
Naujausios
Balioną galima prijungti pačiam
Kaip išsiaiškinom, moters aprašyta situacija didelės bėdos nepridarė ir netrukus buvo išspręsta. O „Žemaitis“ savo ruožtu domėjosi, ką daryti kilus įtarimui, kad namuose nutekėjo dujos? Šiuo klausimu mus maloniai pakonsultavo Valstybinės energetikos reguliavimo tarnybos Koordinavimo ir analizės skyriaus vyriausiasis specialistas Kęstutis Gruzdy.
Visų pirma jis akcentavo, kad jokiuose teisės aktuose nėra nurodyta, kas turi ir gali prijungti suskystintų naftos dujų balioną.
„Vadinasi, tą padaryti savo namuose gali pats gyventojas, jam netaikomi jokie kvalifikaciniai reikalavimai, tik būtina laikytis bendrųjų saugos reikalavimų. O štai įmonės, kurios teikia tokią paslaugą gyventojams arba kitoms įmonėms, privalo turėti Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos išduotą atestatą. Toks atestatas liudija, kad įmonė turi kvalifikuotus darbuotojus, reikiamas žinias bei priemones atestate nurodytai veiklai vykdyti“, – kalbėjo K. Gruzdys.
Anot jo, kartais suskystintų dujų baliono prijungimo prie viryklės paslaugą teikia tokius balionus užpildančios įmonės, tačiau dažniausiai įmonės specializuojasi ir vykdo tik mažmeninę prekybą dujų balionais, kai kurios už papildomą mokestį balioną pristato pirkėjui į namus.
Tuo užsiimantis verslas turi turėti leidimą verstis šia veikla bei teikti avarinės tarnybos paslaugą – pats arba sudarę sutartį su tuo užsiimančia įmone. Tokios avarinės tarnybos, kurią būtų galima išsikviesti užuodus namie dujų kvapą, telefono numeris turi būti nurodytas baliono etiketėje, kuri privaloma ant kiekvieno baliono. Avarinės tarnybos telefono numeris turi būti nurodytas ir baliono eksploatavimo atmintinėje, kurią asmuo, perkantis balioną, privalo gauti prekybos vietoje.
Ką daryti, jeigu įtariamas dujų nuotėkis?
Valstybinės energetikos reguliavimo tarnybos Koordinavimo ir analizės skyriaus vyriausias specialistas teigia, kad įtariant suskystintų naftos dujų pratekėjimą reikia skambinti ant dujų baliono etiketės nurodytu telefono numeriu. Svarbu atsiminti, kad jau prekybos vietoje reikia gerai apžiūrėti balioną ir neimti su pažeistais, aptrupėjusiais ventiliais, aprūdijusio arba šiaip labai prastai atrodančio baliono, nes tokių vis dar pasitaiko.
Prekybos vietoje kiekvienas pirkėjas privalo gauti naują tarpinę balionui prijungti – ją reikia keisti kiekvieną kartą pakeičiant balioną. Jeigu jau įvyko incidentas ir asmuo kviečia avarinę tarnybą, labai svarbu turėti baliono įsigijimo kasos aparato kvitą arba kitą pirkimo dokumentą.Tai leistų incidento atveju pateikti pretenziją pardavėjui ir pasikeisti netinkamą balioną į naują.
Pajutus dujų kvapą jokiais atvejais baliono nesandarumo ar dujų pratekėjimo vietos negalima ieškoti naudojant atvirą ugnį, tam naudojama paprasčiausia muilo emulsija. Negalima pamiršti, kad tvarkinga turi būti ir pati dujinė viryklė: ji turi būti sandari, degikliai švarūs, neaptekėję ir neprikepę.
Dujų baliono patikrinimas ir prijungimas
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas gyventojams rekomenduoja prieš įnešant dujų balioną į patalpą muilo emulsija patikrinti jo ir ventilio sandarumą. Jeigu yra dujų nuotėkis, tokį balioną prie dujinio įrenginio jungti griežtai draudžiama.
Nešant balioną į patalpą, ant ventilio turi būti užsukta aklė. Viryklės degikliai irgi turi būti užsukti. Į reduktoriaus veržlę įdedama nauja tarpinė ir jis sujungiamas su baliono ventiliu. Jungiamoji veržlė užveržiama raktu. Pasukus baliono ventilio ratuką pusę apsisukimo, muilo emulsija dar kartą patikrinama ventilio ir reduktoriaus sujungimo vieta bei ventilio sandarumas. Draudžiama tikrinti uždegus degtuką ar žiebtuvėlį. Uždegus vieną dujinės viryklės degiklį, užsukamas baliono ventilis ir įsitikinama, kad dujų tiekimas nutrauktas.
Svarbu, kad degiklis degtų ryškia mėlyna liepsna. Jeigu dega raudona liepsna, tai rodo, kad tiekiama labai daug dujų. Jeigu viršuje mėlyna liepsna, o apačioje jos nematyti – per daug oro. Pasitelkus specialistus, tai būtina sureguliuoti parenkant tinkamą žiklerį. Patiems reguliuoti nepatartina.
Dujų balionas prie viryklės prijungiamas specialia žarna. Ji jokiu būdu negali būti suskilusi, negalima naudoti ir vandentiekio žarnos.
Jeigu įėjus į patalpą jaučiamas dujų kvapas, pirmiausia reikia užsukti dujas ir išnešti balioną, o patalpas gerai išvėdinti.
Dar viena svarbi detalė – dujų balionas gali būti naudojamas tik patalpoje, esančioje aukščiau žemės. Laikant jį žemiau, dujų nuotėkio metu gali įvykti sprogimas, nes propanas ir butanas yra sunkesni už orą ir kaupiasi palei žemę.
Be to, namuose būtina turėti didesnės talpos gesintuvą, kuriuo būtų galima užgesinti nedidelį gaisrą.