
Naujausios

Iškilmėse – viceministrė
Grupinio gyvenimo namų atidaryme dalyvavo ir iškilmingai šventinę juostelę perkirpo socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Vilma Augienė, Seimo narys Jurgis Razma, Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis bei naujasis Plungės bendruomenės centro direktorius Gintaras Armalis.
Apžiūrėjusi naujai pastatytus ir dar dažais kvepiančius namus viešnia V. Augienė pasidžiaugė, jog socialinių paslaugų žemėlapis plečiasi – dar viena savivaldybė įsitraukia į socialinių paslaugų plėtrą.
„Kiekvienų tokių namų atidarymas žymi svarbų istorinį pokytį negalios politikos kontekste – žmonėms su negalia gaunant individualią socialinio darbo specialistų pagalbą, sudaromos galimybės gyventi savarankiškai. Tai pokytis ne tik pačių žmonių, kurie ilgą laiką praleido institucijose, gyvenimuose, bet ir svarbus impulsas pokyčiams bendruomenėse“, – kalbėjo viceministrė.
Tam, kad šiuose namuose kasdien augtų ir skleistųsi viltis, Plungės Šv. Jono krikštytojo bažnyčios dekanas klebonas Vytautas Gedvainis tarė sveikinimo žodį ir pašventino šį pastatą.
„Šiandien yra ypatinga diena mūsų savivaldybei, miestui ir kiekvienam žmogui, kuris dirba socialinėje plotmėje. Tie, kas gyvens šiuose namuose, yra mums duotybė praverti laimingo gyvenimo duris. Nuoširdus ačiū mūsų merui, visai Savivaldybės administracijai, kad tai padarė, o Dievas tegul šypsosi jums“, – kalbėjo V. Gedvainis.
Laukia pirmųjų gyventojų
Šie grupinio gyvenimo namai Plungėje yra pirmieji. Dalis žmonių, kurie gaudami nedidelę specialistų pagalbą gali pasirūpinti savimi, nuo šiol turės jaukius ir saugius namus bei galimybę tapti savarankiškais.
Dvejuose grupinio gyvenimo namuose artimiausiu metu įsikurs 20 žmonių su negalia, dalis jų – iš pertvarkomų Dūseikių socialinės globos namų, kiti – iš bendruomenės. Jais rūpinsis socialiniai darbuotojai bei individualios priežiūros darbuotojai. Grupinio gyvenimo namai Plungėje įkurti panaudojus Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšas. Bendra projekto vertė – daugiau nei 1 mln. eurų.
Meras A. Klišonis visų pirma padėkojo Savivaldybės Strateginio planavimo ir investicijų, Vietos ūkio bei Socialinės paramos skyriams, projektuotojui ir architektui, skyrusiems savo dėmesį, kad šis projektas atlieptų žmonių, kurie čia gyvens ir dirbs, lūkesčius. „Šiandien šventė, o rytoj pagalba tiems žmonėms, kurie čia įsikurs“, – sakė meras.
Prie sveikinimų prisidėjo ir Plungės rajono policijos komisariato viršininkas Gintautas Pocevičius, Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Jovita Šumskienė bei Plungės socialinių paslaugų centro direktorė Odeta Misiūnienė.
Grupinio gyvenimo namų atidarymo ceremoniją šių namų gyventojams primins svečių pasodinta hortenzija.
„Hortenzija simbolizuoja gerumą, harmoniją, atsidavimą bei draugiškumą. Tikime, kad visa ši puokštė gražios energijos skleisis šiuose namuose“, – kalbėjo A. Klišonis

Lietuvoje kuriami grupinio gyvenimo namai – vienas institucinės globos pertvarkos elementų. Juose gyvena iki 10 žmonių. Šių namų gyventojams socialinės, sveikatos priežiūros, užimtumo, švietimo, kultūros ir kitos paslaugos organizuojamos ir teikiamos bendruomenėje.
2023 metų pabaigoje šalyje veikė 53 grupinio gyvenimo namai, kuriuose gyveno 462 žmonės. Planuojama, kad iki metų pabaigos Lietuvoje veiks beveik šimtas grupinio gyvenimo namų, juose gyvens apie 900 žmonių su negalia. Iki 2030 metų šalies savivaldybėse planuoja įkurti dar 73 grupinio gyvenimo namus.
Dar dvi naujovės
Dar viena naujovė Plungės mieste – socialinės dirbtuvės, pradėsiančios veikti artimiausiu metu. Jų tikslas – ugdyti darbingo amžiaus asmenų, turinčių intelekto ir (ar) psichikos negalią, socialinius ir darbinius įgūdžius, skatinti jų savarankiškumą, integraciją bendruomenėje ir užimtumą.
Plungėje jau yra teikiamos ir apsaugoto būsto paslaugos. Tai taip pat yra viena su apgyvendinimu susijusių, institucinei socialinei globai alternatyvių paslaugų žmonėms su psichikos ir (ar) intelekto negalia.
Įprastai apsaugotuose būstuose gyvena ne daugiau nei du žmonės su negalia, kuriems reikalinga ne tokia intensyvi socialinių darbuotojų pagalba kaip grupinio gyvenimo namuose.
Šiuo metu apsaugotuose būstuose šalyje gyvena apie 200 žmonių. Iki 2030 metų šalies savivaldybės planuoja įsigyti 246 apsaugotus būstus, kuriuose galės gyventi 505 žmonės su negalia.
Iki 2030 metų Plungės rajono savivaldybėje, naudojant struktūrines Europos Sąjungos fondų lėšas, bus įkurti dar 5 apsaugoti būstai, 1 grupinio gyvenimo namai, 1 socialinės dirbtuvės ir 1 dienos užimtumo centras.