
Naujausios
Kočiosim ar laidysim angliniu
Ne tik įdomiai, bet ir sunku būdavo iškočioti lininę patalynę, marškinius, apatinius ir kitus skalbinius. Išskalbti naminiu pelenų šarmu rankomis, ištaškyti kultuvėmis jie nebuvo minkštučiai, kaip dabar pripylus į skalbyklę visokių stebuklingų skysčių, o į lygintuvą – aromatizuoto vandens. Ir jei kam atrodo, kad anglinis lygintuvas ar kočėlas mena žilą senovę, tai vertėtų prisiminti, kad elektrifikacija mūsų rajone buvo baigta praėjusio amžiaus septinto dešimtmečio viduryje.
Anądien klausiausi įvairių save ekspertais laikančių patarėjų, kaip šiomis sunkiomis sąlygomis taupyti mums taip įprastą, bet tokia brangia tapusią elektros energiją. Viena po šeiminės padėties nenurodančia pavardės forma pasislėpusi psichologė ragino įdiegti naują nelygintų marškinių madą. Tegul tai būsiantis pavyzdys, kaip gyventi taupiau, ekologiškiau ir draugiškiau gamtai.
Vadovaujantis tokia logika, reikėtų nustoti praustis, valytis dantis, skustis, trinkti plaukus, naudotis WC, nebenaudoti kitų asmens higieną palaikančių priemonių.
Krizės ir kreizėjimai
Tai tik vienas graudžiai juokingas pavyzdys energetinės krizės sukeltos isterijos realybėje. Girdi, gyventojus reikia mokyti taupyti, nes šie esą didžiausi energijos švaistūnai. Tam reikėtų sumažinti gatvių apšvietimą, persėsti į visuomeninį transportą, taupiau virti valgį – ir kokių tik taupymo patarimų dabar neišgirsti.
Vėlų vakarą grįžtu į gimtą kaimą, kuriame niekada nedegė nė vienas gatvės žibintas, nekursavo autobusas, nebuvo asfalto, šaligatvių, parduotuvių ir kitų civilizacijos apraiškų. Namai čia skendi tamsoje, nebent tai viename, tai kitame lange lyg žaltvykslė spingsi nuo televizoriaus ekrano apšviestas langas – štai ir visas švaistymas. Mažas pensijas gaunantys kaimo gyventojai seniai taupo kiekvieną kilovatvalandę, jų raginti nereikia. Ir tokių kaimų Lietuvoje – ne vienas.
Galbūt sveikiau ir pigiau būtų, jei pagaliau miestiečiai nuliptų nuo elektrinių paspirtukų, jei vaikai ne jais skrajotų, o vaikščiotų ar bėgiotų, kad miestai šiek tiek sumažintų gatvių apšvietimą ir fontanų šokius. O dar sveikiau būtų, jei savo neveiklumo valdžia neperkeltų ant žmonių pečių, bet imtųsi konkrečių veiksmų.
Kas valdo informaciją, valdo ir pasaulį
Šiuo metu vis daugiau kritikos strėlių lekia ir į kolegų žurnalistų daržą, girdi, jie čia ištraukia visokias temas ir kelia erzelį. Jei ne tie nenaudėliai žurnalistai, turbūt daugelis dalykų gyventojams liktų nežinomi, nes ko stinga dabartinei valdžiai – informacijos sklaidos. Ne vieną naujovę, priimtą sprendimą turi kaste išsikasti, nes viešai ši informacija sunkiai prieinama.
Išmaniąsias technologijas įvaldžiusiems žmonėms tai nėra problema, tačiau turėkime galvoje tai, kad ne visi nardo internetuose ar socialiniuose tinkuose. O siųsti įvairius oficialus informacinius pranešimus paštu Lietuvoje – sena atgyvena. Bent tą padarytų trumposiomis žinutėmis, juk apie nelaimes Civilinės saugos departamentas žinutes jau siunčia, valdžia tokiu būdu galėtų pranešti ir kitą svarbią informaciją.
Neseniai žurnalistai išvilko į dienos šviesą faktą, kad kompensacijas už šildymą gali gauti ir kaimuose gyvenantys pensininkai, namus šildantys malkomis. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pareigūnas viešai stebėjosi, kad kaimo žmonės nežino apie tokią tvarką, ir pažadėjo, kad pensijas nešiojantys paštininkai kartu su pensijomis pristatys ir šią informaciją. Rugsėjo mėnesio pensijas jau išmokėjo, bet paaiškinimų apie kompensacijas nebuvo. Neradau jų ir rajono Savivaldybės ar kaimynų puslapyje. Tai kokia ta tvarka, kokių pažymų reikia ir kur kreiptis žmogui, jei jam reikia sunkvežimio malkų?!
Kaimynai stato naują vėjo jėgainių parką
Neišvengiamai artėjantis šildymo sezonas kelia įtampą, ieškoma kaltų, kodėl yra taip, o ne kitaip. Viešai diskutuojama, kaip būtų, jei šiandien turėtume savo atominę. Tokios aistros yra nieko vertos – nei mes tą elektrinę turime, nei statysime. Kalbame, kad kalbėtume, užuot sprendę šiuo metu iškilusias problemas. Girdi, pasenę energijos perdavimo tinklai, nesugebėsime, negalėsime, neprisijungsime. Tai kur ir kuo gyvenome, laiku nepasirūpinę tuo, kas gyvybiškai svarbu?
Paklauskime kiekvienas savęs: jei iš naujai veikiančios elektrinės panaudotą branduolinį kurą norėtų užkasti kur nors netoli jūsų – ar sutiktumėte? Ar kiltų toks pats mūšis, kaip dabar tarp vokiečių ir šveicarų, kurie tolimame savo šalies pasienyje, bet greta Vokietijos, sumanė palaidoti atominės elektrinės kuro liekanas. Kaimynai vokiečiai taip supyko, kad pareikalavo milijoninių kompensacijų už žalą. Cha, gavus piniginę kompensaciją, žalos nebelieka? Juk ir mes taip norime: visur kitur – prašom, bet tik ne pas mus, ne šalia mūsų. Mes šalia nenorime nei vėjo jėgainių, nei saulės elektrinių, mums reikia tik energijos.
Jei ne toks mąstymas, mūsų rajone jau būtų įgyvendintas tuometiniais pinigais 200 mln. eurų vertės projektas ir pastatytas prieš porą metų siūlytas 11-os vėjo jėgainių parkas.
Kaimynė Akmenė pagalvojo racionaliau ir Kruopių seniūnijoje davė leidimą statyti naują 14 turbinų vėjo jėgainių parką „Akmenė“. Jame elektros energiją ketinama pradėti gaminti jau kitų metų balandį.
Ar kitas planuojamas pirmasis jūrinio vėjo parkas Baltijos jūroje, ties Palanga, iškils maždaug po penkerių metų, sunku pranašauti. Skaičiuojama, kad jis per metus galėtų pagaminti iki 2 TWh žaliosios elektros energijos. Tai užtikrintų iki ketvirtadalio Lietuvos elektros energijos poreikio, bet šiuo metu dar vyksta gan aštrios diskusijos. Geriau, matyt, dėvėsime nelygintus marškinius, nei poros mėnesių vasaros sezono Palangoje metu matysime toliuose subridusius vėjo malūnus.
Graibstomos nutolusios saulės elektrinės
Na, jei nesinori vėjo malūnų, elektrai gaminti galima išnaudoti saulės energiją. Bet vėl – informacijos ta tema taip šykščiai, kad kol ji pasiekia didžiąją dalį žmonių, ir valstybės teikiama parama, ir šiuo metu vystomi saulės elektrinių statymo projektai būna išgraibstyti.
Jei sumanėte saulės elektrinę užkelti ant savo namo stogo, galima dėl kompensacijos jai įsigyti kreiptis į Aplinkos projektų valdymo agentūrą – už vieną įsirengtą saulės elektrinės kW suteikiama 323 eurų kompensacija.
Kitas variantas neturintiems galimybės saulės jėgainės pasistatyti savo sodyboje yra investicija į nutolusią saulės elektrinę. Ją gyvenant Plungėje galima įsigyti bet kuriame kitame Lietuvos regione, tik šiuo metu kyla viena problema – tokios nutolusios jėgainės yra išparduotos, laukti rezervuotos gali tekti pusę metų ar daugiau, nes statyboms trūksta laisvų žemės sklypų. Dėl to, matyt, kaltas tas pats mūsų bruožas – visur kitur, tik ne šalia mūsų.
Bet jei ryšitės investuoti į tokį projektą, Aplinkos projektų valdymo agentūra taip pat suteiks finansinę paramą.
Belieka imtis darbų, kad močiutės kočėlas teliktų tik kaip prisiminimas. Beje, kočėlai juk turėjo ir kitokią paskirtį. Tikėkim, kad jų tam neprireiks.