
Naujausios
Vasaros kaitra degino ne tik žemę
Ruduo šiemet vėsokas ir Vokietijoje. Nerimas dėl būsimo šildymo sezono ir išaugusių kuro kainų tvyro ir čia. Bet daugelis vokiečių džiaugiasi pagaliau atvėsus ir vis palynojant. Vasara Vokietijoje šiemet buvo rekordiškai karšta ir sausa, vietomis nelijo tris mėnesius iš eilės.
Šiaurės Reino Vestfalijos ir Reino krašto-Pfalco laukuose, kur pažvelgsi, sodai, daržai, vynuogynai. Beveik visi sodai – mažaūgių vaismedžių, pridengti tinklais, kai kur laistomi. Tinklų reikia apsaugoti nuo krušos, nuo alkanų paukščių, suteikti medžiams šiek tiek pavėsio. Tačiau tai išaugina vaisių kainas, gerų obuolių kilogramas net rudenį gali kainuoti 2 ar 3 eurus, žiūrint, kur pirksi.
Sena pažįstama Renatė, pasakodama apie savo vasarą, sakė, kad bent jos darže šiemet gerai augo pomidorai, sugebėję išsilaikyti per visus karščius be papildomo lašo vandens. Kitoms daržovėms sekėsi ne taip gerai, nes 6 metrų gylio jų šulinys išdžiuvo visiškai ir vanduo dar nesugrįžo. Laistyti daržą geriamuoju vandeniu – per didelė prabanga, o kai kur net neleidžiama. Tačiau net šioje mažoje kiemo oazėje paukščiai sugebėjo išvesti ir išmaitinti jauniklius.
Deja, ne visiems taip pasisekė. Daugelis smulkiosios faunos ir floros tiesiogine to žodžio prasme vasarą sudegė, jauniklių neišvedė arba šie žuvo pritrūkus maisto. Apie sumažėjusį paukščių skaičių byloja ir raudonuojantys šermukšniai, kuriuos iki šiol jau gerokai apskabydavo strazdiniai paukščiai.
Ežiai ir masiškai džiūstantys eglynai
Regioninių laikraščių pirmuose puslapiuose greta žinių apie Ukrainos kovas prieš okupantus spausdinami įvairūs straipsniai apie gan svarbius pokyčius mažosios laukinės faunos gyvenime. Štai šią vasarą labai sunkiai pragyveno ežiai. Ne viena savanorių komanda gelbėjo mažyčius jauniklius, juos augino ir vėliau paleido į laisvę. Deja, bet ir suaugėliai dėl kaitros ir maisto trūkumo menkai pasiruošė žiemai, daugelis jų pavasario tikriausiai nesulauks. Kaštonų ir valgomųjų kaštainių vaisiai šiemet mažiukai, susitraukę. Riešutmedžiai vaisių užaugino daug, bet ir tie ne visi pilni.
Dar vienas katastrofiškas jausmas apima žvelgiant į šios šalies miškus, kurie užima trečdalį šalies teritorijos. Kur keliausi ir užmesi akį – ištisi masyvai mirusių eglių. Kur eglynas, ten pilkuoja išdžiuvę plotai, išskyrus nebent šiaurinėje pusėje ar drėgnesniame slėnyje.
Reiškiniai, kurių nenorime pastebėti
Nors ruduo, daugelis upių, ežerų dar tebėra gerokai nusekę, dėl to kenčia ir vandens gyvūnija. Dabar po praėjusių lietų žemės paviršius tėra sudrėkęs vos keletą centimetrų. Renatė pasakoja, kad šią vasarą jos vairuojamo elktromobilio langų nuo vabzdžių valyti praktiškai nereikėjo – jų nebuvo.
Išnykus vabzdžiams, ypač tiems, kurie apdulkina augalus, mūsų laukia katastrofa. Šie greitai šylančio klimato padariniai netrukus labai atsilieps mūsų pačių gyvenimui, nes sparčiai yra visa gyvoji gamtos grandinė. Tik mes to nenorime nei pastebėti, nei pripažinti, nei ko nors keisti kasdieniame savo elgesy.
Ahr potvynis – klimato kaitos padarinys?
Tačiau ką bendro turi katastrofiškas Ahr upės potvynis ir visi šie gamtos pokyčių aprašymai? Ir viena, ir kita glaudžiai susiję. Lyja vis rečiau, tačiau intensyviau, perdžiūvusi žemė nebesugeria gausių kritulių, dėl ko upės vandens lygis pakyla akimirksniu, o tada nuo kalnų įsibėgėjęs vanduo dažniausiai žmogaus kanalizuota ištiesinta vaga smogia galinga jėga į slėnį. Su Ahr upe ir atsitiko būtent taip.
Iki dabar Vokietijoje ginčijamasi ir svaidomasi kaltinimais, kodėl laiku nesuveikė gyventojus galėjusios perspėti informacinės priemonės – sirenos, telefoniniai pranešimai ir pan. Vokietijoje dėl asmens duomenų apsaugos ir kitų etinių dalykų apie tokį visuomenės informavimo būdą buvo ilgai diskutuota, dabar tokia sistema jau veikia. Belieka pasidžiaugti Lietuvoje Civilinės saugos departamento naudojama sistema per mobiliuosius telefonus informuoti žmones apie artėjančia, stichijas ar panašias bėdas.
Telefonai neapsaugos nuo potvynių
O tą lemtingąjį vakarą daugelis vokiečių, eidami į miegamuosius, kurie individualiuose namuose neretai būna įrengti rūsyje ar žemutiniame aukšte, nes ten vėsiau, savo mobiliųjų tiesiog nepasiėmė. Tad net laiku pasiuntus įspėjimo signalą, ne visi jį būtų išgirdę. Kažin ko buvo uždelsta ir įjungti sirenas.
Kita ne vieną pražudžiusi priežastis buvo ta, kad sužinoję apie atkliokiantį vandenį žmonės bėgo į rūsius gelbėti ten esančio turto. Vanduo tekėjo nepaprastu greičiu ir galinga jėga, tad ištrūkti iš rūsio nepavyko ne vienai potvynio aukai.
Renatė, pati gyvendama netoli vienos didžiausių Vokietijoje geriamojo vandens užtvankų, kurios sienos po neseniai praėjusių intensyvių liūčių vos netrūko, skambino merui ir klausė, kodėl šio miestelio gyventojai apie gresiantį pavojų nebuvo įspėti sirenomis. Meras nenoromis atsakė, kad, girdi, tai būtų išgąsdinę žmones ir sukėlę papildomą sąmyšį. Tas politikų noras įtikti, kad tik vėl išrinktų kitai kadencijai, kartais kainuoja labai brangiai.
Ahr slėnio gyventojai atstato katastrofos nuniokotą miestą
Artėjant prie Ahrveilerio rajono buvusio potvynio pėdsakų daug nematyti: derlinguose laukuose ūžia traktoriai, vyndariai, nuėmę derlių, raugia naują vyną. Tik priartėjus prie pačios katastrofos vietos, patręštos derlingų sąnašų, paupiais bujoja dviejų metrų balandos ir kitos piktžolės, matosi teberiogsantys išplauto asfalto gabalai, aplaužyti tiltai, laikinai sulopyta geležinkelio linija, stovi tušti namai atlapomis durimis ir langais. Šiai žiemai jie gyvenimui dar nebus prikelti. Išdžiovinti mūrines sienas, rūsius, pakeisti stogus neišeina taip greitai, nes vanduo pastatus kai kur buvo paskandinęs iki 8 metrų.
Netoli miestelio įsikūrė laikinų medinių namukų miestas, čia laikinai apsigyveno namų netekę žmonės. Nemažą dalį nelaimėlių priėmė aplinkinių gyvenviečių kaimynai, viešbučiai.
Dabar jau veikia kai kurios kavinės, restoranai, vaistinės persikėlė į konteinerius. Vietinėje gimnazijoje, kurios visas pirmas aukštas buvo panardintas po vandeniu, šį rudenį vėl skamba vaikų balsai, tačiau moksleiviai gali naudotis tik viršutiniuose aukštuose esančiomis klasėmis, o mokytojų kambarys, kitos pagalbinės patalpos kol kas laikinai perkeltos į konteinerius. Iki šiol neveikia parkomatai ir daugelis kitų su elektros instaliacijomis susijusių dalykų.
Kur pasisuksi – statybos, remontas, nuolaužos, milijoninės investicijos ir vietinė bei užsienio šalių darbo jėga. Bet tarp nuolaužų šiemet pasodinta ir gėlių, o mieste iškabintos iškabos skelbia, kad šis kraštas vėl sušvis visomis gyvenimo spalvomis.