meras Audrius Klišonis pasidžiaugė, kad jau 17-ą kartą festivalis į Plungę sutraukia tokią gausybę klasikinės muzikos gerbėjų, atvykstančių net iš kitų miestų. „Būkite pasveikinti atvykę čia, į Plungę. Jūs esat laisvo miesto piliečiai ir svečiai. Kaip pasakė Mykolas Kleopas Oginskis, tik laisvas žmogus gali būti kūrėjas. Ačiū visiems atvykusiems ir tegyvuoja muzika“, – linkėjo jis.
Svečiuose sulaukta ir festivalio globėjos, Lietuvos nacionalinės filharmonijos direktorės Rūtos Prusevičienės. Sveikindama visus, atskubėjusius į atidarymo koncertą, ji akcentavo tą pačią mintį, esą nepaprastai svarbu, kad tarptautinis M. Oginskio festivalis draugėn suburia šitiek žmonių. „Svarbiausia, kad galim gyvai kartu pasidžiaugti aukščiausio meistriškumo muzika. Ir kad po sunkių išbandymų, po pandemijos ir traumuojančios karo patirties mes galime vėl švęsti gyvenimą, švęsti muziką, kaip tą darė kunigaikščiai Oginskiai, rėmę kultūrą ir ypač muziką“, – priminė viešnia.
O Plungiškių draugijos prezidentas Liudas Skierus ne tik sveikino susirinkusiuosius, bet ir pranešė svarbią naujieną – užsiminė apie draugijos sumanymą per ateinančius metus, iki kito festivalio, Plungėje įamžinti Plungiškių draugiją atkūrusio ir pradžią festivaliui davusio Bronislovo Lubio, kuriam kitąmet sueitų 85-eri, atminimą.
Jei draugijai nepritrūks užsidegimo ir jei neiškils nenumatytų kliūčių, B. Lubiui skirtas monumentas, veikiausiai, bus atidengtas kitąmet, pasitinkant jau XVIII M. Oginskio festivalį, kurį tradiciškai papuoš gražiausi žymių kompozitorių kūriniai.
Na, o šiemetinio festivalio atidarymo koncerte skambėjo kompozitoriaus Jono Tamulionio „Lietuviškasis Requiem“. Kompozitoriaus linkėjimus iš saulėtosios Ispanijos perdavęs muzikologas Viktoras Gerulaitis jį pristatė ne tik kaip talentingą kompozitorių, parašiusį apie 400 muzikos kūrinių, bet ir kaip protingą kompozitorių.
„Kodėl jo muzika skamba visam pasaulyje, kodėl ją užsakinėja Japonija, Kinija, Prancūzija ir Amerika? Todėl kad jis žino tris stebuklingas dedamąsias, kurias dievina visas pasaulis: tai chorinė muzika, gitara ir akordeonas. Jūs pažiūrėkit: „Toccata diavolesca“ ir „Lambada concertante“ penkiems akordeonams – suprantat? Niekas šitaip nedaro. Koncertas dviems gitaroms ir kameriniam orkestrui ir taip toliau...“ – neslėpė susižavėjimo muzikologas.
Ir nors gitara bei akordeonas „Lietuviškajame Requiem“ neskamba, užtat chorine muzika galima pasimėgauti į valias. Žiūrovų sausakimša žirgyno salė garsiais plojimais į sceną palydėjo valstybinį chorą „Vilnius“, Lietuvos nacionalinį simfoninį orkestrą, diriguojamą Plungės garbės piliečio Juozo Domarko, bei solistus Kristiną Zmailaitę, Ievą Prudnikovaitę, Edmundą Seilių ir Egidijų Daugskurdį.
Kitą šeštadienį į žirgyno salę festivalio gerbėjus kvies kolektyvas iš Lenkijos – Bialystoko operos ir filharmonijos simfoninis orkestras, diriguojamas Dainiaus Paviliono, bei solistė (smuikas) Ugnė Liepa Žuklytė. Koncerto pradžia – 17 valandą.